Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKO BP ma 1,5 tys. spraw w sądzie. Prezes widzi możliwość zawierania ugód z frankowiczami

Przed sądem toczą się sprawy dotyczące kredytów frankowych udzielanych przez PKO BP. Ich wartość szacuje się na prawie 400 mln zł. Prezes Zbigniew Jagiełło przyznaje, że jest otwarty na negocjacje i możliwość pójścia na ugodę z kredytobiorcami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zbigniew Jagiełło stoi na czele największego polskiego banku. (Fot: Andrzej Hulimka/REPORTER)

W środę PKO BP zaprezentował wyniki finansowe. Z opublikowanego raportu wynika m.in., że na koniec 2019 roku przeciwko bankowi toczyło się 1645 postępowań sądowych dotyczących kredytów frankowych. Ich wartość to około 392 mln zł.

Wiele z tych spraw ruszyło po pozytywnym dla frankowiczów wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Otworzył on drogę tysiącom poszkodowanych do dochodzenia swoich racji, a nawet unieważnienia niektórych umów.

- Wyrok TSUE dotyczył pojedynczej sprawy, na której się buduje oczekiwania wobec wszystkich kredytów frankowych. Konstatacja jest taka, że banki w rożny sposób, ale w procentowym wymiarze zbliżonym, tworzą rezerwy na potencjalne ryzyko prawne - przyznaje prezes PKO BP.

Zbigniew Jagiełło: Kredyty złotówkowe ze zmienną stopą to trzy razy większe ryzyko niż frankowe

Zbigniew Jagiełło pytany o to, czy bank myśli o ofercie ugodowej z kredytobiorcami, innej niż te, które obecnie są na rynku, wskazał, że PKO BP w swoich relacjach z klientami dąży do rozwiązań satysfakcjonujących obie strony.

Jest to dosyć wymijająca odpowiedź, ale prezes przypomina, że w ubiegłym roku bank zawarł 15 tys. ugód z klientami detalicznymi, małymi i średnimi przedsiębiorstwami i dużymi korporacjami. Dotyczyły jednak przeróżnych spraw, nie tylko kredytów frankowych.

- Podejście do szukania ugody jest normalnym procesem naszego biznesu. Jeśli będą przesłanki do ugody, te 15 tys. przypadków jest przykładem dobrej woli banku - podkreśla. Przekonuje, że jeśli jest miejsce na zawarcie kompromisu, będzie zawarty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo, franki, kredyty, zbigniew jagiełło, pko bp
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-02-2020

QrukZa PO było Amber Gold nie rozliczone w ogóle za ich rządów, dzisiaj mamy PKO które szybko idzie po ugody z Frankowiczami. Kolejny dowód skuteczności … Czytaj całość

14-02-2020

konkurentPKO robi dobrą robotę.

14-02-2020

kontraktorBrawo prezesie Jagiełło!

Rozwiń komentarze (84)