Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

PKO BP ma 1,5 tys. spraw w sądzie. Prezes widzi możliwość zawierania ugód z frankowiczami

84
Podziel się

Przed sądem toczą się sprawy dotyczące kredytów frankowych udzielanych przez PKO BP. Ich wartość szacuje się na prawie 400 mln zł. Prezes Zbigniew Jagiełło przyznaje, że jest otwarty na negocjacje i możliwość pójścia na ugodę z kredytobiorcami.

Zbigniew Jagiełło stoi na czele największego polskiego banku.
Zbigniew Jagiełło stoi na czele największego polskiego banku. (East News, Andrzej Hulimka/REPORTER)
bDZGoKid

W środę PKO BP zaprezentował wyniki finansowe. Z opublikowanego raportu wynika m.in., że na koniec 2019 roku przeciwko bankowi toczyło się 1645 postępowań sądowych dotyczących kredytów frankowych. Ich wartość to około 392 mln zł.

Wiele z tych spraw ruszyło po pozytywnym dla frankowiczów wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Otworzył on drogę tysiącom poszkodowanych do dochodzenia swoich racji, a nawet unieważnienia niektórych umów.

- Wyrok TSUE dotyczył pojedynczej sprawy, na której się buduje oczekiwania wobec wszystkich kredytów frankowych. Konstatacja jest taka, że banki w rożny sposób, ale w procentowym wymiarze zbliżonym, tworzą rezerwy na potencjalne ryzyko prawne - przyznaje prezes PKO BP.

bDZGoKif
Zobacz także: Zbigniew Jagiełło: Kredyty złotówkowe ze zmienną stopą to trzy razy większe ryzyko niż frankowe

Zbigniew Jagiełło pytany o to, czy bank myśli o ofercie ugodowej z kredytobiorcami, innej niż te, które obecnie są na rynku, wskazał, że PKO BP w swoich relacjach z klientami dąży do rozwiązań satysfakcjonujących obie strony.

Jest to dosyć wymijająca odpowiedź, ale prezes przypomina, że w ubiegłym roku bank zawarł 15 tys. ugód z klientami detalicznymi, małymi i średnimi przedsiębiorstwami i dużymi korporacjami. Dotyczyły jednak przeróżnych spraw, nie tylko kredytów frankowych.

bDZGoKil

- Podejście do szukania ugody jest normalnym procesem naszego biznesu. Jeśli będą przesłanki do ugody, te 15 tys. przypadków jest przykładem dobrej woli banku - podkreśla. Przekonuje, że jeśli jest miejsce na zawarcie kompromisu, będzie zawarty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDZGoKiG
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(84)
aauu
8 miesięcy temu
Komenarze są ironiczne.
ewka
11 miesięcy temu
ktoś zawarł ugodę frankową z PKO, niech się pochwali
psychiatra
rok temu
Czytam te komentarze lukrowane przez przydupasów prezesa PKO BP i sadzę ,że ktoś tu zwariował !
bDZGoKiH
Sorrow
rok temu
PKO w końcu naprawi sytuacje z frankowiczami,ukłon w strone prezesa Jagiełły
kontraktor
rok temu
Brawo prezesie Jagiełło!
...
Następna strona