Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Banki hamują ze sprzedażą kredytów mieszkaniowych. Przyrost będzie nawet o połowę mniejszy

41
Podziel się:

Rosnące stopy procentowe sprawiają, że banki zarabiają coraz więcej. Pekao pochwalił się kilkukrotnym wzrostem zysków w skali roku. W trzy miesiące przekroczyły 900 mln zł. Coraz wyższe oprocentowanie kredytów będzie jednak oznaczać mniejszą sprzedaż. Pekao szacuje, że w tym roku spadnie sprzedaż kredytów konsumpcyjnych, a mieszkaniowych wzrośnie o połowę mniej niż w 2021 roku.

Banki hamują ze sprzedażą kredytów mieszkaniowych. Przyrost będzie nawet o połowę mniejszy
Bank Pekao przedstawił wyniki za pierwszy kwartał 2022 i przedstawił prognozy dla kredytów (money.pl, Rafał Parczewski)

Pekao, czyli jeden z największych banków działających w Polsce, spodziewa się, że w obecnych warunkach gospodarczych ponownie spadną rynkowe dynamiki kredytowe. Dotyczyć to będzie zwłaszcza zwykłych klientów detalicznych.

Bank prognozuje, że w całym 2022 roku wartość kredytów na rynku wzrośnie o zaledwie 1,9 proc., podczas gdy w poprzednim roku w sektorze bankowym ten przyrost był na poziomie 5,1 proc. Wartość udzielonych kredytów konsumpcyjnych może spaść o około 2,1 proc. Rosnąć powinny hipoteki (o 6 proc.), ale aż o połowę wolniej niż poprzednio (12,6 proc.).

Choć oprocentowanie lokat i depozytów nie powala, Pekao spodziewa się, że w tym roku do całego sektora bankowego klienci dosypią 4,5 proc. dotychczasowych środków. Wolniej powinny rosnąć depozyty klientów detalicznych (o 3,8 proc.), a szybciej firm (o 5,3 proc.).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Tarcza antyputinowska" wspomoże gospodarkę? Ekspert: Trzeba się wziąć do roboty

Ekonomiści banku przewidują, że do końca roku utrzyma się w Polsce wysoka inflacja. Ceny średniorocznie zwiększą się o 10,8 proc., ze szczytem w połowie roku w wysokości ponad 12 proc. Oczekują "agresywnych" podwyżek stóp procentowych do 6,5 proc. Choć nie wykluczają możliwości jeszcze wyższego oprocentowania w NBP.

Bank Pekao ma większe zyski

Już dotychczasowe wyraźne podwyżki stóp procentowych z 0,1 do 4,5 proc. przyczyniły się do większych przychodów i zysków banków. W przypadku grupy Pekao mowa o 907 mln zł zysku po pierwszych trzech miesiącach tego roku. To wynik o 31 proc. wyższy niż kwartał wcześniej i prawie 4-krotnie większy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

"Pierwszy kwartał był dla nas biznesowo bardzo dobry. Mocno zwiększyliśmy nasz wynik odsetkowy. Zauważalne było w pierwszym kwartale odreagowanie w kredytach dla firm, kontynuowaliśmy rozwój naszych cyfrowych kanałów, a koszty były utrzymane pod ścisłą kontrolą, co przełożyło się na skokowy wzrost zysku netto" - komentuje prezes banku Pekao Leszek Skiba.

"Głównym motorem kilkukrotnego wzrostu zysku netto była skokowa poprawa wyniku odsetkowego do 2,07 mld zł w porównaniu z 1,33 mld zł rok wcześniej. Wynik prowizyjny zwiększył się rok do roku o 14,5 proc. do 705 mln zł" - czytamy w raporcie.

Pozytywnie najnowsze wyniki finansowe banku przyjęli inwestorzy giełdowi. Notowania akcji Pekao na otwarciu czwartkowej sesji urosły o blisko 5 proc. Z czasem początkowy zachwyt ustąpił i po godzinie 10.00 zwyżka była już tylko 2-proc. Kurs akcji jest na poziomie około 100 zł.

Bank Pekao został założony w 1929 roku. Jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim co do wielkości bankiem uniwersalnym w Polsce z ponad 270 mld zł aktywów. Obsługuje ponad 6,1 mln klientów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(41)
Babka
rok temu
A gdzie podziały się obligacje Glapińskiego na 500+, 13i 14 emeryturę i pomoc na covid ? W bankach. Dlatego nie macie odsetek od depozytów.
Polak
rok temu
Dziwne te komentarze , czy to banki wywołały inflację a może banki to organizacja charytatywna ? Bank jest po to żeby zarabiał pieniądze dla właścicieli tegoż banku.A w jakim celu była przeprowadzana repolonizacja banku o którym tu jest mowa , zresztą kilkakrotnie przepłacono za niego.
bida
rok temu
Prosty wniosek. Czym gorzej dla obywateli ,tym lepiej dla banków i... najwyższej kadry. Cholera, znowu "niespodziewanie" wpadła forsa na konto. No i jak tu spokojne żyć.Nie chcem ale muszem "wziąść ", bo wstyd nie wziąść.
przytomna
rok temu
Bank zyskał. A co zyskali ludzie majacy tam swoje pieniądze .ZERO. I tak kręci się lody dla siebie.
2334
rok temu
Inflacja. Żeby było taniej teraz w domu będziemy piec chleb, szyć ubrania i łatać buty... prostować gwoździe. Nikt nie będzie się nudził po pracy. Trzeba się jakoś przed tym bronić poprzez inwestowanie… ale zawsze jest ryzyko straty. Zwłaszcza na akcjach czy krypto. Złoto też potrafiło spaść 40% i więcej. Można jednak stworzyć portfel z ograniczonym ryzykiem. Przeczytajcie sobie ksiazkę Pt. „Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęśliwy”. Świetnie opisuje zasady działania inflacji, jak np. inwestować w obligacje skarbowe na 7-9%, w nieruchomości, złoto, daje podstawy bezpiecznego tworzenia majątku i wolności finansowej, by nie musieć pracować do końca życia – na rzecz Państwa i nierobów
...
Następna strona