Notowania

Obrońca byłego prezesa Altus TFI zabrał głos. Chce pozwać CBA

Były szef i wiceprezes Altus TFI odpierają zarzuty o działanie na wielomilionową szkodę GetBacku. Zarzuty nazywają absurdalną próbą odwrócenia uwagi od problemu. Adwokat prezesa zapowiada pozwy przeciwko CBA i prokuraturze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ALTUS TFI)
Piotr Osiecki stał na czele Altus TFI w czasie, gdy spółka sprzedawała akcje EGB.

W weekend sąd aresztował na trzy miesiące dwóch biznesmenów w związku z aferą GetBack. Zarówno były prezes jak i były wiceprezes Altus TFI poprzez swoich obrońców wystosowali oświadczenia, w których krytykują działania prokuratury i CBA.

Przypomnijmy, że pod lupą śledczych znalazła się transakcja sprzedaży akcji EGB Investments. Altus TWI w połowie ubiegłego roku sprzedał pakiet udziałów Getbackowi, biorąc za to ponad 200 mln zł. Pewien czas po jej finalizacji ustalono, że są warte niecałe 30 mln zł.

Sąd zdecydował się na areszt byłych członków zarządu Altusa, bo - jak twierdzi - zagrożenie wysoką karą mogłoby skłonić podejrzanych do ucieczki z kraju. Przestępstwa zarzucane mężczyznom zagrożone są karą 10 lat więzienia. W przypadku wyroku skazującego oskarżonym grozi również przepadek korzyści uzyskanych z tego przestępstwa.

Oświadczenie prezesa

"Trudno się oprzeć wrażeniu, że wymiar sprawiedliwości pomógł dziś politykom i instytucjom próbującym za wszelką cenę odwrócić uwagę od swojej roli i zaniechań w aferze Getback i skupić ją na kimś innym bez względu czy winnym czy też nie. Spektakularny film propagandowy CBA dotyczący aresztu Piotra Osieckiego oparty jest na manipulacjach faktami i kłamstwach co do liczb" - czytamy w oświadczeniu adwokat Jolanty Turczynowicz-Kieryłło, reprezentującej byłego prezesa Altus TFI.

Wskazuje, że sam Piotr Osiecki wielokrotnie i publicznie deklarował wolę wyjaśnienia sprawy w prokuraturze. Jeszcze wieczór przed aresztowaniem prosił o możliwość złożenia wyjaśnień przed złożeniem do sądu wniosku o areszt, jednak odmówiono mu tego prawa.

Adwokat podkreśla, że Piotr Osiecki od wybuchu tzw. afery GetBack często wyjeżdżał za granicę zawodowo i zawsze wracał do Polski, co zaprzecza obawom ucieczki. Ponadto zauważa, że prokuratura i CBA zataiła fakt, że przedsiębiorca występował publicznie do GetBack z propozycją odkupienia akcji EGB, proponując taką samą kwotę odkupu.

UOKiK wziął się za Getback. Nieprawidłowości przy windykacji i sprzedaży obligacji

Oświadczenie podważa też tezy, że akcje były sprzedane po zawyżonej cenie. "Zatajono również fakt, że cena sprzedaży akcji przez Altus była ceną giełdową potwierdzoną przez wyceny niezależnych firm doradczych m.in. KPMG i Haitong Bank".

"Dlaczego w sprawie, w której zgromadzono kilkadziesiąt tysięcy dokumentów sąd na posiedzeniu nie miał nawet jednego tomu akt, a sprawa była rozstrzygana w ekspresowym trybie z piątku na sobotę, przez sędziego dyżurującego a nie sędziego z losowania? Dlaczego wobec licznych dowodów, przedstawionych przez Piotra Osieckiego na posiedzeniu aresztowym, podważających zarzut prokuratury sędzia nie zadała nikomu ani jednego pytania na temat transakcji a w lakonicznym uzasadnieniu aresztu ani słowem nie odniosła się do żadnego argumentu obrony? Ponieważ postanowienie nie jest prawomocne liczymy, że sąd rozpoznający zażalenie obrońców dostrzeże kardynalne naruszenia prawa i uwzględni nasze zarzuty" - czytamy w oświadczeniu.

Jolanta Turczynowicz - Kieryłło wskazuje zaznacza, że obecnie opracowuje pozwy przeciwko CBA i prokuraturze oraz osobom podejmującym bezprawne decyzje w tej sprawie.

"Altus zarządza aktywami o wartości ponad 13,4 miliardów zł. To czterokrotnie więcej niż wartość długu Getback wobec instytucji i obywateli. Będziemy domagać się co najmniej kilkusetmilionowych kwot odszkodowań za opisane wyżej działania niedozwolonego manipulowania giełdą i w konsekwencji narażania na straty akcjonariuszy Altusa, wśród których są inne TFI i fundusze emerytalne, lokujące środki przeznaczone na emerytury Polaków" - wskazuje adwokat byłego prezesa Altusa.

Obrona wiceprezesa

Jednocześnie oświadczenie w związku z ostatnimi wydarzeniami wydał również drugi zainteresowany, a więc były wiceprezes Altus TFI. Obrońca Jakuba Ryby podkreśla, że zarzuty brania udziału w zmowie, mającej na celu zakup przez GetBack spółki notowanej publicznie po zawyżonej cenie jest absurdem.

"Prokuratura usiłuje stworzyć wrażenie, że spółka EGB, której cena jednej akcji na rynku według notowań z okresu transakcji przekraczała 15 zł., miała być znacznie mniej warta, choć cena ta, uwzględniając również tzw. premię za kontrolę, odpowiada wartości transakcji. Sprzedano, co wiadomo publicznie, 13 mln akcji po cenie 16 zł, co dało kwotę 208 milionów zł. Proste" - tłumaczy adwokat Radosław Potrzeszcz.

Wskazuje, że oderwanym od rzeczywistości jest twierdzenie, że GetBack przepłacił grubo ponad 100 milionów zł. Poza tym - jak twierdzi - jest rzeczą nie do przyjęcia snucie niepotwierdzonych żadnymi dowodami domysłów, że Jakub Ryba miał wchodzić w jakieś porozumienia z Konradem K. i innymi przedstawicielami GetBack, aby GetBack zapłacił rzekomo zawyżoną cenę za akcje EGB.

"Sprzedaż EGB była przeprowadzona w sposób odpowiadający standardom rynkowym, po wycenie właściwej dla tego typu transakcji i gdyby nie problemy, jakie dziś dotyczą GetBack SA, nikt by się specjalnie nią nie przejął, zważywszy, jak wiele takich operacji się przeprowadza na rynku" - czytamy w oświadczeniu.

Adwokat podkreśla, że jego klient jest niewinny i wniesie zażalenie na postanowienie o tymczasowym aresztowaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: afera getback, fundusze, giełda, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-09-2018

latenSprawdzic uklady pisu z GatBack oraz podliczyc wszystkie sponsorowane przez te spolke imprezki pisowskie bardzo drogie. Na GPW te spolke wprowadzil … Czytaj całość

03-09-2018

Janusz[QUOTE] Sprzedano, co wiadomo publicznie, 13 mln akcji po cenie 16 zł, co dało kwotę 208 milionów zł. Proste" - tłumaczy adwokat Radosław … Czytaj całość

03-09-2018

analityk akcjiGetbeck od samego początku wydawał się dla mnie piramidą finansową. Szczególnie, że rozkręcił działalność akurat kiedy sytuacja w Noble banku była … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (13)