Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Gorąca atmosfera wokół złóż litu w Kongo. W tle konflikt mocarstw

18
Podziel się:

Zaostrza się spór wokół jednego z największych na świecie złóż litu w Demokratycznej Republice Konga. Chińska firma chce przejąć część obszaru, do którego rości sobie prawa Australia. Do gry włączyły się również Stany Zjednoczone, które wspierają Kongo w kwestii wydobycia litu - informuje Bloomberg.

Gorąca atmosfera wokół złóż litu w Kongo. W tle konflikt mocarstw
Kopalnia litu w Zimbabwe. Także w tym kraju Chińczycy inwestują w wydobycie surowca (Getty Images, Tafadzwa Ufumeli)

"Długotrwały spór o jedno z największych na świecie złóż litu przybrał nowy obrót, gdy chińska firma Zijin Mining Group Co. ogłosiła, że chce zagospodarować część terenu" - czytamy w agencji Bloomberga.

Chodzi o złoża litu w mieście Manono, gdzie Zijin ma współpracować z państwową spółką Cominiere i zbadać nowy obszar, gdzie wydano pozwolenie na wydobycie. W tej sytuacji swój sprzeciw ogłosiła australijska spółka AVZ Minerals Ltd., która twierdzi, że obszar objęty nowym zezwoleniem należy do niej.

Według oficjalnej strony internetowej AVZ Minerals w Manono znajdują się pegmatyty litowe o długości ponad 13 km.

Bez litu nie ma "elektryków"

Lit nazywany jest "białym złotem". To niezbędny surowiec do produkcji baterii do samochodów elektrycznych. Dlatego Kongo chce skorzystać z litu oraz zasobów kobaltu do rozwoju "elektryków". Bloomberg podkreśla, że USA wspierają plan tego afrykańskiego kraju, gdyż w ten sposób można częściowo ograniczyć kontrolę Pekinu nad rynkiem litu.

Firma AVZ odpowiedziała Bloombergowi, że trwa arbitraż w tej sprawie w Międzynarodowej Izbie Handlowej w Paryżu. Natomiast 19 października na liście projektów, jakie otrzymały zezwolenie na wydobycie, pojawiło się chińskie przedsięwzięcie Zijin-Cominiere, Manono Lithium SAS.

O co toczy się spór? Chińczycy uważają, że mogą działać na części północno-wschodniej terenu należącego wcześniej do AVZ. W opinii Australijczyków, to oni sprawują pieczę nad całością obszaru.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
surowce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
wolnomyślicie...
2 miesiące temu
Ten się śmieje kto się śmieje ostatni. Kongo dynamicznie się rozwija a Polacy już tam rownież upatrzyli interese i nie chca inwestować w Polsce tylko w Kongo.
Xxx
6 miesięcy temu
Biedne Kongo. Tylko czekać jak im demokrację z samolotów na głowy zrzuca
Bruxelles
6 miesięcy temu
Stany Zjednoczone roszczą sobie prawo do złóż na całym świecie! W Polsce rozlokowali bazy wojskowe tam gdzie są złoża naturalne. Za to poskojęzyczny nierząd powinien stanąć przed plutonem egzekucyjnym.
Ejden
6 miesięcy temu
Były wojny opiumowe, będą wojny litowe
Hubi
6 miesięcy temu
Robi się coraz ciekawiej