Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKO BP kończy współpracę ze Standard & Poor's. Na pożegnanie niższy rating

0
Podziel się:

Powodem jest fakt, że bank ogranicza plany emisji obligacji na rynkach międzynarodowych, w szczególności w USA.

PKO BP kończy współpracę ze Standard & Poor's. Na pożegnanie niższy rating
(Bartosz Wawryszuk)

Agencja ratingowa Standard and Poor's wycofała ratingi nadane PKO Bankowi Polskiemu na wniosek złożony 17 grudnia 2015 roku. Powodem jest fakt, że bank ogranicza plany emisji obligacji na rynkach międzynarodowych, w szczególności w USA, a to właśnie dla inwestorów z tamtego rynku możliwość porównania ratingów od kilku agencji jest szczególnie ważna. Tym samym bank ogranicza się do umowy z agencją Moody's.

Przy okazji wycofywania ocen, S&P potwierdziła rating krótkoterminowy na poziomie 'A-2' oraz obniżyła rating długoterminowy z poziomu 'BBB+' do poziomu 'BBB'. W chwili wycofywania ratingów perspektywa była stabilna.

"Rozwiązanie umowy było uzasadnione faktem, że bieżąca struktura bilansu banku i związane z nią plany w zakresie pozyskiwania finansowania średnio i długoterminowego przewidują emisje obligacji przede wszystkim na rynku krajowym oraz europejskim (głównie w euro). W związku z tym posiadanie płatnych ocen ratingowych od jednej agencji ratingowej jest wystarczające do realizacji planów finansowych" - czytamy w komunikacie.

Ważnym powodem do rozwiązania umowy z agencją ratingową Standard and Poor's w 2015 r. była także konieczność ograniczania kosztów działalności banku, która jest szczególnie istotna w środowisku niskich stóp procentowych oraz zmian w otoczeniu regulacyjnym - podano także.

Rating agencji S&P pozyskany był w 2012 roku w związku z planami emisji obligacji na rynku amerykańskim, na którym to inwestorzy preferują ocenę od dwóch agencji.

"W ubiegłym roku zwróciliśmy się do agencji S&P z wnioskiem o zakończenie współpracy mając na uwadze nasze aktualne plany emisyjne oraz optymalizację kosztów funkcjonowania banku. Dokonana w związku z końcową oceną aktualizacja ratingu ma zatem jedynie znaczenie historyczne, nie będzie już prezentowana i jest wynikiem standardowej procedury po zmianie ratingu dla Polski" - powiedział dyrektor departamentu komunikacji korporacyjnej Łukasz Świerżewski, cytowany w komunikacie.

Bank podał, że przy okazji wycofywania ratingów S&P dokonała końcowej analizy bieżącej sytuacji banku oraz otoczenia jego działalności i potwierdziła rating krótkoterminowy na poziomie "A-2" oraz obniżyła rating długoterminowy z poziomu "BBB+" do poziomu "BBB". W chwili wycofywania ratingów perspektywa była stabilna.

Agencja poinformowała, że obniżenie ratingu długoterminowego PKO BP nastąpiło na skutek obniżenia 15 stycznia 2016 r. ratingów dla Polski (sovereign). Agencja w swojej analizie stwierdza, że bank posiada silną pozycję biznesową, adekwatną siłę kapitałową i płynnościową w perspektywie kolejnych dwóch lat, odpowiednią jakość aktywów oraz solidną bazę finansowania, opartą głównie o depozyty detaliczne.

Obecnie PKO BP posiada wyłącznie płatną ocenę wiarygodności finansowej od agencji ratingowej Moody's na poziomie A2 (rating długoterminowy depozytów) oraz A3 (rating długoterminowy zobowiązań) z perspektywą stabilną.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW. Aktywa razem banku wyniosły 248,7 mld zł na koniec 2014 r.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)