Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Milionowa kara dla GetBack. KNF wylicza nieprawidłowości

14
Podziel się:

Ciąg dalszy afery GetBack. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nałożyła na firmę trzy kary o łącznej wysokości 1 mln zł. Urzędnicy zarzucają windykatorowi, że ukrywał istotne informacje z perspektywy np. inwestorów.

Milionowa kara dla GetBack. KNF wylicza nieprawidłowości
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ukarała GetBack. (money.pl, Rafał Parczewski)

Trzy kary od KNF dotyczą mniej więcej tego samego. Chodzi o "nienależyte wykonanie obowiązków informacyjnych" lub skrywanie istotnych informacji z perspektywy inwestorów, którzy zakupili obligacje spółki GetBack. Jak się później okazało, większość z zainwestowanych pieniędzy przepadła.

W komunikacie KNF wskazano, że spółka szesnastokrotnie nienależycie wykonała obowiązki informacyjne związane z informacjami poufnymi.

Urzędnicy wyliczają, że GetBack informował np. tylko o wartości nominalnej obligacji. Za to nie przekazywał kompletnych wiadomości o istotnych, innych warunkach emisji papierów wartościowych.

Zobacz także: Inflacja w Polsce się rozpędza. Dane potwierdzają, wydatki rodzin znacznie wzrosły

W okresie wykazanych naruszeń spółka sprzedała obligacje prywatne z opcją PUT o łącznej wartości 857,6 mln zł na wyemitowanych w tym okresie ogółem obligacji prywatnych o wartości 1,5 mld zł. W tym czasie GetBack wyemitował również obligacje w trybie ofert publicznych w wysokości 256 mln zł.

Spółka również nie podała do wiadomości publicznej informacji o braku realizacji umowy zakupu portfeli wierzytelności na rynku hiszpańskim, zawartej w 2018 roku przez podmiot kontrolowany przez GetBack oraz informacji o utracie depozytu w wysokości 6,1 mln euro.

Trzeci główny zarzut dotyczy skrywania 120 przypadków opóźnień w wykupie obligacji i spłaty odsetek, które miały miejsce w okresie od 14 marca do 30 kwietnia 2018 roku.

Jak wskazują urzędnicy, w konsekwencji inwestorzy nie posiadali rzetelnych informacji. To uniemożliwiało dokonanie oceny potencjalnych problemów z płynnością spółki GetBack. A te później faktycznie się pojawiły, co skutkowało stratami tysięcy osób i instytucji.

Decyzja o milionowej karze nie jest ostateczna. GetBack może zwrócić się do KNF z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy albo wnieść skargę do sądu.

Warto jednak zaznaczyć, że KNF i tak jest dość łaskawa. Maksymalna kara pieniężna, jaka może zostać nałożona za każde z wymienionych naruszeń, przekracza 10 mln zł.

"Kary nałożone na GetBack są znacznie niższe od maksymalnych z uwagi na uwzględnienie przez komisję sytuacji finansowej spółki oraz okoliczności faktyczno-prawnych" - czytamy w komunikacie.

Chodzi m.in. o to, że inwestorzy, kontrahenci czy klienci poszkodowani przez spółkę walczą o zwrot choćby części pieniędzy. Każda kara sprawia, że pieniędzy do podziału jest mniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Jan
2 lata temu
co robi szef p.Kokolewski?
adolf
3 lata temu
ci zlodzieje chcieli mnie nabrac na 3000zl ale przegrali w sadzie. ciekawy jestem ilu ludzi jest takich jak ja. a ilu nie zglaszali spraw do sadu i placili. te cale get beck powinni dostac po 25 lat kicia.
ekonomista
3 lata temu
Ta kara to należy się KNF , za to , że na rozkaz polityczny wogóle dopuścili tą spółkę na rynek , a jak już mieli informację o nieuczciwych praktykach to nie ostrzegli w porę drobnych akcjonariuszy , bo i tacy są , a o nich cisza , jak ich straty SP ma zamiar naprawić .
Obywatel
3 lata temu
Przecież włascicielem tej firmy jest PIS tak samo jak Skoków Stewczyka to sami się nie będą karać
Nowinka
3 lata temu
Jakby wszyscy dłużnicy wierzytelności które ma GetBack spłacili by dług to firma nie miałaby problemów.