Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Tyle zarobiły banki. NBP podał dane

4
Podziel się:

W okresie styczeń-kwiecień zysk netto sektora bankowego wyniósł 4,35 mld zł i był o ponad 80 proc. wyższy niż a analogicznym okresie rok temu - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP).

Tyle zarobiły banki. NBP podał dane
W okresie styczeń-kwiecień zysk netto sektora bankowego wyniósł ponad 4 mld zł, podał NBP. (Adobe Stock)

Po marcu zysk netto sektora bankowego wynosił 1,91 mld zł, a po kwietniu już 4,35 mld zł. Oznacza to, że w ciągu miesiąca zysk całego sektora wzrósł o ponad 2,4 mld zł.

W całym 202 roku, który był wyjątkowo trudny dla całej branży, zysk wyniósł 7,7 mld zł. Wskutek decyzji Rady Polityki Pieniężnej o cięciu stóp procentowych marża banków wyraźnie zmalała, co przełożyło się na gorszy wynik odsetkowy.

Banki podnosiły też rezerwy związane z ryzykiem, że ze względu na pogorszenie sytuacji gospodarczej, część kredytów może nie zostać spłacona. Najnowsze dane obejmujące cztery pierwsze miesiące 2021 roku pokazują, że najgorszy czas dla sektora już minął.

Zobacz także: Polski Ład. Batalia o podwyższenie składki zdrowotnej. "To władza wykreowała problem"

W okresie styczeń-kwiecień 2021 roku wprawdzie spadł wynik odsetkowy, za to wzrósł wynik banków z tytułu opłat i prowizji.

Wynik odsetkowy wyniósł 14,4 mld zł, czyli spadł o 14 proc., natomiast wynik z tytułu opłat i prowizji wyniósł 5,4 mld zł, czyli wzrósł 15 proc.

Koszty administracyjne były na poziomie 12,1 mld zł, o 5 proc. mniej niż przed rokiem. Natomiast odpisy wyniosły 2,3 mld zł, spadając o 46 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Gik
rok temu
Jestem ciekaw ile osób ma świadomość tego, że przy bieżącym porządku świata, zniknięcie banków będzie oznaczało zacofanie i anarchię?
Wojtek
rok temu
A tak łobuzy narzekają, że zyski mają tak małe, że będą musieli pobierać procenty od ulokowanego kapitału. Cholerne oszuści, na gałąź z nimi.
Adam N 1973
rok temu
Prawdą jest taka że banki zawsze zarobią, jedyna różnica że w kryzysie mniej
adam66
rok temu
czyli koniec pandemi, kto miał to się nachłapał teraz można zaczać luzować restrykcje, oczywiście łańcucha nie poluzuje się już całkowicie może tak tylko o kilka oczek, skoro ludzie się już do łańcucha przyzwyczaili to po co to zmieniać i wracać do źródeł? :( :( :(