Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Huawei: Polska ma potencjał, by cyfryzacji administracji uczyli się od niej inni

0
Podziel się:

W porównaniu z sąsiednimi krajami, postęp cyfryzacyjny w polskiej administracji jest wyraźny, ale należy kontynuować procesy, tak by inne państwa chciały się uczyć od Polski, ocenił wiceprezes Huawei w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i krajach nordyckich Radosław Kędzia.

Huawei: Polska ma potencjał, by cyfryzacji administracji uczyli się od niej inni

"W porównaniu z sąsiednimi krajami postęp cyfryzacyjny w polskiej administracji jest wyraźny. Bardzo dużo spraw administracyjnych jest już cyfrowych. Zdaję sobie sprawę, że to jednak proces. Raz idzie wolniej, raz szybciej i faktycznie, gdy się go za wszelką cenę przyspiesza, tym więcej pojawia się ryzyk, więc musi być realizowany ostrożnie" - powiedział Kędzia podczas konferencji Państwo 2.0 organizowanej przez Computerworld.

"Transformacje cyfrowe przychodzą periodycznie i aby były w pełni udane, rozsądnie jest weryfikować, jakie procesy należy wesprzeć cyfrowym środowiskiem. Celem transformacji powinno być łatwiejsze, szybsze i tańsze załatwianie spraw na linii państwo - interesariusze. Dlatego warto zmieniać mentalność i sposób myślenia, by te procesy zostały odzwierciedlone w systemach administracyjnych i wtedy będzie można też uczyć innych, jak to się przeprowadza" - wskazał wiceprezes Huawei CEE & Nordics.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski w swoim wystąpieniu podczas konferencji Państwo 2.0 podkreślał, że strategicznym celem rządu jest stworzenie państwa "w nowej odsłonie", gdzie źródłem zmian są nowoczesne technologie kształtujące oczekiwania odbiorców, czyli obywateli.

"Co państwo powinno robić w tym obszarze - to działania koncentrujące się na obywatelu z dążeniem do osiągnięcia standardu usług jak w najlepszych podmiotach komercyjnymi. Wymaga to całego szeregu działań" - wskazywał szef resortu.

Wśród kluczowych obszarów zmiany paradygmatu jakie podkreślił Zagórski są m.in. podejście "mobile first" wśród obywateli, dalsza rozbudowa infrastruktury z naciskiem na inwestycje państwa w sieci światłowodowe, architektura informacyjna państw, migracja do chmury, wdrożenie zasady domyślności cyfrowej i zmiany w legislacji wspierające dynamikę procesów cyfryzacyjnych.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)