Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stopy procentowe w Polsce najniższe w historii. RPP mocno zaskakuje

0
Podziel się:

RPP obniżyła właśnie stopy procentowe. Skala obniżki jest bardzo dużym zaskoczeniem dla rynków.

Stopy procentowe w Polsce najniższe w historii. RPP mocno zaskakuje
(Bank Światowy / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))
bETkaViZ

Aktualizacja, godz. 16:20

Tańsze kredyty w złotych, ale jednocześnie dalsze cięcie oprocentowania lokat zafundowała właśnie Polakom Rada Polityki Pieniężnej. Zdecydowała ona o obcięciu stóp procentowych do rekordowo niskich poziomów: główna stopa referencyjna to od dzisiaj 1,50 procent, lombardowa 2,50 procent, a depozytowa 0,50 procent.

RPP obniżyła stopy procentowe o 0,50 punktu procentowego. To mocne zaskoczenie dla rynku. Uzasadnienie decyzji poznamy podczas konferencji prasowej członków RPP, zaplanowanej na godzinę 16. Ekonomiści od dłuższego czasu spodziewali się cięcia, ale większość prognozowała obniżkę o 0,25 punktu procentowego.

bETkaVjb

_ - Biorąc pod uwagę wydłużenie się okresu deflacji i wyraźny wzrost ryzyka pozostania inflacji poniżej celu w średnim okresie - na co wskazuje marcowa projekcja - Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP. Decyzja o obniżeniu stóp procentowych na obecnym posiedzeniu oznacza zamknięcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej _ - czytamy w komunikacie.

Źródło: Money.pl

- _ Środowa obniżka stóp o 50 pb nie zmienia drastycznie przebiegu ścieżki inflacji _ - powiedział na konferencji prasowej prezes NBP Marek Belka.

bETkaVjh

RPP zapoznała się z przygotowaną przez Instytut Ekonomiczny Narodowego Banku Polskiego (NBP) projekcją inflacji i PKB, stanowiącą jedną z przesłanek, na podstawie których Rada podejmuje decyzje dotyczące stóp procentowych.

_ - Zgodnie z listopadową projekcją z modelu NECMOD - przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP i z uwzględnieniem danych dostępnych do 17 lutego 2015 r. - roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym, prawdopodobieństwem w przedziale -1,0-0,0 proc. w 2015 r. (wobec 0,4-1,7 proc. w projekcji z listopada 2014 r.), -0,1-1,8 proc. w 2016 r. (wobec 0,6-2,3 proc.) oraz 0,1-2,2 proc. w 2017 r. - podano. _

Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według tej projekcji znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 2,7-4,2 proc. w 2015 r. (wobec 2,7-3,7 proc. w projekcji z listopada 2014 r.), 2,2-4,4 proc. w 2016 r. (wobec 1,9-4,2 proc.) oraz 2,4-4,6 proc. w 2017 r.

bETkaVji

- _ Dzisiejsza decyzja RPP oznacza najprawdopodobniej utrzymanie stóp bez zmian w kolejnych 2-3 miesiącach. W najbliższym czasie bank centralny będzie uważnie obserwował poziom kursu złotego, a jego stabilizacja będzie oznaczać stabilizację stóp procentowych, ponieważ deflacja powinna stopniowo zmniejszać się w kolejnych kwartałach. Jeśli natomiast złoty będzie się umacniać (na skutek różnicy stóp procentowych ze strefą euro i łagodzenia ilościowego przez EBC), RPP może ponownie dostosować politykę pieniężną (w perspektywie 1-2 kwartałów) _ - komentuje Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Banku.

bETkaVjC
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)