Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE
Średnie pensje rosną w skali roku; ale dwa ostatnie miesiące to spadki

Branża kryptowalutowa prawie jak bankowa. Czas na nowe obowiązki

Branża kryptowalutowa prawie jak bankowa. Czas na nowe obowiązki

Kantory i platformy handlu bitcoinami muszą mieć się na baczności. Fot. JACK GUEZ
Kantory i platformy handlu bitcoinami muszą mieć się na baczności.

Od piątku wszystkie firmy obracające bitcoinami i innymi wirtualnymi walutami obudzą się w nowej rzeczywistości. W życie wchodzą przepisy ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Nieuczciwi gracze muszą liczyć się z karami.

Tzw. AML (Anti-Money Laundering) to pierwsze przepisy w polskich porządku prawnym, które po raz pierwszy w sposób bezpośredni odnoszą się m.in. do branży kryptowalutowej. Na ich podstawie kantory, platformy handlu czy twórcy tokenów i własnych "coinów" będą podlegać podobnym standardom bezpieczeństwa i raportowania jak banki.

Zmiany były zapowiadane od dawna, więc był czas by zainteresowane podmioty przystosowały się do nowej rzeczywistości. Okazuje się, że mimo groźby całkiem wysokich kar za nieprzestrzeganie dosyć restrykcyjnych zapisów ustawy, branża nie poddaje się - donosi Puls Biznesu.

- Każdy podmiot, który zbagatelizują przepisy, może trafić na listę ostrzeżeń publicznych KNF. Na tym nie koniec. Za niedostosowanie się do wymogów regulatora będą grozić kary administracyjne i pieniężne, sięgające nawet miliona euro - komentuje Mateusz Kara, właściciel poznańskiej kancelarii.

Mimo tego nie brakuje głosów, że AML to tylko częściowa regulacja rynku, a potrzeba bardziej kompleksowych ram, w których "kryptofirmy" mogłyby spokojnie funkcjonować.

"Money. To się liczy". Eksperci komentują, co stanie się z niższą stawką VAT-em i kryptowalutami


Ci, którzy nie chcą więcej regulacji, często nie negują potrzeby wprowadzenia AML. Paweł Kuskowski, prezes Coinfirmu, wskazuje, że ustawa reguluje największe ryzyka i Polska ciągle może wyróżniać się licznym i kompetentnym środowiskiem blockchainowym.

Czytaj więcej: Kryptowaluty pod lupą rządu. Branża komentuje regulacje

- Liczymy, że ustawa rozwiąże też problem masowego wypowiadania przez banki umów na prowadzenie rachunków firmom z branży kryptowalutowej - wskazuje Piotr Filipczak, prezes Bitcan, cytowany przez PB.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

AML
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Mark2
2018-07-12 14:33
No cóż, wiadomo doskonale, że udział kryptowalut w praniu pieniędzy i innych akcjach kryminalnych jest znikomy. Wskazują na to badania, które wielokrotnie przprowadzano. Króluje w takich dzialaniach akurat dolar i "klasyczna banksterka". Doskonałym przykładem jest Deutsche Bank, który brał udział w praniu brudnych pieniędzy z Rosji - został nie tak dawno ukarany za wypranie 10 mld USD. Podobne skandale mielismy niedawno w RPA i Indiach, a to tylko wierzchołek gry lodowej. W istocie restrykcje wobec krypto mają na celu sprowadzenie kryptowalut w kanały bardziej zbliżone do "banksterki", tak by ludzie w mniejszym stopniu odbierali je jako kuszącą alternatywę.
nemo1966
2018-07-12 11:53
Proszę się wypowiadać na temat to nie jest forum polityczne tylko finansowe.