Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Sieć TXM dostała szansę. Banki zgodziły się na redukcję długu

80
Podziel się:

TXM zawarł z PKO BP oraz ING BSK umowę restrukturyzacyjną. Pojawiła się szansa wyjścia z trudnej sytuacji.

Sklepy TXM mogą przetrwać. Banki dały zielone światło
Sklepy TXM mogą przetrwać. Banki dały zielone światło (Materiały prasowe, txm)

Sieć dyskontów odzieżowych TXM balansuje na krawędzi. Od 2016 roku w ani jednym kwartale nie wykazała zysku. To konsekwencja decyzji zwolnionego ponad dwa lata temu zarządu, który postanowił dokończyć system informatyczny własnymi siłami.

Spółka realizuje program naprawczy. Nie bez problemów. W sierpniu banki ING BSK i PKO BP zablokowały spółce linie kredytowe i groziła utrata płynności. Teraz banki złagodziły stanowisko i zgodziły się na redukcję zadłużenia.

Ich wierzytelności zostaną podzielone na dwie grupy - objęte układem i pozaukładowe - podano w komunikacie TXM. Wierzytelności, które zostaną objęte układem (część układowa), to odpowiednio 11,6 mln zł PKO BP oraz około 6,3 mln zł ING BSK. Łącznie układem zostanie objęte około 18 mln zł co stanowi 46 proc. zadłużenia bilansowego.

Zobacz też: Zakaz handlu w niedziele pełną parą od 2020 r.

To wciąż jednak kropla w morzu zobowiązań spółki. Te na koniec czerwca wynosiły 223 mln zł.

"Okres obowiązywania umowy został określony do dnia, w którym wszystkie wierzytelności pozaukładowe banków względem spółki objęte umową restrukturyzacyjną (których ostateczny termin spłaty ustalony został na dzień 31 grudnia 2026 roku) wraz ze wszystkimi narosłymi od nich odsetkami i innymi kwotami należnymi bankom zostaną zaspokojone w całości w sposób nieodwołalny i bezwarunkowy lub do dnia jej wypowiedzenia" - czytamy w komunikacie.

Banki zobowiązały się do objęcia układem wydzielonych części układowych swoich wierzytelności oraz głosować za jego przyjęciem pod głównym warunkiem braku występowania kwalifikowanego przypadku naruszenia. 100 proc. tej wierzytelności zostanie skonwertowana na akcje spółki lub umorzone, wskazano także.

Na bazie przygotowanego planu restrukturyzacyjnego określone zostały wskaźniki finansowe, które mają monitorować postęp realizacji planu restrukturyzacyjnego.

"Po przygotowaniu wspólnie z zewnętrznym doradcą planu restrukturyzacyjnego, otwarciu przyspieszonego postępowania restrukturyzacyjnego oraz konsekwentnej realizacji jego kolejnych etapów, porozumienie restrukturyzacyjne z partnerami finansowymi jest kolejnym "kamieniem milowym". Obecnie należy się spodziewać intensywnego przyspieszenia w pracach zmierzających do głosowania propozycji układowych" - podsumowano w komunikacie.

Spółka TXM całkowicie zrezygnowała z prowadzenia działalności za granicą. W Polsce miała 291 sklepów na koniec czerwca, czyli o 75 mniej rok do roku. Sklep internetowy daje spółce 2 proc. przychodów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(80)
Ellitz
4 lata temu
Po takich ludziach latwo stwierdzic ze banki sa teraz w dobrych rekach.
Henryk
4 lata temu
Bardzo dobry ruch, za PO to by ich gonili jak hieny. Brawo
Obiektywny
4 lata temu
Rzadko kiedy się zdarza by banki ratowały sytuację, czy jak to mawiamy w ameryce "save the day". Sytuacja bez precedensu, dlatego szacun dla PKO i ING. Stwierdzam to, choć Śląskiego nigdy nie lubiłem.
Peake
4 lata temu
Jagiełło po raz kolejny pokazuje, że jego prezesura jest jak najbardziej dobra decyzja.
Ela
4 lata temu
Uważam, że pan Jagiełło na prawdę robi dobra robotę, super
...
Następna strona