Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

EuroRating podwyższył perspektywę ratingu BPS do 'stabilnej' z 'negatywnej'

0
Podziel się:
EuroRating podwyższył perspektywę ratingu BPS do 'stabilnej' z 'negatywnej'

Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego nadanego Bankowi Polskiej Spółdzielczości z negatywnej na stabilną. Sam rating został utrzymany na niezmienionym poziomie "CCC", podała agencja.

"Na poprawę postrzegania perspektywy oceny wiarygodności kredytowej Banku Polskiej Spółdzielczości wpłynęły przede wszystkim dokonane przez bank w ciągu w ostatnich miesięcy działania mające na celu poprawę współczynników kapitałowych oraz redukcję kosztów działalności banku. Emisja akcji o wartości 60 mln zł pozwoliła bankowi zneutralizować skutki wciąż ujemnych wyników finansowych, wykazanych po I półroczu b.r., natomiast dwie emisje obligacji podporządkowanych o łącznej wartości 88 mln zł zwiększyły fundusze uzupełniające banku, co przyczyniło się do nieznacznej poprawy współczynników wypłacalności" - czytamy w uzasadnieniu.

EuroRating nadal jednak ocenia wyposażenie banku w kapitał (w tym w szczególności w kapitał własny)
jako bardzo niskie. Agencja oczekuje, że Bank Polskiej Spółdzielczości będzie kontynuował działania zapisane w realizowanym programie naprawczym zatwierdzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego, mające na celu m.in. poprawę wskaźników kapitałowych banku.

Agencja zwraca także uwagę, że na kondycję finansową banku w dłuższym terminie istotnie wpływać będzie także kształtowanie się jakości portfela kredytowego. Ewentualne odwrócenie tendencji przyrostu kredytów z utratą wartości, przy jednoczesnym wzroście skuteczności windykacji przyczyniłyby się do poprawy spadku odpisów na utratę wartości aktywów i tym samym do poprawy wyników finansowych banku.

Stabilna perspektywa ratingu oznacza, iż według obecnych ocen agencji nadany bankowi rating w horyzoncie kolejnych 12 miesięcy najprawdopodobniej nie powinien ulec zmianie.

Agencja ratingowa EuroRating prowadzi ratingową ocenę ryzyka kredytowego Banku Polskiej Spółdzielczości SA od 2010 roku w ramach ratingowej oceny grupy największych polskich banków. Ratingi te są ratingami niezamówionymi, nadawanymi z własnej inicjatywy agencji, a proces analityczny oparty jest na informacjach publicznie dostępnych (oznaczenie "ip").

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)