Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Best liczy na spadek cen wierzytelności. Zbiera 30 mln zł na nowe zakupy

Best liczy na spadek cen wierzytelności. Zbiera 30 mln zł na nowe zakupy

Na długach można dobrze zarabiać
Na długach można dobrze zarabiać

Jeden z największych przedstawicieli sektora windykacji w Polsce liczy, że w tym roku będzie mógł taniej skupować wierzytelności i korzystniej ściągać długi. Żeby w pełni wykorzystać tę okazję, sprzedaje inwestorom obligacje.

Grupa Best (jeden z głównych konkurentów Kruka) zainwestowała w ubiegłym roku łącznie ponad 300 mln zł. Za te pieniądze kupiła portfele wierzytelności o wartości nominalnej 2,6 mld zł. Tyle potencjalnie może odzyskać od dłużników.

Zarząd chwali się wzrostem inwestycji o 16 proc. wobec 2016 roku. Zapowiada jednocześnie kolejne inwestycje, szczególnie że jest do tego sprzyjające otoczenie.

- Oczekujemy spadku cen wierzytelności w 2018 roku - przyznaje prezes Krzysztof Borusowski. W rozmowie z agencją ISBnews podkreśla przy tym, że nawet w obliczu rosnących poziomów cenowych portfeli, udowodnili już, że umieją wybrać efektywne inwestycje i odnaleźć obszary o interesującej rentowności.

Średnia cena zakupu portfeli wierzytelności w 2017 roku wyniosła 11 proc. ich wartości nominalnej. Tyle samo co rok wcześniej i o 1 pkt proc. więcej niż w 2015.

Banki wolą sprzedać niespłacany kredyt

 

 

Prezes Besta przypomina, że na finansowanie rozwoju działalności grupy, przede wszystkim na kolejne inwestycje w portfele wierzytelności, przeznaczone będą wpływy z przeprowadzanej obecnie publicznej emisji obligacji o wartości nominalnej 30 mln zł.

Oprocentowanie obligacji wynosi 3,5 proc. + stawka WIBOR3M, co daje ponad 5,2 proc. w skali roku w pierwszym okresie odsetkowym. Oprocentowanie obligacji będzie naliczane już od pierwszego dnia zapisów. Trwają one od 5 do 16 lutego.

Prezes Borusowski zwraca uwagę, że Best na rynku obligacji jest obecny od 2010 roku, a obecna emisja jest już szesnastą. W latach 2014-2017 spółka przeprowadziła dwa programy o łącznej wartości nominalnej 500 mln zł.

Best specjalizuje się w obrocie i zarządzaniu wierzytelnościami nieregularnymi. Grupa inwestuje w portfele wierzytelności (przede wszystkim bankowe). Best jest spółką notowaną na warszawskiej giełdzie od 1997 roku.

best, finanse, ogligacje, długi, wierzytelności, portfele
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
Em
2018-02-13 13:59
Juz rok temu PIS zapowiadal ustawe skracajaca przedawnienie dlugow z 10 do 6 lat i jakos do tej pory cisza, pewnie w zamrazarce sie zamrozila. Wprowadzenie tej ustawy w duzym stopniu zmniejszyloby chandel dlugami ktory kwitnie w najlepsze. Ciekawe kiedy ktos przypomni sobie o tym.