Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Fuzja Orlenu z Lotosem. Rząd daje zielone światło

12
Podziel się:

Coraz bliżej jest do połączenia dwóch państwowych koncernów paliwowych - Orlenu i Lotosu. We wtorek 19 lipca zielone światło fuzji dał rząd. Po jej dokonaniu PKN Orlen ma wchłonąć kolejnego państwowego giganta - PGNiG. Politycy Zjednoczonej Prawicy zapowiadają, że w ten sposób powstanie "koncern multienergetyczny".

Fuzja Orlenu z Lotosem. Rząd daje zielone światło
Fuzja Orlenu z Lotosem coraz bliżej. Rząd Mateusza Morawieckiego (po lewej) daje zielone światło. Na czele koncernu ma stanąć Daniel Obajtek (po prawej) (Agencja Gazeta, Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Wyborcza.pl)
Połączenie obu firm będzie elementem procesu konsolidacji spółek polskiego sektora paliwowo-energetycznego obejmującej Orlen, Lotos oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) - napisano w komunikacie Kancelarii Premiera.

PiS tworzy "koncern multienergetyczny"

Dzięki połączeniu trzech gigantów ma powstać - jak nazywają ten projekt politycy Prawa i Sprawiedliwości - "koncern multienergetyczny", w którym przodującą rolę będzie mieć PKN Orlen. Firma ta ma stać się największą spółką w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jak zapewnia KPRM w komunikacie, nowy koncern ma postawić na dywersyfikację prowadzonej działalności. W perspektywie 2030 r. może stać się jednym z największych zintegrowanych producentów petrochemii w Europie. Firma ma też inwestować w rozwój technologii recyklingu tworzyw sztucznych i rozwijać ofertę energetyczną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polskie firmy dostają ultimatum. "Akcjonariusze pilnują, czy nie finansujemy 'brudnej' energii"
Chodzi o realizację ambitnych inwestycji w nisko- i zeroemisyjną energetykę. Połączony koncern stanie się liderem w obszarze energetyki odnawialnej i niskoemisyjnej energetyki gazowej - informuje KPRM w komunikacie.

Tak ma przebiegać fuzja

Zgodnie z planem połączenia spółek z czerwca, parytet wymiany akcji zakłada, że za każdą akcję Lotosu akcjonariusze otrzymają 1,075 nowych akcji Orlenu. W momencie przejęcia akcjonariusze Grupy Lotos obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i staną się akcjonariuszami tej spółki. W wyniku fuzji udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie wzrośnie do ok. 35 proc.

Teraz zgodę na fuzję muszą wyrazić akcjonariusze obydwu spółek podczas walnych zgromadzeń. Zaplanowano je na 20 i 21 lipca.

W czerwcu Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie przez PKN Orlen kontroli nad Lotosem i zatwierdziła zaproponowanych przez PKN Orlen nabywców aktywów zbywanych w ramach realizacji środków zaradczych - węgierski koncern MOL (przejmie 417 stacji Grupy Lotos w Polsce) i Saudi Aramco (przejmie 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Dajciespokój
2 lata temu
To po pierwsze jest wzrost na arenie międzynarodowej, silna spólka pozwala na prowadzenie silnych działąń, powinniśmy o tym pamiętać.
miła
2 lata temu
Fuzja gwarantuje zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, więc powinniśmy być zadowoleni z takiego obrotu sprawy. Nie rozumiem szczerze tej ciagłej nagonki w tej kwestii
Zonka
2 lata temu
Ta fuzja akurat jest z pozytkiem dla wszystkich. Gdyby tu było coś nie tak, albo jakieś ryzyko to Unia Europejska by się wypowiedziała, a się nie wypowiada, więc nie ma co siać niepokoju i hejtu na Orlen.
demostenes
2 lata temu
Akcje Skarbu Państwa w Orlen - 27,52% Akcje Skarbu Państwa w Lotos - 53,19% Akcje Skarbu Państwa w PGNIG - 71,88% Co to oznacza dla kraju i Polaków? Że o ile Lotos i PGING ma większość udziałów Skarbu Państwa, to w Orlenie co prawda państwo aktualnie jest największym udziałowcem ale tylko do czasu kiedy ktoś skupi większy pakiet od innych udziałowców i przejmie Orlen. Czyli stanie się monopolistą i wyłącznym decydentem o rynku paliw w Polsce. A my gówno będziemy mieli do gadania i jak paliwo będzie po 20 zł to rząd rozłoży ręce i powie - ale my nie mamy na to żadnego wpływu bo to nie polska firma...
hfjhjg
2 lata temu
orlan gigantem a do 2035 przestaną sprzedawać samochody napędzane prztworzoną ropą . no jest perspektywa hura obajtek