Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Play oficjalnie ogłosił plan wejścia na giełdę. Wyemituje też nowe akcje

Play oficjalnie ogłosił plan wejścia na giełdę. Wyemituje też nowe akcje

Fot. Wlodzimierz Wasyluk/ EastNews

Po kilku miesiącach spekulacji jest już oficjalna decyzja Play. Drugi największy operator komórkowy w Polsce wejdzie na warszawską giełdę. Inwestorów kusi m.in. zapowiedzią solidnych dywidend. Pierwsza z nich, wypłacana w przyszłym roku, ma wynieść 650 mln zł.

Grupa Play Communications - właściciel 100 proc. udziałów w P4, operatorze sieci Play - ogłosiła zamiar przeprowadzenia oferty publicznej akcji oraz ubiegania się o dopuszczenie i wprowadzenie akcji do obrotu na warszawskiej giełdzie.

- Play to wyjątkowa firma na tle europejskiego sektora telekomunikacyjnego. Wyprzedzamy porównywalne spółki giełdowe pod względem tempa wzrostu przychodów i rentowności - przekonuje prezes P4 Jorgen Bang-Jensen.

Oferta skierowana do inwestorów będzie obejmować część istniejących akcji zwykłych luksemburskiej spółki Play Communications, należącej do Play Holdings 1. Udziały będą mogli nabyć nie tylko inwestorzy instytucjonalni, ale też indywidualni oraz uprawnieni pracownicy Play.

Akcjonariusz sprzedający akcje otrzyma wszystkie wpływy z akcji sprzedawanych i zamierza wykorzystać część tych wpływów, by przedterminowo wykupić obligacje, które są do spłaty do 2022 roku. Pozostała część będzie rozdystrybuowana do akcjonariuszy właściciela Play oraz rozliczenie pieniężne istniejących programów motywacyjnych działających w firmie.

Uprawnieni pracownicy będą mogli zapisywać się na akcje Play z 15-proc. obniżką ceny względem oficjalnie ustalonej. Przy czym maksymalny zapis danego pracownika zostanie ograniczony do wysokości 25 000 zł, z zastrzeżeniem zobowiązania się do niesprzedawania akcji przez rok od momentu debiutu spółki na giełdzie.

"Akcjonariusz sprzedający uważa, że w chwili obecnej, po okresie znacznego wzrostu, nadszedł odpowiedni moment, aby spieniężyć część posiadanego pakietu akcji i wesprzeć spółkę poprzez ofertę, przez co spółka zwiększy elastyczność w zakresie przyszłego finansowania i strategii korporacyjnej" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Oczywiście przeprowadzenie oferty i sam debiut na giełdzie są uzależnione od uzyskania wszystkich niezbędnych zgód i pozwoleń odpowiednich organów rejestrowych i regulacyjnych takich jak KNF.

Spółka Play Communications obecnie pośrednio należy do i jest kontrolowana przez Tollerton Investments Limited oraz Telco Holdings S. a r.l., które posiadają odpowiednio 50,3 proc. i 49,7 proc. kapitału zakładowego.

Play jest operatorem drugiej co do wielkości i najszybciej rosnącej sieci telefonii komórkowej w Polsce pod względem raportowanej liczby klientów (14,3 mln klientów na 31 marca 2017 roku). Zwiększył swój udział rynkowy w liczbie klientów w Polsce z poziomu około 4,6 proc. na koniec 2008 roku do około 27,6 proc. na 31 marca 2017.

Play może się pochwalić skumulowanym wzrostem przychodów operacyjnych w latach 2014-2016 na poziomie 15 proc. W perspektywie średnioterminowej spółka oczekuje dalszego jednocyfrowego rocznego wzrostu przychodów.

Spółka oczekuje, że stosunek nakładów inwestycyjnych (z wyłączeniem płatności leasingowych oraz nakładów na rozbudowę sieci) do przychodów operacyjnych wyniesie w średniej perspektywie około 8 proc. rocznie. W konsekwencji przyspieszonej rozbudowy własnej sieci komórkowej, w roku 2017 spółka planuje nakłady inwestycyjne na poziomie poniżej 700 mln zł. Ponadto przewiduje dodatkowe nakłady na poziomie 500 mln zł w latach 2018-2020.

Spółka podała też dziś, że planuje wypłatę dywidendy pieniężnej w wysokości 650 mln zł w drugim kwartale 2018 roku za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2017. Oczywiście pod warunkiem uzyskania zgody walnego zgromadzenia, przy czym obecni akcjonariusze deklarują poparcie przyszłej uchwały w tym zakresie.

W kolejnych latach (począwszy od dywidendy za rok 2018 wypłacanej w 2019 roku) spółka planuje roczny wskaźnik wypłaty dywidendy w wysokości 65-75 proc. skonsolidowanych wolnych przepływów pieniężnych z uwzględnieniem płatności leasingowych do kapitałów własnych.

Pod koniec kwietnia spółka informowała, że akcjonariusze i zarząd rozważają różne opcje rozwoju, Jedną z nich miał być debiut na giełdzie. W maju prezes P4 Jorgen Bang Jensen mówił, że ostateczna decyzja, czy operator przeprowadzi IPO zapadnie w ciągu najbliższych miesięcy.

Play jest podmiotem założonym i prowadzonym od 12 lat przez dwa fundusze private equity - cypryjski Tollerton i brytyjski Novator, które zainwestowały w firmę w tym okresie ponad 700 mln euro.

Zobacz też: Rekordowo szybki internet w smartfonie

media, telekomunikacja, technologie
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
Jas
2017-06-19 16:53
Play nigdy więcej oszusci
Pompon
2017-06-19 15:50
Problem w tym, że to nie operator wejdzie, ale właściciel operatora. A to nie jest to samo. Instytucjonalni będą wiedzieć, drobnica nie.
hienaschetinowo
2017-06-19 11:49
z tvn przeszli do Wirtualnej lans i fajans plus fake news wypad z tej strony same resortowe !!!!!!!
Pokaż wszystkie komentarze (4)