Notowania

ursus
28.02.2017 16:41

Ursus dostał 100 tys. zł kary. Zataił informację o negocjacjach

Sprawa dotyczy umowy na dostawę 3 tys. ciągników do Etiopii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ursus)

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na znanego polskiego producenta traktorów karę pieniężną w wysokości 100 tys. zł. Sprawa dotyczy umowy na dostawę 3 tys. ciągników do Etiopii. Kontrakt miał wartość 90 mln dolarów.

Negocjacje w sprawie zawarcia umowy między Ursusem i etiopską spółką Metals and Engineering Corporation (METEC) rozpoczęły się w dniu 18 września 2013 roku. O tym polski producent nie poinformował publicznie. Stało się to dopiero 6 dni później, gdy umowa została zawarta.

"W przedmiotowej sprawie Komisja stwierdziła nieprawidłowość w wykonywaniu obowiązków informacyjnych przez spółkę, której akcje są dopuszczone do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a których prawidłowe wykonywanie ma znaczenie dla zachowania transparentności rynku kapitałowego" - czytamy w uzasadnieniu decyzji KNF.

Komisja podkreśla, że nie samo zawarcie umowy, ale i rozpoczęcie negocjacji w bardzo znaczącej dla spółki sprawie, powinno być niezwłocznie komunikowane. W tym przypadku chodziło o kontrakt warty aż 90 mln dolarów, czyli według ówczesnego kursu amerykańskiej waluty około 290 mln zł. Przypomnijmy, że kontrakt dotyczył dostawy 3 tys. ciągników do Etiopii, wyposażenia centrów serwisowych oraz dostawy części zamiennych do maszyn.

Informacja przekazana 24 września miała bardzo poważne konsekwencje dla inwestorów giełdowych. Tego dnia cena akcji Ursusa poszła w górę aż o 75 proc. Teraz w reakcji na informację o nałożonej karze kurs spada około 1,5 proc.

Kurs akcji Ursusa we wrześniu 2013 roku

Ursus specjalizuje się w produkcji i sprzedaży maszyn i urządzeń przeznaczonych dla rolnictwa. W 2011 roku spółka Ursus połączyła siły z innym rodzimym producentem maszyn dla rolnictwa - spółką Pol-Mot Warfama. Władze spółki zadecydowały o przeniesieniu produkcji ciągników do Lublina oraz rozszerzeniu zakresu asortymentowego produkowanych wyrobów.

Tagi: ursus, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-02-2017

cddvvamber gold to niepotrafili skontrolować

28-02-2017

Złodziej gorszego sortuTo taki polski ciągnik jak polskie są maszyny do szycia Łucznik lub miksery Zelmer. Wszystko tylko w najlepszym razie składane a zrobione w Chinach … Czytaj całość

28-02-2017

AnnexUrsusa w Ursusie wykończyła Solidarność tak dla przypomnienia faktów niedawnych.

Rozwiń komentarze (24)