Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ceny ropy. Rosja może stracić kolejne 135 mld dol.

0
Podziel się:

Druzgocący raport Organizacji Państw Eksportujących Ropę (OPEC). Rosja to drugi co do wielkości eksporter ropy na świecie.

Ceny ropy. Rosja może stracić kolejne 135 mld dol.
(Pavel Kazachkov / Flickr (CC BY 2.0))
bEDqvozV

Rosja, drugi co do wielkości eksporter ropy na świecie, może stracić w bieżącym roku około 135 mld dolarów z powodu spadku cen tego surowca - ujawnia w opublikowanym w poniedziałek raporcie Organizacja Państw Eksportujących Ropę (OPEC).

"Ze średnią cenę 55 dolarów za baryłkę Rosja otrzyma ok. 135 mld dolarów mniej w 2015 roku niż w 2014 roku, co stanowi równowartość 10 proc. jej PKB. Kraj ten staje w obliczu wielkich wyzwań z powodu sankcji, dewaluacji rubla i spadku ceny ropy" - uważa OPEC.

"Każdy spadek cen ropy o jednego dolara oznacza niedobór 3 mld w rocznym eksporcie Rosji" - przypomina OPEC, której Rosja nie jest członkiem.

bEDqvozX

W swych obliczeniach OPEC oparła się na średniej rocznej cenie ropy za baryłkę w 2014 roku wynoszącej 100 dolarów, w porównaniu z 55 dolarami w lutym tego roku. W piątek, 13 marca, baryłka surowca kosztowała 51,66 dol.

Zobacz, jak zmieniały się ceny ropy w ciągu roku

Organizacja przypomina o spadku w tym roku rosyjskiej produkcji ropy z 10,58 mln baryłek dziennie w 2014 roku do 10,51 mln baryłek obecnie.

Zwraca tu uwagę na "wpływ sankcji, niskie ceny i brak wielkich projektów do realizacji w przemyśle naftowym".

bEDqvoAd

W listopadzie ub. roku OPEC, realizująca jedną trzecią światowego wydobycia ropy, odmówiła ograniczenia produkcji, która w ciągu siedmiu miesięcy spadła o 60 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie nadzwyczajne posiedzenie OPEC? Obecna przewodnicząca OPEC wyraźnie wskazała na istniejący głęboki podział wśród członków kartelu co do jego polityki wydobycia.
Żądają od OPEC podniesienia cen ropy Arabia Saudyjska, lider OPEC i inni wielcy producenci ropy uprzedzili w ubiegłym tygodniu, że OPEC nie zmniejszy wydobycia surowca, nawet jeśli cena baryłki spadnie do 20 dolarów.
Kreml zmusi eksporterów do konwersji na ruble? Nieoficjalnie mówi się, że Rosja mogłaby wprowadzić dwojakiego rodzaju ograniczenia: kontrolę nad przepływem kapitału prywatnego, by ograniczyć jego odpływ oraz na drodze prawnej zmusić eksporterów do konwersji przychodów dewizowych na ruble.
bEDqvoAy
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)