Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Gazociąg między Polską a Słowacją gotowy. Czas na próby

5
Podziel się:

Gazociąg między Polską a Słowacją jest gotowy do próbnego uruchomienia - powiedział w piątek szef słowackiego rządu Eduard Heger. Dzięki temu Słowacja ma uzyskać dostęp do gazu norweskiego.

Gazociąg między Polską a Słowacją gotowy. Czas na próby
Słowacja chce znacznie ograniczyć import gazu z Rosji (Photo by Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images) (GETTY, NurPhoto)

Premier Słowacji zauważył, że polsko-słowackie połączenie gazowe pozwoli na przesyłanie gazu, który przybywa do polskich portów w formie skroplonej (LNG). W miniony czwartek rurociąg na całej długości poddano ciśnieniu roboczemu, a od dziś (27 maja) firma Eustream przeprowadza tzw. testy wstępne wszystkich urządzeń.

Na początku lipca spodziewamy się przekazania poszczególnych części, odbioru i próbnej eksploatacji komercyjnej – dodał prezes zarządu Eustream Rastislav Niukovicz. Przepustowość gazociągu wynosi 5,1 mld metrów sześciennych z Polski na Słowację i 6,1 mld w przeciwnym kierunku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Money. To sie liczy

Gazociąg za pieniądze z UE

Budowę gazociągu (54 mln euro) sfinansowano z funduszy europejskich. Nowy rurociąg ma połączyć północną i południową Europę. Dlatego zdaniem Eduarda Hegera ważne jest, aby Słowacja pozostała krajem tranzytowym. Szef słowackiego rządu powiedział, że dostawy gazu z innych niż rosyjskiego kierunków zależą nie tylko od wybudowanej infrastruktury, ale także od istnienia potrzebnych terminali, przez które skroplony gaz trafia do rurociągów.

Minister gospodarki Richard Sulik dodał, że zakupiony z Norwegii gaz pokryje do 32 proc. zapotrzebowania krajowego na ten surowiec. Szacuje się, że dodatkowe kontrakty na dostawy gazu skroplonego, które zostanie przetransportowane statkami do europejskich portów, a następnie na Słowację, zapewnią następne 34 proc. Słowacja chce do końca 2023 znacząco ograniczyć import gazu z Rosji - do 1/3 pełnego zapotrzebowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
R. Przyjaźń..
miesiąc temu
Ponieważ rura z Norwegii nie gotowa to Na razie będą przesyłać gas ale z siedziby PiS. Siedzą tam i wala w portki ze strachu jak stracą władze….
Silver
miesiąc temu
Dokładnie nie znam możliwości gazoportu. We współpracy Czechów i Słowaków trzeba je rozwijać, lub budować nowy terminal pokrywający zapotrzebowanie naszych krajów. I tak samo we współpracy rozwinąć możliwości ich obrony przed ruskimi.(łodzie podwodne, systemy rakietowe, itp.)
gazownik
miesiąc temu
Dzięki temu Słowacja ma uzyskać dostęp do norweskiego gazu, którego Polska (Naimski, Sasin, socjolog po KUL przestraszona Moskwa i Kaczyński z Fantazym Morawieckim) nawet jeszcze nie zakontraktowała.
azs
miesiąc temu
a na zdjęciu ciepłociąg, geniusze z moneja po gimbazie buhahaha
Doktor nauk
miesiąc temu
Ciekawe, czyj gaz bedzie tam tłoczony?