Notowania

Sieć TXM dostała szansę. Banki zgodziły się na redukcję długu

TXM zawarł z PKO BP oraz ING BSK umowę restrukturyzacyjną. Pojawiła się szansa wyjścia z trudnej sytuacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Sklepy TXM mogą przetrwać. Banki dały zielone światło (Fot: txm)

Sieć dyskontów odzieżowych TXM balansuje na krawędzi. Od 2016 roku w ani jednym kwartale nie wykazała zysku. To konsekwencja decyzji zwolnionego ponad dwa lata temu zarządu, który postanowił dokończyć system informatyczny własnymi siłami.

Spółka realizuje program naprawczy. Nie bez problemów. W sierpniu banki ING BSK i PKO BP zablokowały spółce linie kredytowe i groziła utrata płynności. Teraz banki złagodziły stanowisko i zgodziły się na redukcję zadłużenia.

Ich wierzytelności zostaną podzielone na dwie grupy - objęte układem i pozaukładowe - podano w komunikacie TXM. Wierzytelności, które zostaną objęte układem (część układowa), to odpowiednio 11,6 mln zł PKO BP oraz około 6,3 mln zł ING BSK. Łącznie układem zostanie objęte około 18 mln zł co stanowi 46 proc. zadłużenia bilansowego.

Zobacz też: Zakaz handlu w niedziele pełną parą od 2020 r.

To wciąż jednak kropla w morzu zobowiązań spółki. Te na koniec czerwca wynosiły 223 mln zł.

"Okres obowiązywania umowy został określony do dnia, w którym wszystkie wierzytelności pozaukładowe banków względem spółki objęte umową restrukturyzacyjną (których ostateczny termin spłaty ustalony został na dzień 31 grudnia 2026 roku) wraz ze wszystkimi narosłymi od nich odsetkami i innymi kwotami należnymi bankom zostaną zaspokojone w całości w sposób nieodwołalny i bezwarunkowy lub do dnia jej wypowiedzenia" - czytamy w komunikacie.

Banki zobowiązały się do objęcia układem wydzielonych części układowych swoich wierzytelności oraz głosować za jego przyjęciem pod głównym warunkiem braku występowania kwalifikowanego przypadku naruszenia. 100 proc. tej wierzytelności zostanie skonwertowana na akcje spółki lub umorzone, wskazano także.

Na bazie przygotowanego planu restrukturyzacyjnego określone zostały wskaźniki finansowe, które mają monitorować postęp realizacji planu restrukturyzacyjnego.

"Po przygotowaniu wspólnie z zewnętrznym doradcą planu restrukturyzacyjnego, otwarciu przyspieszonego postępowania restrukturyzacyjnego oraz konsekwentnej realizacji jego kolejnych etapów, porozumienie restrukturyzacyjne z partnerami finansowymi jest kolejnym "kamieniem milowym". Obecnie należy się spodziewać intensywnego przyspieszenia w pracach zmierzających do głosowania propozycji układowych" - podsumowano w komunikacie.

Spółka TXM całkowicie zrezygnowała z prowadzenia działalności za granicą. W Polsce miała 291 sklepów na koniec czerwca, czyli o 75 mniej rok do roku. Sklep internetowy daje spółce 2 proc. przychodów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: handel detaliczny, giełda, wiadomości, giełda na żywo, banki, txm, sklepy odzieżowe
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-11-2019

Qretynizmy POI to jest różnica między PO a PiS, PO pogrążało banki i budowało mafię VAT, PiS mocno wsparł banki.

27-11-2019

ArekJagiełło ostatnio podejmuje same dobre decyzje, więc uważam, że ta też się do nich zaliczy.

27-11-2019

IgaNaprawdę rzadko który bank zgodziłby się na tak dobroduszny ruch.

Rozwiń komentarze (80)