Notowania

giełda
07.10.2019 11:35

Inflacja będzie spadać. Eryk Łon z RPP mówi o "tendencji antyinflacyjnej"

W tym roku niemal z miesiąca na miesiąc ceny rosną coraz szybciej. Ma to się jednak skończyć. Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej ocenia, że procesy inflacyjne mają szansę wyhamować.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Eryk Łon jest jednym z członków RPP. (Fot: Paweł Supernak)

"Nie jest wykluczone, że kontynuacja tendencji antyinflacyjnych uwidoczni się także w przyszłym roku. Po przejściowym wzroście, ceny ropy naftowej zaczęły znów spadać. Prawdopodobnie wskaźnik inflacji konsumpcyjnej także zapewne zacznie zniżkować" - pisze Eryk Łon w artykule opublikowanym na stronie internetowej Radia Maryja.

Jak dodaje, pojawiły się już pierwsze sygnały o obniżeniu wskaźnika inflacji z 2,9 do 2,6 proc. Ponadto dostrzega, że w przypadku wielu banków centralnych dokonywane są obniżki stóp procentowych, a decyzje te motywowane są także przewidywanym spadkiem presji inflacyjnej.

#dziejesienazywo: Kuczyński: plany PiS wobec RPP to strzał w kolano

"Spadek presji inflacyjnej zresztą się już dokonuje np. w strefie euro. Można go wiązać także z pogorszeniem nastrojów w przemyśle" - podkreśla członek RPP.

Zaznacza, że obniżki stóp procentowych na świecie mogą mieć swoje źródło w obawie przed nadejściem tendencji deflacyjnych. Z kolei antyinflacyjnie mogłyby działać spadki cen surowców, a jest to prawdopodobne w związku z osłabieniem aktywności gospodarczej w Chinach.

Według ostatnich danych GUS, we wrześniu ceny rosły w tempie 2,6 proc. Miesiąc wcześniej inflacja była o 0,3 pkt proc. wyższa i wynosiła 2,9 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo, eryk łon, rpp, inflacja, ceny, gospodarka
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-10-2019

DarasJeśli podrożeje koszt pracy, ceny energii to jakim cudem ceny zmaleją? Zmienicie koszyk na podstawie którego liczona jet inflacja?

07-10-2019

kiotoWzrosną koszty pracy ,parapodatki zależne , energia - a towary potanieją.Skąd ony wzięli takiego fachofca do RPP ? Cud nad Wisłą, głupszego nie było ?

07-10-2019

JhuyrcbtrGdzie ten lon do szkoły chodził zakupów nie robi gołym okiem widać jak wszystko bardzo podrożało i tacy w radzie siedzą ręce opadaja

Rozwiń komentarze (8)