Notowania

giełda
13-02-2018 (10:08)

Best liczy na spadek cen wierzytelności. Zbiera 30 mln zł na nowe zakupy

Grupa Best zainwestowała w ubiegłym roku łącznie ponad 300 mln zł. Za te pieniądze kupiła portfele wierzytelności o wartości nominalnej 2,6 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
Na długach można dobrze zarabiać

Jeden z największych przedstawicieli sektora windykacji w Polsce liczy, że w tym roku będzie mógł taniej skupować wierzytelności i korzystniej ściągać długi. Żeby w pełni wykorzystać tę okazję, sprzedaje inwestorom obligacje.

Grupa Best (jeden z głównych konkurentów Kruka) zainwestowała w ubiegłym roku łącznie ponad 300 mln zł. Za te pieniądze kupiła portfele wierzytelności o wartości nominalnej 2,6 mld zł. Tyle potencjalnie może odzyskać od dłużników.

Zarząd chwali się wzrostem inwestycji o 16 proc. wobec 2016 roku. Zapowiada jednocześnie kolejne inwestycje, szczególnie że jest do tego sprzyjające otoczenie.

- Oczekujemy spadku cen wierzytelności w 2018 roku - przyznaje prezes Krzysztof Borusowski. W rozmowie z agencją ISBnews podkreśla przy tym, że nawet w obliczu rosnących poziomów cenowych portfeli, udowodnili już, że umieją wybrać efektywne inwestycje i odnaleźć obszary o interesującej rentowności.

Średnia cena zakupu portfeli wierzytelności w 2017 roku wyniosła 11 proc. ich wartości nominalnej. Tyle samo co rok wcześniej i o 1 pkt proc. więcej niż w 2015.

Banki wolą sprzedać niespłacany kredyt

Prezes Besta przypomina, że na finansowanie rozwoju działalności grupy, przede wszystkim na kolejne inwestycje w portfele wierzytelności, przeznaczone będą wpływy z przeprowadzanej obecnie publicznej emisji obligacji o wartości nominalnej 30 mln zł.

Oprocentowanie obligacji wynosi 3,5 proc. + stawka WIBOR3M, co daje ponad 5,2 proc. w skali roku w pierwszym okresie odsetkowym. Oprocentowanie obligacji będzie naliczane już od pierwszego dnia zapisów. Trwają one od 5 do 16 lutego.

Prezes Borusowski zwraca uwagę, że Best na rynku obligacji jest obecny od 2010 roku, a obecna emisja jest już szesnastą. W latach 2014-2017 spółka przeprowadziła dwa programy o łącznej wartości nominalnej 500 mln zł.

Best specjalizuje się w obrocie i zarządzaniu wierzytelnościami nieregularnymi. Grupa inwestuje w portfele wierzytelności (przede wszystkim bankowe). Best jest spółką notowaną na warszawskiej giełdzie od 1997 roku.

Tagi: giełda, finanse, best, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-02-2018

EmJuz rok temu PIS zapowiadal ustawe skracajaca przedawnienie dlugow z 10 do 6 lat i jakos do tej pory cisza, pewnie w zamrazarce sie zamrozila. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)