Notowania

uokik
23.01.2020 15:30

Kara UOKiK dla Dino. Sieć marketów ma zapłacić 100 tys. zł

Sieć Dino przejęła kilkanaście sklepów bez wymaganej uprzedniej zgody organu antymonopolowego - głosi komunikat UOKiK. Za naruszenie urzędnicy nałożyli na spółkę 100 tys. zł kary.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Właściciel sieci marketów Dino podpadł UOKiK. (Fot: PAP/Grzegorz Michałowski)

Urzędnicy UOKiK wzięli pod lupę ostatnie inwestycje spółki Dino Polska. W dniu 21 grudnia ubiegłego roku firma zgłosiła do urzędu zamiar nabycia części mienia należącego do spółki Domex-Kuśnierek. Mowa o 12 sklepach.

We wniosku spółka informowała, że przewidziała trzy etapy tej transakcji: nabycie nieruchomości, wynajęcie jej spółce Domex-Kuśnierek oraz po uzyskaniu zgody prezesa UOKiK "przejęcie materialnych i niematerialnych składników tych sklepów".

Urząd uznał, że już w dniu złożenia wniosku spółka Dino Polska była właścicielem 12 sklepów prowadzonych na podstawie najmu przez Domex-Kuśnierek. Mieściły się one: Koźminku, Rudnej, Nowym Miasteczku, Grębocicach, Siedlcu, Gołaszynie, Osiecznej, Lipnie, Żerkowie i Jutrosinie oraz Prusicach i Krzywiniu. Ponadto na podstawie umowy franczyzowej Dino kształtowało ceny sprzedawanych towarów oraz warunki dostawy i sprzedaży.

Na stację paliw po buty, mięso i telewizor. Zakaz handlu w praktyce

Tym samym ominęła całą procedurę związaną z uzyskaniem zgodny na takie działanie.

"Sieć Dino Polska nabyła te sklepy bez wymaganej uprzedniej zgody organu antymonopolowego. Za naruszenie prawa ochrony konkurencji urząd nałożył na spółkę karę finansową w wysokości 100 tys. zł" - czytamy w komunikacie.

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do UOKiK, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Kara za niezgłoszenie zamiaru koncentracji wynosi do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

Samodzielnie przeprowadzenie koncentracji bez uzyskania zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest naruszeniem przepisów ustawy antymonopolowej - podkreślają urzędnicy.

Od decyzji spółce przysługuje jeszcze odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W oficjalnych komunikatach Dino próżno szukać informacji na ten temat.

Co na to inwestorzy? Na akcjach Dino nie widać na razie przeceny. Wręcz przeciwnie. Kwadrans po godzinie 15:00 były nawet lekko na plusie, sugerując, że z perspektywy giełdy nie jest to specjalny problem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: uokik, kara, dino, markety, Domex-Kuśnierek, wiadomości, giełda, handel
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-01-2020

MIXŻadnego wrażenia te 100 tysi kary na nikim nie zrobiło... Dla właściciela to parę groszy... Ale jakby miał pracownikom pensje podnieść to wielki … Czytaj całość

23-01-2020

ArasKara w wysokości dziennych utargów dobrze zlokalizowanego sklepu. Zenada

23-01-2020

sięczepili dino.

Rozwiń komentarze (13)