Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
13.05.2020 08:59

EBOR obniżył prognozę PKB Polski. "To nie czas na nacjonalizm gospodarczy"

Polska gospodarka skurczy się w tym roku o 3,5 proc. - wynika z prognoz PKB opublikowanych przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Główna ekonomistka banku podkreśla, że "nie jest to czas na angażowanie się w nacjonalizm gospodarczy i protekcjonizm".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Prognoza EBOR w całkiem dobrym świetle stawia polską gospodarkę.

Według ostatniego raportu KE polska gospodarka jest najbardziej odporna na koronawirusa. Eksperci oszacowali, że nasz PKB spadnie "tylko" o 4,3 proc. W innych krajach europejskich spadki mają być znacznie głębsze.

Najnowsze szacunki EBOR są jeszcze bardziej optymistyczne. Ekonomiści banku spodziewają się 3,5-procentowego spadku. W regionie Europy Środkowej i krajów bałtyckich przewiduje mocniejszy zjazd - o 4,3 proc.

Warto zauważyć, że w porównaniu z poprzednimi wyliczeniami EBOR mocno obniżył prognozy, ale tamte były jeszcze sprzed wybuchu epidemii. Wtedy eksperci spodziewali się wzrostu gospodarczego na poziomie 3,5 proc.

Choć na tle innych krajów wypadamy dobrze, bank w raporcie zauważa, że wpływ koronawirusa na gospodarkę polską będzie poważniejszy niż w przypadku światowego kryzysu finansowego w latach 2008-2009, ponieważ nasz kraj jest silnie zintegrowany z globalnymi łańcuchami wartości.

Balcerowicz o polityce gospodarczej PiS. "Niezwykłe szkodnictwo"

Poza tym jest duże znaczenie małych i średnich firm w zatrudnieniu, których działalność została w dużej mierze zatrzymana.

Zdaniem EBOR, poprawa będzie zależeć od stopniowego złagodzenia krajowych restrykcji oraz powrotu do "normalności" w drugiej połowie roku.

- Kryzys był ogromnym szokiem, a wyjście z niego będzie trudne. Nie jest to czas na angażowanie się w nacjonalizm gospodarczy i protekcjonizm, ale czas na kształtowanie lepszej przyszłości dzięki międzynarodowemu zaangażowaniu w wolny handel, łagodzeniu zmian klimatu i współpracy gospodarczej - komentuje główna ekonomistka EBOR-u Beata Javorcik.

"Jeśli dystansowanie społeczne utrzyma się znacznie dłużej niż spodziewano, recesja może być dużo głębsza, a poziomy produkcji na mieszkańca z 2019 roku nie zostaną ponownie osiągnięte w najbliższych latach" - czytamy w raporcie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo, ebor, pkb, prognozy, koronawirus, gospodarka
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-05-2020

loloPanie Morawiecki jesteś złym człowiekiem zniszczyłeś naszą Ojczyznę doicie z niej ile się da i doczekasz się tego że będziemy pracować za miskę ryżu. … Czytaj całość

13-05-2020

HiszpanMniej zakażeń, mniej zmarłych i mniejszy spadek PKB. Dziękujemy! Dobrze że mieszkam w Polsce.

13-05-2020

Seweryna co z przetepca Sasinem? czy bedzie siedzial ? dopuscil sie przestepstwa. zdefraudowal kase. niech siedzi. Sasin Do Odsiadki!!!

Rozwiń komentarze (10)