Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGNiG wynajmie dwa zbiornikowce do transportu LNG z USA od 2023 r.

2
Podziel się:

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) wynajmie dwa zbiornikowce do transportu LNG ze Stanów Zjednoczonych od 2023 r., podała spółka. Dostawą i obsługą statków zajmie się wyłoniona w przetargu norweska firma Knutsen OAS Shipping.

PGNiG wynajmie dwa zbiornikowce do transportu LNG z USA od 2023 r.

"Gazowce to dwie jednostki o pojemności 174 tys. m3 każda, co oznacza, że wielkość ładunku, jaki będzie mógł przetransportować każdy ze statków, to ok. 100 mln m3 gazu po regazyfikacji transportowanego LNG. Termin ich oddania do użytku zbiegnie się w czasie z rozpoczęciem działania terminalu Calcasieu Pass, pierwszej z dwóch instalacji eksportujących skroplony gaz ziemny budowanych przez amerykańską firmę Venture Global LNG, z którą PGNiG ma podpisany jeden z długoterminowych kontraktów" - czytamy w komunikacie.

Do przetargu na usługę czarteru dla przystąpiło kilkanaście firm. Postępowanie przeprowadziło biuro handlu LNG w Londynie wchodzące w skład spółki zależnej PGNiG Supply & Trading. Przy wyłonieniu armatora brano pod uwagę m.in. doświadczenie w realizacji przewozów LNG, parametry techniczne oferowanych jednostek oraz konkurencyjność cenową ofert.

"Zgodnie z umową zawartą z firmą Knutsen OAS Shipping, okres czarterowania obu statków wynosi 10 lat z możliwością przedłużenia. Armator odpowiedzialny będzie m.in. za obsadzenie statków załogą oraz dbanie o stan techniczny jednostek przez cały czas obowiązywania umowy" - czytamy dalej.

Obecnie w portfelu importowym PGNiG wolumen kontraktów na amerykańskie LNG wynosi ok. 9,3 mld m3 rocznie gazu po regazyfikacji. Około 7 mld m3 pochodzić będzie z kontraktów zawartych w formule handlowej FOB, według której to PGNiG odpowiedzialne jest za załadunek LNG u dostawcy, transport i rozładunek w porcie docelowym.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
elo
3 lata temu
ciekawe czy zaznaczyli żeby statki byly osadzone polskimi zalogami Czy liczy sie tylko kasa i maje gdzies ze dzieki takiemu kontraktowi okolo 100 Polakow mogloby miec zatrudnienie?
LPS
3 lata temu
Przepraszam, a w jakiej cenie będzie ten gaz?