Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie w USA najniższe od lat. Rozczarowują za to inne dane

0
Podziel się:

Zobacz, jak na najnowszą publikację reagują rynki finansowe.

Bezrobocie w USA najniższe od lat. Rozczarowują za to inne dane
(Polaris/East News)

Bez pracy jest 5,1 proc. Amerykanów - podał właśnie tamtejszy urząd statystyczny. Choć to najlepszy wynik od 2008 roku, mocno rozczarowały dane dotyczące nowych miejsc pracy. W efekcie obserwujemy dużą nerwowość na rynku walutowym.

Według Bureau of Labor Statistics w sierpniu stopa bezrobocia w USA spadła do 5,1 proc. Analitycy oczekiwali poprawy sytuacji na rynku pracy względem poprzedniego miesiąca, ale zakładali wynik na poziomie 5,2 proc. W lipcu bez pracy było 5,3 proc. Amerykanów.

Ku zaskoczeniu obserwatorów rynkowych, spadkowi bezrobocia w sierpniu towarzyszył znacznie mniejszy od oczekiwań wzrost liczby nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Przybyło ich zaledwie 173 tys. wobec prognozowanych 220 tys. W lipcu było to natomiast 245 tys.

Taki scenariusz przewidywał rano Mateusz Adamkiewicz z HFT Brokers, który zauważył, że w ostatnich 4 latach oczekiwania sierpniowe były zawyżone za każdym razem, średnio o 50 tys. miejsc pracy. Co więcej, w ostatnich 9 latach oczekiwania były zbyt wysokie aż siedmiokrotnie.

Zaskakujące dane przełożyły się na dość nerwowe zachowanie inwestorów z rynku walutowego. Zmiany na rynku pracy są kluczowe dla notowań dolara.Ten po publikacji umocnił się względem euro. Ruch był bardzo dynamiczny.

Obserwuj piątkowe notowania eurodolara

W mniejszym stopniu zmienił się kurs dolara wyrażony w złotych. W pierwszym momencie amerykańska waluta podrożała o 2 grosze do 3,81 zł. Następnie, jeszcze przed 15:00, kurs wrócił do poziomu sprzed publikacji.

W niewielkim stopniu wyniki wpłynęły na rynki akcji, choć wydźwięk jest raczej pozytywny. Indeksy giełdowe lekko nadrabiają straty z pierwszej części sesji. Gorsze dane o zmianie liczby miejsc pracy mogą przyczynić się do opóźnienia podwyżek stóp procentowych przez Fed, co sprzyja notowaniom.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)