Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BCG: Restrykcyjne limity gęstości mocy barierą we wdrażaniu technologii 5G

0
Podziel się:

Restrykcyjne limity gęstości mocy (power density limits PDL) w sieciach grożą zahamowaniem rozwój 5G w Polsce, mogą uniemożliwić rozwój technologii i zwiększania przepustowości przesyłu danych w sieciach mobilnych, wynika z raportu Boston Consulting Group "Wpływ limitów gęstości mocy na łączność bezprzewodową: czy Polsce grożą opóźnienia w rozwoju 5G". Minister cyfryzacji Marek Zagórski zapowiedział, że jesienią do konsultacji trafi projekt zmian legislacyjnych związanych z wdrażaniem 5G, które będą musiały uwzględnić istnienie tych barier. 

BCG: Restrykcyjne limity gęstości mocy barierą we wdrażaniu technologii 5G

Autorzy raportu wskazują, że Polsce grozi sytuacja, iż pozostanie bez faktycznej sieci 5G - w przeciwieństwie do większości krajów UE, tracąc prymat w wyścigu o 5G i Przemyśle 4.0.

"Nowoczesna gospodarka będzie opierać się o przemysł oparty o transfer danych i ich przesył staje się sprawą kluczową. Rozwój tego sektora budzi obawy społeczeństwa w kontekście instalacji w przestrzeni infrastruktury i promieniowania elektromagnetycznego. Mamy najbardziej restrykcyjne normy w Europie, jeśli chodzi o limity gęstości mocy" - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski podczas konferencji prasowej poświęconej prezentacji raportu BCG.

Na tle innych krajów Polska stosuje rygorystyczne metody pomiarów - limity PDL są 100-krotnie bardziej restrykcyjne niż w innych krajach UE.

"Bez harmonizacji limitu gęstości mocy nie da się odpowiednio wykorzystać pasm, by rozwijać przemysł 4.0. Rozwój nowych technologii zostanie uniemożliwiony" - powiedział senior advisor BCG Warsaw Mirosław Godlewski podczas konferencji.

Autorzy raportu wskazują, że polscy operatorzy sieci mobilnych stoją przed wyzwaniem zaspokojenia wysokiego popytu na transfer danych.

"Przewiduje się, że ruch związany z przesyłaniem danych będzie rósł nadal skokowo: 5-krotnie do 2021 roku i 24-krotnie do 2030 roku. To oznacza, że wysoki poziom transferu danych będzie nadal rósł w tempie zbliżonym do innych krajów europejskich" - czytamy w raporcie.

Raport wykazał, że w 2020 roku popyt na transmisję danych w Polsce przekroczy o 22% możliwości istniejącej infrastruktury. W miastach przerost popytu nad podażą wyniesie 31%, a w obszarach gęsto zaludnionych - 63%.

"Decyzje, jak będziemy implementować wnioski płynące z tego raportu są związane również z przygotowywanymi zmianami legislacyjnymi w ramach wdrażania technologii 5G. Musimy przeprowadzić dyskusję, by proces był bezpieczny dla operatorów i społeczeństwa, które powinno mieć poczucie zapewnionego bezpieczeństwa"- powiedział Zagórski.

"Terminy zmian legislacyjnych wynikają z planu KE wdrożenia 5G do 2025 roku, a w pewnych miastach do 2022 roku. Do tego czasu musimy przygotować legislację. Chcemy, by projekt zmian w ustawach trafił do szerszych konsultacji na jesieni" - dodał minister.

Autorzy raportu szacują, że korzyści gospodarcze dla Polski wynikające z technologii 5G oraz Przemysłu 4.0 mogą sięgnąć 13 mld euro rocznie, przy nakładach inwestycyjnych na poziomie 4,3 mld euro, co przełoży się na powstanie 570 tys. miejsc pracy do 2025 roku.

Autorzy raportu rekomendują, by zapobiec negatywnym skutkom społecznym i gospodarczym, Polska powinna zharmonizować obowiązujące limity gęstości mocy z bezpiecznymi normami rekomendowanymi przez WHO i Międzynarodową Komisją ds. Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym ICNIRP, TJ. 10 W/m2.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)