Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PGNiG i Startup Hub Poland rozpoczęły II rundę programu Poland Prize

0
Podziel się:

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz Startup Hub Poland w ramach drugiej rundy rządowego programu Poland Prize zaprosiły do Polski kolejną grupę zagranicznych startupów oferujących innowacyjne rozwiązania dla przedsiębiorstw z branży energetycznej, podało PGNiG. Na najlepszych czeka wsparcie finansowe i możliwość wdrożenia swoich projektów w Polsce. PGNiG jest strategicznym partnerem projektu.

PGNiG i Startup Hub Poland rozpoczęły II rundę programu Poland Prize
bEKkTAAB

Osiem startupów wybranych z blisko 400 zgłoszeń zaprezentowało swoje projekty podczas spotkania inaugurującego drugą rundę programu. Innowacyjne rozwiązania dotyczą m.in. oczyszczania wody z oleju i metali przydatnego w przypadku awaryjnych wycieków, generowania dodatkowej energii elektrycznej kosztem różnicy ciśnień gazu ziemnego oraz ograniczenia emisji spalin w dużych piecach przemysłowych, kotłach i silnikach. Startupy przedstawiły również nową technologię wytwarzania zaworów kulowych oraz rozwiązania informatyczne do przeglądu projektów budowlanych, wspierające sprzedaż i kontakt z klientem, podano.

"Pozytywnie zaskakuje nas zainteresowanie udziałem w programie ze strony zagranicznych startupów. Mimo że skupiamy się na rozwiązaniach najbardziej odpowiadających potrzebom grupy kapitałowej PGNiG, wybór finalistów jest bardzo trudny. Finałowe projekty są interesujące i dotyczą wielu obszarów naszej działalności. Pierwsza runda akceleracyjna zakończyła się sukcesem zarówno dla startupu, który wyróżniliśmy, jak i dla Grupy PGNiG. Współpraca przebiega obiecująco. Grupa PGNiG może zyskać ciekawy projekt, a startup - doświadczenie związane z pilotażem swojego projektu w dużym przedsiębiorstwie z sektora energetycznego" - powiedział wiceprezes PGNiG ds. rozwoju Łukasz Kroplewski, cytowany w komunikacie.

Po pierwszej rundzie programu Startup Hub: Poland Prize do współpracy z PGNiG wybrano brytyjski startup Spottitt, który stworzył system analizujący zdjęcia satelitarne obiektów na ziemi i wspierający planowanie lokalizacji oraz monitorowanie infrastruktury energetycznej w trudno dostępnych miejscach. Obecnie trwa współpraca przy pilotażowym wdrożeniu rozwiązania. Jako zwycięzca pierwszej rundy Poland Prize firma Spottitt otrzymała wsparcie finansowe oraz opiekę wykwalifikowanych mentorów, zaproszenie do udziału w warsztatach z profesjonalistami i możliwość korzystania z przestrzeni biurowej do pracy nad swoimi projektami, przypomniano.

bEKkTAAD

PGNiG oraz Fundacja Startup Hub Poland współpracują przy realizacji programu Poland Prize od lutego 2019 roku. Startup Hub Poland odpowiada za rekrutację startupów i koordynację programu akceleracyjnego. W sumie w ramach programu odbędą się trzy rundy. W każdej z nich udział bierze osiem startupów. Docelowo do końca roku powstaną w Polsce 24 innowacyjne zespoły startupowe, które pracować będą nad projektami z obszaru energetyki oraz nowoczesnych technologii informatycznych i komunikacyjnych (ICT). Wszystkie wybrane zagraniczne projekty po utworzeniu swoich spółek w Polsce otrzymają wsparcie finansowe w wysokości do 50 tys. euro (non-equity grant) ze środków Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

"Konkurs Poland Prize to zaproszenie dla talentów spoza Polski. Jesteśmy w stanie zaoferować korzystne rozwiązania legislacyjne, profesjonalną opiekę mentorów, dostęp do korporacyjnych partnerów biznesowych i finansowanie ich biznesu. Liczba firm chcących rozwijać się w Polsce wciąż wzrasta - dowodem jest ponad 2,4 tys. zagranicznych startupów, które zgłosiły się do naszych operatorów programu, w tym do Fundacji Startup Hub Poland. Spośród wszystkich zgłoszeń operatorzy muszą wybrać te najlepsze: dysponujące dojrzałym produktem i dużym potencjałem wzrostu. W przyszłości to te spółki mogą stanowić o pozycji konkurencyjnej Polski" - wyjaśnił zastępca prezesa PARP Mikołaj Różycki.

"Od ponad 7 lat Fundacja Startup Hub Poland aktywnie promuje Polskę jako idealne miejsce dla rozwoju technologicznych startupów z 22 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki Poland Prize i współpracy z takimi partnerami, jak PGNiG, którzy poświęcają swój czas i energię na współpracę ze startupami nad rozwojem ich innowacji, nasza misja jest realizowana z coraz lepszym skutkiem. Jeśli taki trend się utrzyma, to już wkrótce zostanie zrealizowana nasza wizja stworzenia w Polsce światowego centrum innowacji" - podsumował dyrektor ds. strategicznych w Fundacji Startup Hub Poland Vikas Malhotra.

Startup Hub Poland jest jedną z sześciu organizacji wybranych przez PARP, która może rozdysponować grant o wartości 5 mln zł. W ramach Poland Prize Startup Hub przyciąga zespoły naukowców i przedsiębiorców testujące rozwiązania z zakresu energetyki i ICT, które nie zostały jeszcze skomercjalizowane, a także istniejące startupy, które realizują już innowacyjne projekty za granicą, ale chciałyby je rozwijać także w Polsce.

bEKkTAAJ

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 41,2 mld zł w 2018 r.

bEKkTABe
media
telekomunikacja
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)