Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

PMI dla przemysłu najniższy w historii. Jest gorzej niż w strefie euro

17
Podziel się:

Wskaźnik PMI dla Polski w kwietniu spadł do 31,9 pkt, co oznacza, że jest najniższy od czasu rozpoczęcia badań w 1998 roku i niższy niż w strefie euro – podała firma IHS Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Spadek produkcji, nowych zamówień i eksportu jest bezprecedensowy, a tempo spadku zatrudnienia jest bliskie rekordu.

Wskaźnik PMI dla przemysłu spadł w kwietniu do 31,9 pkt, najniższego poziomu od 1998 roku.
Wskaźnik PMI dla przemysłu spadł w kwietniu do 31,9 pkt, najniższego poziomu od 1998 roku. (Pixabay)

Gwałtowny spadek produkcji oraz osłabienie popytu wywołane obostrzeniami wprowadzonymi w Europie i na całym świecie w celu zwalczania pandemii koronawirusa, spowodowały zapaść w polskim sektorze wytwórczym.

W kwietniu ekonomiści spodziewali się nieco lepszego wyniku wskaźnika PMI dla Polski, bo 34,6 pkt. W marcu natomiast wskaźnik wyniósł 42,4 pkt.

Indeks PMI dla przemysłu przedstawia kondycję sektora przemysłowego. Powstaje w oparciu o miesięczną ankietę przeprowadzona wśród kadry kierowniczej ponad 300 polskich firm, w której oceniają oni zmiany zamówień, produkcji, zatrudnienia, prędkości dostaw oraz zapasów. Odczyt powyżej 50 oznacza poprawę w stosunku do okresu poprzedniego, natomiast odczyt poniżej tej wartości pogorszenie sytuacji. Indeks PMI jest doskonałym wskaźnikiem wyprzedzającym dynamikę zmian produkcji przemysłowej w Polsce.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

- Kwiecień 2020 był najgorszym miesiącem dla polskich producentów w historii badań PMI, tj. od czerwca 1998. Główny indeks osiągnął rekordowo niski poziom. To samo dotyczyło wskaźników: produkcji, nowych zamówień, eksportu, zakupów, zaległości produkcyjnych, czasu dostaw oraz przyszłej produkcji. Tempo spadku zatrudnienia było natomiast niemal równe rekordowej wartości odnotowanej w kwietniu 1999 – czytamy w komunikacie IHS Markit.

W kwietniu Polski PMI dla przemysłu spadł z marcowego poziomu 42,4 do 31,9, odnotowując najniższą wartość oraz najsilniejsze pogorszenie warunków gospodarczych w polskim przemyśle w historii badań, czyli od czerwca 1998. Rekordowy 10,5-punktowy spadek głównego wskaźnika był niemal dwa razy większy niż spadek zarejestrowany w marcu (-5,8 pkt.). Dla porównania, dotychczasowa najniższa wartość indeksu odnotowana w grudniu 2008 w czasie światowego kryzysu finansowego wynosiła 38,3.

W kwietniu odczyty wskaźników produkcji i nowych zamówień, które stanowią 55 proc. wagi PMI zarejestrowały rekordowo niskie wartości, sygnalizując bezprecedensowe na tle badań historycznych tempo spadku.

- Pozostałe subindeksy - zatrudnienie oraz zapasy pozycji zakupionych - również negatywnie wpłynęły na kwietniowy odczyt głównego wskaźnika. Liczba nowych miejsc pracy obniżyła się w niemal rekordowym tempie, a stany magazynowe spadły najszybciej od maja 2009 - wskazał Markit.

Ponadto, biorąc pod uwagę wcześniej opublikowane dane flash, polski Wskaźnik PMI (31,9 pkt) zarejestrował w kwietniu niższą wartość niż wskaźnik dla strefy euro (33,6 pkt) oraz wskaźnik dla Wielkiej Brytanii (32,9 pkt).

Co więcej, gdyby nie wydłużenie czasów dostaw, indeks wyglądałby dużo.

- Wiele subindeksów odnotowało rekordowo niskie poziomy, w tym produkcja, nowe zamówienia, eksport, zaległości oraz przyszła produkcja, co podkreślało skalę recesji w sektorze na tle badań historycznych. W dodatku rekordowe opóźnienia w dostawach wciąż łagodziły spadek głównego Wskaźnika PMI - skomentował ekonomista IHM Markit Trevor Balchin.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(17)
Muuu
3 lata temu
Hmmm, łańcuch produkcji pęka, maj będzie przesądzony. A od czerwca bida. Czemu ludzie kupują, bo mają pieniędzo, a zaraz nie będą mieć i korzystaja z ostatnich dni wygody o kasy.
asdasda
3 lata temu
luty marzec i kwiecien zrobilem rekordy obrotu w mojej firmie , zamuje sie produkcja maszyn
Anna
3 lata temu
Nagle zrozumieliśmy, że to ludzie i firmy odprowadzają podatki. Trzeba więc szanować tych , którzy pracują i tworzą dobra. Nagonka na "PRYWACIARZY" niespodziewanie przycichła. Kiedy rząd nie ma naszych pieniędzy do rozdawania zaczynamy lepiej rozumieć ekonomię. Litwa , Łotwa, Estonia, Słowacja są w strefie Euro. My mamy drogie euro , dolara i franka. Współpraca z Niemcami i pozostałymi krajami UE to klucz do sukcesu i zamożności. To takie proste i takie trudne jednocześnie.
kol
3 lata temu
bylem w salonie bmw w poznaniu.duzo kupujacych.cos tu nie tak.
Ajwaj
3 lata temu
Konstytucja konstytucja konstytucja!!!