Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Inflacja będzie spadać. Eryk Łon z RPP mówi o "tendencji antyinflacyjnej"

9
Podziel się

W tym roku niemal z miesiąca na miesiąc ceny rosną coraz szybciej. Ma to się jednak skończyć. Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej ocenia, że procesy inflacyjne mają szansę wyhamować.

Eryk Łon jest jednym z członków RPP.
Eryk Łon jest jednym z członków RPP. (PAP, Paweł Supernak)
bEgoicGd

"Nie jest wykluczone, że kontynuacja tendencji antyinflacyjnych uwidoczni się także w przyszłym roku. Po przejściowym wzroście, ceny ropy naftowej zaczęły znów spadać. Prawdopodobnie wskaźnik inflacji konsumpcyjnej także zapewne zacznie zniżkować" - pisze Eryk Łon w artykule opublikowanym na stronie internetowej Radia Maryja.

Jak dodaje, pojawiły się już pierwsze sygnały o obniżeniu wskaźnika inflacji z 2,9 do 2,6 proc. Ponadto dostrzega, że w przypadku wielu banków centralnych dokonywane są obniżki stóp procentowych, a decyzje te motywowane są także przewidywanym spadkiem presji inflacyjnej.

bEgoicGf
Zobacz także: #dziejesienazywo: Kuczyński: plany PiS wobec RPP to strzał w kolano

"Spadek presji inflacyjnej zresztą się już dokonuje np. w strefie euro. Można go wiązać także z pogorszeniem nastrojów w przemyśle" - podkreśla członek RPP.

Zaznacza, że obniżki stóp procentowych na świecie mogą mieć swoje źródło w obawie przed nadejściem tendencji deflacyjnych. Z kolei antyinflacyjnie mogłyby działać spadki cen surowców, a jest to prawdopodobne w związku z osłabieniem aktywności gospodarczej w Chinach.

bEgoicGl

Według ostatnich danych GUS, we wrześniu ceny rosły w tempie 2,6 proc. Miesiąc wcześniej inflacja była o 0,3 pkt proc. wyższa i wynosiła 2,9 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEgoicGG
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(9)
StopIdiotom
rok temu
Najlepszą oceną tych "wizji" są odczyty inflacji za grudzień 2019, styczeń 2020 itd... Szkoda, że członkiem RPP może być każdy. Szkoda dla RPP, dla NBP, Polski.
wiarygodne i ...
2 lata temu
Nie było mnie trochę w kraju i chciałem zapytać rodaków-od kiedy to na stronach internetowych rozgłośni katolickiej publikuje się tak ważne materiały dot.polityki bankowej czy ekonomicznej Polski? Czy duchowni biorą już udział w obradach rpp?
Walduś cycu
2 lata temu
Eryk Łon już wcześniej plótł głupoty jak to na dobrego kolesia Pinokia przystało.Ferdek Kiepski rzekłby: ''jak nie będzie drożyzny jak drożyzna będzie''.
bEgoicGH
cycu
2 lata temu
Pewnie ? Prąd w górę a ceny w dół. Jaki ekspert takie notowania
ted
2 lata temu
to była bajka dla fanów ŁON ŁOJCA dyrektora wystarczy że powiedzą że teraz będzie mówił fachowiec a potem wciskanie KITU już leci ... a ciemny lud łyka