Notowania

gospodarka
08.03.2017 07:52

Wall Street drugą sesję na minusie. Twitter Trumpa w akcji

Najmocniej traciły akcje firm z sektora farmaceutycznego i biotechnologicznego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)

Wtorkowa sesja na amerykańskiej giełdzie przyniosła niewielkie spadki notowań najważniejszych indeksów. Inwestorzy czekają z niecierpliwością na drugą połowę tygodnia, gdy zakończy się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, a z USA napłyną miesięczne dane z rynku pracy.

Pierwszy raz od stycznia amerykańskie giełdy notują spadki dwa dni z rzędu. Tym razem indeks Dow Jones Industrial stracił na wartości 0,16 proc., S&P500 zniżkował o 0,29 proc., a Nasdaq Composite o 0,26 proc.

Najmocniej we wtorek na Wall Street traciły akcje firm z sektora farmaceutycznego i biotechnologicznego. Inwestorzy wyprzedawali akcje producentów leków w reakcji na wysunięte przez Donalda Trumpa na Twitterze propozycje.

"Pracuję nad nowym systemem, gdzie w przemyśle leków będzie panować konkurencja. Ceny leków dla Amerykanów pójdą w dół!" - napisał Trump.

Przebieg sesji na Wall Street

To już kolejna propozycja reformy. W poniedziałek Republikanie przedstawili projekt zmiany systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Nowy, którym Republikanie zamierzają zastąpić Obamacare, będzie oparty na zasadach rynkowych i na zbiorowych ubezpieczeniach medycznych zapewnianych obecnie przez większość amerykańskich pracodawców.

Osoby, którym pracodawca nie zapewnia ubezpieczenia bądź pracujące na podstawie umowy o dzieło czy kontraktów terminowych, będą mogły przy zakupie ubezpieczenia medycznego skorzystać z ulg podatkowych. Wysokość tych ulg będzie uzależniona od wieku i dochodów tych osób.

"Procedowanie reformy będzie miało ograniczony wpływ na rynki długu/walut (...) równocześnie determinować będzie postępy prac nad całym pakietem podatkowym, bo oszczędności na ubezpieczeniach zdrowotnych są jednym ze źródeł finansowania cięć podatków, a Republikanie chcą jak najbardziej ograniczyć wpływ tych zmian na budżet federalny" - ocenili analitycy ING.

Drugą sesję z rzędu, po bardzo udanym debiucie w ubiegłym tygodniu, zniżkowały akcje Snapchata. Od piątkowych maksimów wartość akcji Snapa spadła już o 25 proc. poniżej ceny debiutu.

Najważniejszym dniem tygodnia będzie piątek. Uwaga inwestorów będzie skierowana na raport z amerykańskiego rynku pracy w lutym. Analitycy oceniają, że w ubiegłym miesiącu stopa bezrobocia za Oceanem wyniosła 4,7 proc. wobec 4,8 proc. w styczniu. Oczekiwany jest wzrost nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym o 190 tys. i podobny w sektorze prywatnym.

Raport ten będzie kluczowy z punktu widzenia zaplanowanego na 14-15 marca posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W zgodnej ocenie rynku, jedynie bardzo słabe dane powstrzymają Fed przed podwyżką stóp procentowych o 0,25 pkt proc., co sygnalizowali jego członkowie w ubiegłym tygodniu.

W piątek prezes Fed Janet Yellen oceniła, że podwyżka stóp procentowych na marcowym posiedzeniu będzie właściwa, jeśli zatrudnienie i inflacja będą zgodne z oczekiwaniami. Wyceniane przez kontrakty terminowe na stopę Fed prawdopodobieństwo podwyżki wyceniane jest na 98 procent, choć jeszcze przed tygodniem było to 40 proc.

Tagi: gospodarka, finanse, pap, usa, giełda, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-03-2017

OnTo jak będą podwyżki stóp procentowych to giełda idzie do góry czy spada.

08-03-2017

NeoTgump dostaniesz porcję ołowiu jak JFK.

Rozwiń komentarze (2)