Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Morawiecki: Inwestycje publiczne, w tym CPK, będą kontynuowane

2
Podziel się

Inwestycje publiczne, takie jak Centralny Port Komunikacyjny będą kontynuowane, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki: Inwestycje publiczne, w tym CPK, będą kontynuowane
bEpYUKHV

"Generalnie tego typu programy na pewno będą kontynuowane, są kontynuowane cały czas. A filar [...] tarczy antykryzysowej obejmuje dodatkowe środki na cele inwestycji publicznych" - powiedział premier w trakcie sesji Q&A z użytkownikami Facebooka.

"To dla mnie bardzo ważna część planu wychodzenia z kryzysu. W klasycznych impulsach keynesowskich i programach antykryzysowych dzieje się tak, że inwestycje prywatne niestety przygasają w takim kryzysie jak ten, dlatego w to miejsce wchodzą inwestycje publiczne. Tak się działo w przypadku poprzednich kryzysów i tak będziemy robić również dzisiaj. Dlatego też Centralny Port Komunikacyjny i wiele innych inwestycji będziemy starali się kontynuować i inicjować nowe" - zaznaczył.

Podkreślił, że o programie inwestycji w Europie rozmawiał też z przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem oraz szefami rządów innych państw członkowskich.

bEpYUKHX

"Chcę, żeby te programy inwestycyjne, które ruszą za kilka miesięcy, kwartałów, były naprawdę prowadzone z szerokim rozmachem po to, żeby kompensowały ubytki w programach inwestycji prywatnych" - powiedział premier.

Zaznaczył, że część środków z planu inwestycji publicznych będzie dotyczyło transformacji energetycznej.

"Ale również zabiegam o to, żeby Unia Europejska miała środki własne dodatkowe takie jak z opłaty od wielkich międzynarodowych korporacji z Chin, Stanów Zjednoczonych [...] także niektóre europejskie czerpią ogromne korzyści z funkcjonowania na jednolitym rynku europejskim i to one powinny dodatkowo łożyć na [...] budżet Unii Europejskiej, na nowe środki własne" - powiedział.

bEpYUKIy
budownictwo
nieruchomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Unger
rok temu
CPK było planowane już za PRL. Jesteśmy mocno spóźnieni z tą inwestycją.
Kornik
rok temu
CPK będzie kontynuowane, bo to jest lotnisko, które USA kazało nam zrobić, żeby łatwiej było wozić tyłki amerykańskim chłopcom, których utrzymujemy i którzy są poza prawem. Chciałbym zobaczyć ten ogrom innych stymulujących gospodarkę inwestycji państwa, które miałyby przynieść zysk porównywalny do tego z inwestycji prywatnych. Na razie przez lata prosperity nic takiego się nie działo. Podczas recesji pewnie będzie lepiej ;)