Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: Kluby za dostosowaniem przepisów podatkowych do nowej Klasyfikacji Wyrobów

0
Podziel się:

Większość klubów poselskich opowiedziała się za zmianami w ustawach podatkowych, dostosowujących przepisy do nowej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, a także regulujących kwestie obliczeń podatku rencistów. Wstrzymanie się od głosu zapowiedzieli posłowie Konfederacji.

Sejm: Kluby za dostosowaniem przepisów podatkowych do nowej Klasyfikacji Wyrobów

Proponowane zmiany obejmują siedem ustaw. Najbardziej istotne dotyczą: ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), ordynacji podatkowej oraz ustawy o podatku od towarów i usług (VAT).

W trakcie drugiego czytania Piotr Polak (PiS) zaznaczył, że zmiany ,,dostosowują przepisy ustawy o podatku dochodowym do nowej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług". "To jest klasyfikacja, która powstała w roku 2015" - przypomniał.

"Te zmiany również ograniczają liczbę rocznych obliczeń podatku PIT-40 A, sporządzanych przez organy rentowe dla podatników, u których z obliczenia organu podatkowego wynika nadpłata podatku" - powiedział. Zwrócił też uwagę, że "zmiany w projektach ustaw nie mają wpływu na dochody sektora finansów publicznych bądź wpływ ich jest nieznaczny".

Zofia Czernow (KO) podkreśliła, że projekt ten "poprawia wcześniej uchwalone ustawy" i dodała, że niektóre z nich podjęte zostały w ostatnich sześciu miesiącach. "To wszystko spowodowane jest nadmiernym pośpiechem podczas procesu legislacyjnego, który w ostatnich latach nie spełnia podstawowych wymogów i zasad, jakie są niezbędne przy tworzeniu dobrego, stabilnego prawa" - podkreśliła.

Odnosząc się do zmian, dotyczących dostosowania przepisów podatkowych do nowej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, która weszła w życie 1 stycznia 2016 roku powiedziała: "Sama propozycja dostosowania przepisów nie budzi wątpliwości. [...] Powstaje jednak pytanie, dlaczego trwało to tak długo".

Monika Falej (Lewica)
zwróciła uwagę, że proponowane przepisy kompleksowo regulują kwestię wnioskowania przez podatnika o niepomniejszanie o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. "Zmiana rozszerza skuteczność złożonego przez podatnika wniosku na lata następne, aż do jego wycofania, a także wskazuje, że organ rentowy ma obowiązek uwzględnienia złożonego wycofania wniosku w miesiącu jego złożenia przez podatnika lub najpóźniej w miesiącu następnym" - zaznaczyła.

Skrytykowała jednak zbyt późne przedłożenie projektu zmian. "Zatrważa fakt, iż rządowy projekt o regulacjach podatkowych trafia pod głosowanie dopiero dzisiaj, niemal w ostatniej chwili. Przypomnijmy, że rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie, której ustawa dotyczy weszło w życie 1 stycznia 2016 roku" - powiedziała, odnosząc się do regulacji w sprawie nowej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

"Jest to ustawa czysto techniczna, dostosowująca przepisy podatkowe, usprawniające działania rozliczeniowe, choć nie usprawnia samej przejrzystości przepisów podatkowych, wręcz je zaciemnia" - dodała.

Czesław Siekierski (PSL-KuKiz 15) zaznaczył, że ustawa dokonuje porządkowania szeregu praw podatkowych. "To nie jest tylko dostosowanie przepisów podatkowych do nowej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług" - powiedział.

Podkreślił, że ta ustawa nie ma charakteru merytorycznego, nie wpływa na zmiany zasad opodatkowania, ale "pomoże podatnikom na większe ułatwienia, wymusi poprawność". "Przyniesie taki wymiar bezpieczeństwa podatkowego, [...] co jest ważne dla każdego podatnika" - dodał.

Krytycznie do projektu odniósł się Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja)
.

"Konfederacja nie wie, czy ustawa podatkowa po tej zmianie będzie lepsza czy gorsza od poprzedniej, w związku z tym wstrzymamy się od głosu, bo nie możemy tego ocenić" - powiedział.

W drugim czytaniu zgłoszono poprawki, więc projekt został skierowany do Komisji Finansów Publicznych.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)