Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BOŚ Bank: CPI w USA i dynamika płac w Polsce w centrum uwagi

0
Podziel się:

W centrum uwagi inwestorów w tym tygodniu istotne znaczenie będą miały m.in. dane z dane dotyczące inflacji w USA w oczekiwaniu na FOMC w tygodniu kolejnym oraz dane z Polski dotyczące dynamiki płac w sektorze przedsiębiorstw, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).

BOŚ Bank: CPI w USA i dynamika płac w Polsce w centrum uwagi

"Na bieżący tydzień zaplanowana jest publikacja serii miesięcznych danych z USA. Sądzimy, że dane ze sfery realnej (produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna) będą miały ograniczone znaczenie przy dominujących oczekiwaniach solidnego wzrostu PKB w USA w 2018 r. Większe znaczenie będą zapewne miały dane dot. lutego wskaźnika CPI. Trendy inflacyjne pozostają obecnie istotniejsze z punktu widzenia polityki pieniężnej Fed" - czytamy w raporcie.

Rynki będą zapewne w większym stopniu już oczekiwały na marcowe posiedzenie FOMC w kolejnym tygodniu, podano także.

"Biorąc pod uwagę jednoznaczną retorykę RPP i prognozę dalszego spadku inflacji CPI w lutym, sądzimy, że publikacje miesięcznych danych z krajowej gospodarki nie będą miały wpływu na notowania krajowych aktywów. Najbardziej interesujące będą zapewne dane dot. dynamiki płac w sektorze przedsiębiorstw. Dane styczniowe potwierdziły brak nasilenia trendu wzrostowego płac w nowym roku, pomimo sygnałów silniejszego wzrostu płac w sieciach handlowych. Dominującym okresem tzw. 'rocznych podwyżek' wynagrodzeń jest jednak dopiero koniec I kw., stąd kolejne dane będą istotne" - czytamy dalej.

W ubiegłym tygodniu nastroje rynkowe poprawiły się w wyniku czwartkowej decyzji o złagodzeniu stanowiska dot. polityki celnej USA , co poskutkowało wyraźną korektą wzrostową cen aktywów o wyższym profilu ryzyka.

"Większy od założeń wpływ na krajowy rynek miało posiedzenie RPP. Rada przedstawiła bardzo łagodne stanowisko także dot. dłuższego horyzontu, pomimo prognozowanego przez NBP w najnowszej projekcji wzrostu inflacji do 3,0% r/r w 2020 r" - wskazują ekonomiści BOŚ.

"Lekkie złagodzenie decyzji administracji USA dot. ceł na stal i aluminium okresowo poprawia nastroje, w dalszym ciągu nie jest natomiast znana ostateczna decyzja Unii Europejskiej w zakresie reakcji na politykę handlową w USA. Ewentualne wprowadzenie ceł na importowane z USA stal, część towarów przemysłowych i rolniczych, nie powinna mieć - wg dominujących ocen zewnętrznych ośrodków analitycznych istotnego wpływu na perspektywy wzrostu gospodarczego. Gdyby jednak administracja USA zdecydowała się np. na wprowadzenie ceł na import samochodów z krajów UE, miałoby to już poważne konsekwencje dla gospodarek strefy euro i zapewne przełożyłoby się na eskalację tzw. wojny handlowej" - oceniają ekonomiści.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)