Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Spółka dnia: Akcje PGNiG najdroższe od 2013 r. Co dalej?

0
Podziel się:

Analitycy DM BOŚ zalecają kupno papierów. Prognozują zysk grupy na poziomie 2,6 mld zł.

Spółka dnia: Akcje PGNiG najdroższe od 2013 r. Co dalej?
(PGNiG)
bFdYoYOd

Akcje PGNiG drożały do południa blisko 2,5 procent. To najlepsza spółka w WIG20 dziś, a także jeden z liderów, licząc od początku roku. Wartość rynkowa grupy to prawie 34 miliardy złotych - najwięcej od kilkunastu miesięcy. Zdaniem analityków DM BOŚ na tym może się nie skończyć.

Analitycy Domu Maklerskiego BOŚ podnieśli rekomendację dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa do "kupuj" ze "sprzedaj", a cenę docelową - do 6,15 zł z 4,35 zł poprzednio. Jeśli szacunki ekspertów się sprawdzą, akcje mogą zyskać jeszcze około 7 procent.

Przed południem za jedną sztukę inwestorzy na GPW płacili niecałe 5,80 zł, czyli prawie 3 procent więcej niż na wtorkowym zamknięciu. Papiery PGNiG są liderem wśród największych spółek zgrupowanych w indeksie WIG20. Dobra passa posiadaczy akcji trwa od początku tego roku. W tym czasie można było zarobić na nich 30 procent. Tak dynamicznych wzrostów nie notuje żaden pozostałych blue chipów.

bFdYoYOf

Tegoroczne notowania akcji PGNiG

Paliwem do wzrostów była publikacja raportu rocznego 5 marca. Grupa w ubiegłym roku poprawiła wyniki o 47 procent. "Na czysto" zarobiła 2,82 miliarda złotych. W 2013 roku zysk netto nie przekroczył 2 miliardów. Analitycy DM BOŚ prognozują, że zysk spadnie do 2,61 miliarda złotych w 2015 roku, przy wzroście przychodów ze sprzedaży do poziomu 36,62 miliarda złotych.

Drożejące akcje to nie jedyny profit dla akcjonariuszy. 16 kwietnia walne zgromadzenie zdecyduje o przeznaczeniu 944 milionów złotych na dywidendę, co da wypłatę w wysokości 16 groszy na akcję. Prawdopodobny termin ustalenia prawa do dywidendy to 15 lipca. Pieniądze na koncie posiadaczy akcji mogą się pojawić około 4 sierpnia. W ubiegłym roku na dywidendę trafiło 885 milionów złotych z 1,68 miliarda złotych zysku.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bFdYoYOG
spółka dnia
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)