Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Ponad 2 miliardy złotych straty PKO BP. Przez pandemię i kredyty we frankach

33
Podziel się

Skutki możliwych ugód z frankowiczami oraz przedłużające się obostrzenia istotnie wpłyną a wyniki PKO BP. Jak wstępnie szacuje państwowy bank, zdarzenia te wraz z ich następstwami spowodują, że strata netto za 2020 rok wyniesie około 2,5-2,6 mld zł.

Ponad 2 miliardy złotych straty PKO BP. Przez pandemię i kredyty we frankach
PKO BP szacuje, że strata netto za 2020 rok może wynieść około 2,5-2,6 mld zł. Możliwe ugody z frankowiczami oraz restrykcje odbiją się na wynikach. (materiały prasowe PKO BP)
bErEpYBh

W piątek właściciele PKO BP większością głosów zdecydowali o utworzeniu specjalnego funduszu w wysokości 6,7 mld zł. Będzie przeznaczony na pokrycie strat związanych z zawieraniem ugód z frankowiczami. Zarząd przyznaje, że woli ugody zamiast procesów sądowych. Koszt rozwiązania problemu z kredytami frankowymi wzrośnie w związku z tym w banku o 5,6 mld zł.

Ponadto PKO BP szacuje, że przedłużające się restrykcje w związku z pandemią oraz ich wpływ na sytuację finansową klientów banku skutkować będzie zwiększeniem kosztów ryzyka kredytowego o około 0,3 mld zł.

Bank ocenia wstępnie, że zdarzenia te wraz z ich następstwami spowodują rozpoznanie w sprawozdaniu finansowym grupy PKO BP 2020 rok straty netto w wysokości około 2,5-2,6 mld zł.

bErEpYBj
Zobacz także: Te domy powstają w kilka dni. Jaka cena za metr kwadratowy?

PKO BP opublikuje raport za 2020 rok 29 kwietnia. W latach 2018 oraz 2019 bank odpowiednio 3,7 mld zł oraz 4 mld zł zysku.

Całemu sektorowi bankowemu ciąży też obniżka stóp procentowych. Według danych GUS wynik sektora w 2020 roku był o 45,3 proc. mniejszy niż rok wcześniej.

bErEpYBp

Przypomnijmy, że masowe unieważnienie kredytów frankowych mogłoby kosztować banki nawet 234 mld zł. Najniższy szacowany koszt dla banków (34,5 mld zł) związany jest z wariantem zaproponowanym w grudniu przez przewodniczącego KNF, polegającym na zawarciu ugód z klientami. Rynek czeka obecnie na rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego w tej sprawie oraz kolejne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Termin posiedzenia SN został przesunięty na 11 maja z 13 kwietnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErEpYBK
gospodarka
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
zrzucamy się
3 miesiące temu
"Tzw. frankowicze" nie wiedzieli, że jest ryzyko kursowe. Gdy kurs, to liczyli oszczędności i śmiali się ze "złotówkowiczów". Nie ma co się czarować, teraz zrzucimy się na "frankowiczów" wszyscy.
SPRAWIEDLIWY
3 miesiące temu
PLANDEMIĘ WYMYŚLILI NIE ŻADNI KOSMICI, ALE GRUPA ZNUDZONYCH MILIARDERÓW, KTÓRZY MAJĄ TE SAME KORZENIE I SPOTYKAJĄ SIĘ W DAVOS. Z POMOCĄ EKSPERTÓW OPRACOWALI SZCZEGÓŁOWY PLAN LIKWIDACJI 6 MILIARDÓW LUDZI I PANOWANIA NAD ŚWIATEM. TERAZ TEN PLAN REALIZUJĄ I O TYM OFICJALNIE MÓWIĄ !!! Z POMOCĄ PRZEKUPIONYCH URZĘDASÓW ZAMYKAJĄ LUDZI W DOMACH I NIE POZWALAJĄ NORMALNIE ODDYCHAĆ !!! NA COVID NA ŚWIECIE ZACHOROWAŁO 0,03 % LUDZI !!! CI CWANIACY CHCĄ LUDZI OSŁABIĆ IZOLACJĄ I MASKAMI, A POTEM ICH ZLIKWIDOWAĆ "SZCZEPIONKAMI', CHEMICZNYMI SUBSTANCJAMI, NISZCZĄCYMI UKŁAD ODPORNOŚCIOWY I WYWOŁUJĄCYMI ZATOROWOŚĆ ŻYLNĄ, NAZWANYMI PRZEZ ICH POMYSŁODAWCÓW ZABIJAJĄCE GWIAZDY .... PO CO WOJNA I ZNISZCZENIE DOMÓW, MIESZKAŃ, SAMOCHODÓW ITD... LUDOBÓJSTWO W BIAŁYCH RĘKAWICZKACH W CZASACH POKOJU ... PAZERNI CWANIACY, MAJĄCY TE SAME KORZENIE, TYLKO CZEKAJĄ, ŻEBY PRZEJĄĆ MAJĄTKI ZLIKWIDOWANYCH LUDZI ... NAJBARDZIEJ PASUJĄ IM KRAJE EUROPY, A ZWŁASZCZA POLSKA ... POLACY, OBUDŹCIE SIĘ !!!
Stan
3 miesiące temu
Dlaczego tylko 230 mld, a może trolle wyliczą 1,5 biliona, wtedy znajdą się winni zadłużenia Polski.
bErEpYBL
www
3 miesiące temu
no i ciułacze się na tę stratę zrzucą
tatakto
3 miesiące temu
bo cwaniacy nabrali kredytow i zmuszaja ludzi by za nich zaplacili raty to denne,patologiczne i chore wziales splacaj-bo wszystkim bylo wiadomo zawsze ze kursy walut sie wahaja to wie kazdy przedszkolak w polsce a nakupili tanich chalup i nieruchomosci i chca pezechytrzyc wszystkich
...
Następna strona