Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Milionowa kara dla GetBack. KNF wylicza nieprawidłowości

14
Podziel się:

Ciąg dalszy afery GetBack. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nałożyła na firmę trzy kary o łącznej wysokości 1 mln zł. Urzędnicy zarzucają windykatorowi, że ukrywał istotne informacje z perspektywy np. inwestorów.

Milionowa kara dla GetBack. KNF wylicza nieprawidłowości
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ukarała GetBack. (money.pl, Rafał Parczewski)

Trzy kary od KNF dotyczą mniej więcej tego samego. Chodzi o "nienależyte wykonanie obowiązków informacyjnych" lub skrywanie istotnych informacji z perspektywy inwestorów, którzy zakupili obligacje spółki GetBack. Jak się później okazało, większość z zainwestowanych pieniędzy przepadła.

W komunikacie KNF wskazano, że spółka szesnastokrotnie nienależycie wykonała obowiązki informacyjne związane z informacjami poufnymi.

Urzędnicy wyliczają, że GetBack informował np. tylko o wartości nominalnej obligacji. Za to nie przekazywał kompletnych wiadomości o istotnych, innych warunkach emisji papierów wartościowych.

Zobacz także: Inflacja w Polsce się rozpędza. Dane potwierdzają, wydatki rodzin znacznie wzrosły

W okresie wykazanych naruszeń spółka sprzedała obligacje prywatne z opcją PUT o łącznej wartości 857,6 mln zł na wyemitowanych w tym okresie ogółem obligacji prywatnych o wartości 1,5 mld zł. W tym czasie GetBack wyemitował również obligacje w trybie ofert publicznych w wysokości 256 mln zł.

Spółka również nie podała do wiadomości publicznej informacji o braku realizacji umowy zakupu portfeli wierzytelności na rynku hiszpańskim, zawartej w 2018 roku przez podmiot kontrolowany przez GetBack oraz informacji o utracie depozytu w wysokości 6,1 mln euro.

Trzeci główny zarzut dotyczy skrywania 120 przypadków opóźnień w wykupie obligacji i spłaty odsetek, które miały miejsce w okresie od 14 marca do 30 kwietnia 2018 roku.

Jak wskazują urzędnicy, w konsekwencji inwestorzy nie posiadali rzetelnych informacji. To uniemożliwiało dokonanie oceny potencjalnych problemów z płynnością spółki GetBack. A te później faktycznie się pojawiły, co skutkowało stratami tysięcy osób i instytucji.

Decyzja o milionowej karze nie jest ostateczna. GetBack może zwrócić się do KNF z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy albo wnieść skargę do sądu.

Warto jednak zaznaczyć, że KNF i tak jest dość łaskawa. Maksymalna kara pieniężna, jaka może zostać nałożona za każde z wymienionych naruszeń, przekracza 10 mln zł.

"Kary nałożone na GetBack są znacznie niższe od maksymalnych z uwagi na uwzględnienie przez komisję sytuacji finansowej spółki oraz okoliczności faktyczno-prawnych" - czytamy w komunikacie.

Chodzi m.in. o to, że inwestorzy, kontrahenci czy klienci poszkodowani przez spółkę walczą o zwrot choćby części pieniędzy. Każda kara sprawia, że pieniędzy do podziału jest mniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Jan
8 miesięcy temu
co robi szef p.Kokolewski?
adolf
rok temu
ci zlodzieje chcieli mnie nabrac na 3000zl ale przegrali w sadzie. ciekawy jestem ilu ludzi jest takich jak ja. a ilu nie zglaszali spraw do sadu i placili. te cale get beck powinni dostac po 25 lat kicia.
ekonomista
rok temu
Ta kara to należy się KNF , za to , że na rozkaz polityczny wogóle dopuścili tą spółkę na rynek , a jak już mieli informację o nieuczciwych praktykach to nie ostrzegli w porę drobnych akcjonariuszy , bo i tacy są , a o nich cisza , jak ich straty SP ma zamiar naprawić .
Obywatel
rok temu
Przecież włascicielem tej firmy jest PIS tak samo jak Skoków Stewczyka to sami się nie będą karać
Nowinka
rok temu
Jakby wszyscy dłużnicy wierzytelności które ma GetBack spłacili by dług to firma nie miałaby problemów.