Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Cyfrowy Polsat zaniżył podatek? Skarbówka domaga się 40 mln zł

113
Podziel się

Wezwanie do zapłaty jest na razie nieostateczne i nie podlega wykonaniu. Spółka będzie się odwoływać od decyzji.

Cyfrowy Polsat zaniżył podatek? Skarbówka domaga się 40 mln zł
(Cyfrowy Polsat, mat. prasowe)
bDyZdvmd

Właściciel telewizji Polsat i operatora sieci Plus miał niezgodnie z prawem zawyżać koszty. Przez to uniknął zapłaty ponad 40 mln zł podatku za 2011 rok - wynika z kontroli przeprowadzonej przez urząd celno-skarbowy. Spółka zapowiada odwołanie od decyzji. Ma w ręku poważny argument.

Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie wziął pod lupę finanse Cyfrowego Polsatu. Kontrola wykazała, że spółka zapłaciła w 2011 roku mniej podatku dochodowego niż powinna. Sprawozdanie za 2011 rok pokazuje, że z tego tytułu przekazała do budżetu niecałe 32 mln zł. Tymczasem wyliczenia urzędu wskazują, że do zapłaty ma jeszcze dodatkowe 40 mln 600 tys. zł. Do tego należy doliczyć jeszcze odsetki za okres ostatnich 6 lat.

Skąd tak duża różnica w kwocie zapłaconej przed laty? Urząd zakwestionował prawo spółki do zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów niektórych wydatków poniesionych w 2011 roku. Wezwanie do zapłaty jest na razie nieostateczne i nie podlega wykonaniu.

bDyZdvmf

Władze Cyfrowego Polsatu już podkreśliły, że nie zgadzają się z decyzją. "Spółka będzie odwoływać się od decyzji Organu do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

"Decyzja została wydana pomimo przedstawienia przez spółkę szeregu argumentów wskazujących, że ustalenia organu (skarbowego - przyp. red.) są błędne i nie mają żadnych podstaw prawnych. W szczególności pominął, że w zakresie objętym ustaleniami organu, spółka uzyskała potwierdzenie prawidłowości swojego działania w formie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego" - podkreśla zarząd Cyfrowego Polsatu.

Spółka uważa, że decyzja skarbówki jest błędna i nie zamierza na ten moment zawiązywać żadnych rezerw obciążających jej bieżący wynik finansowy. Nawet jeśli byłaby zmuszona do zapłaty, to mimo wszystko nie byłby to wielki cios. Tylko w ubiegłym roku zysk netto Cyfrowego Polsatu przekroczył okrągły miliard złotych.

Najnowszymi informacjami specjalnie nie przejęli się inwestorzy giełdowi i właściciele udziałów w spółce. Widać na giełdzie lekkie spadki notowań, ale nie ma mowy o większym zamieszaniu. Przed ogłoszeniem decyzji jedna akcja Cyfrowego Polsatu kosztowała 26,90 zł. Po godzinie była o około 40 groszy tańsza. W porównaniu z piątkiem przecena wynosi około 0,5 proc.

bDyZdvml

Notowania Cyfrowego Polsatu w poniedziałek

To już kolejny przypadek kontroli skarbowej, która wykazuje, że duże giełdowe spółki mogły zaniżać wartość płaconego podatku. Co ciekawe też dotyczyły lat 2011-2012. Grupa Emperia Holding (właściciel sieci marketów "Stokrotka") ma do zapłacenia 142 mln zł podatku dochodowego za 2011 rok - wynika z kontroli Skarbówki z Lublina. Do tego dochodzi ponad 50 mln zł odsetek karnych za ostatnie 5 lat.

Z kolei Urząd Kontroli Skarbowej w Gdańsku (UKS) może zwrócić się do spółki LPP o zapłatę podatku w wysokości około 24 mln zł. Chodzi o niewłaściwe rozliczenie kosztów uzyskania przychodów przy podatku za 2012 rok. Sprawa ma związek z cypryjską spółką zależną.

Pod lupą znalazł się też znany producent skórzanych torebek marki Wittchen. Toczy batalię ze skarbówką, która odrzuciła jego odwołanie od decyzji. Chodzi o błędnie rozliczony podatek dochodowy za 2011 rok. Może to kosztować firmę 6 mln zł plus odsetki.

bDyZdvmm
bDyZdvmG
giełda
wiadomości
KOMENTARZE
(113)
Romero
4 lata temu
Kowalski dawno byłby nagi i bosy za znacznie mniejszą kwotę, zablokowane miałby konto bankowe. To jak to jest ze ich to nie dotyczy. Przyjazne państwo dla kogo. Wielcy się obronią swoimi prawnikami a Kowalski na dno.
Xavi12
4 lata temu
No w końcu ścigają dużych. Do tej pory Kowalski miał płacić co do złotówki a Solorz połowę. Mam nadzieję, że trend się odwróci. Trzymam kciuki za władzę:)!
gjguy
4 lata temu
Znam polskiego kolege któremu za POwych naliczyli z 10 ostatnich lat średnią statystyczną co miesiąc jako koszt utrzymania, czyli że zjadł jajko dziennie chleb itp. Po podliczeniu dowalili mu 160 000 do zapłaty, a gość zarabiał najniższą krajową....Bo za POwych płacili polacy a za PIS wreszcie wszyscy którzy wydoili ten kraj...
bDyZdvmH
baca
4 lata temu
Złodzieje z Polsatu jak płacisz terminowo to piszą 5 dni przed terminem na całym ekranie ze masz zapłacić abonament mam gdzieś ten Polsat powinien złodziej dostać kary 100 milionów
Siaran
4 lata temu
Polszmat? Do szamba, do szamba!
...
Następna strona