Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ARP: Innowacyjność małych firm może wspierać potrzeby dużych przedsiębiorstw

0
Podziel się:
ARP: Innowacyjność małych firm może wspierać potrzeby dużych przedsiębiorstw

Warszawa, 14.06.2016 (ISBnews) - Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) stara się wykorzystać możliwości innowacyjne małych firm, tak by zaspokajały potrzeby dużych przedsiębiorstw, które dysponują kapitałem, poinformował wiceprezes ARP Michał Szaniawski. Na wsparcie rozwoju innowacji w polskich firmach ARP ma zamiar przeznaczyć ok. 1,3 mld zł do 2020 roku.

"W ARP staramy się wykorzystać możliwości innowacyjne małych firm, tak, by zaspokajały potrzeby dużych przedsiębiorstw, które dysponują kapitałem. Przykładem są 'Warsztaty Innowacyjnych Pomysłów', stworzone we współpracy z PGNiG Termika. Ich pierwsza edycja przyniosła 87 innowacyjnych pomysłów na 35 zadanych tematów. Te liczby pokazują, że podobne projekty mają sens i opłacają się polskiej gospodarce. Na pewno będziemy angażować się w kolejne tego typu projekty" - powiedział Szaniawski podczas panelu ,,Jak odblokować potencjał polskich innowacji?" zorganizowanego przez PKN Orlen w ramach Europejskiego Kongresu Finansowego.

Z badań przedstawionych w raporcie ,,Innowacyjność MŚP. Pod lupą" wynika, że wdrażanie innowacji w firmach najbardziej hamują zmieniające się przepisy i brak zasobów finansowych.

"ARP stara się rozwiązać oba te problemy: włączamy się w innowacyjne programy jak choćby Start in Poland. Rolą ARP jest kojarzenie start-upów, które niosą innowacje z dużymi graczami. Szukamy nowatorskich projektów, znając potrzeby spółek SP. Kojarzymy zainteresowane strony,zwiększając szansę na wdrożenie innowacji w przemyśle - dodał wiceprezes ARP.

Uczestnicy panelu byli jednomyślni co do roli instytucji rządowych i firm we wsparciu Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Ich zdaniem, tylko spójne zarządzanie i konsekwentne działania doprowadzą do wzrostu konkurencyjności naszych firm i polskiej gospodarki. Pomóc ma w tym m. in. powołany Polski Fundusz Rozwoju.

"Obowiązkiem takich podmiotów jak ARP jest kooperacja w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju, gdzie mamy szanse wspólnie ze znaczącymi partnerami pracować na rzecz polskiej gospodarki. Kluczowe jest tu wsparcie przez ARP branż przyszłości i wysokiego ryzyka. W kręgu naszego zainteresowania jest: m.in. robotyka, przemysł kosmiczny. Ostatnio zaangażowaliśmy się w rozwój w obszarze gier komputerowych, czego przykładem jest powołany przez nas wspólnie z Uniwersytetem Śląskim i samorządem powiatu cieszyńskiego akcelerator gier komputerowych" ­- podkreślił Szaniawski.

W jego ocenie, ważną rolę we wsparciu wdrażania innowacji w małych i średnich firmach odgrywa należąca do ARP spółka ARP Venture. To pierwsza tego typu na polskim rynku spółka z udziałem Skarbu Państwa, która inwestuje w projekty podwyższonego ryzyka, przede wszystkim innowacyjne i perspektywiczne projekty rozwijane przez małe i średnie firmy. ARP Venture do tej pory zainwestowała ponad 60 mln złotych w projekty innowacyjne z takich sektorów jak przemysł obronny, branża spożywcza czy medycyna.

ARP stawia również na tzw. wsparcie w formule "smart money". Przedsiębiorca otrzymuje nie tylko środki finansowe na zakup technologii, ale także usługi doradcze na jej wdrożenie. Następnie na etapie komercjalizacji, inwestor, w tym wypadku ARP Venture, oprócz kapitału wnosi również swoje doświadczenie np. w zarządzaniu projektami, wskazał wiceprezes Agencji.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)