Notowania

usa
22.11.2016 06:46

Kolejne historyczne rekordy na Wall Street. Facebook wystrzelił w górę

Indeksy na Wall Street zakończyły poniedziałkową sesję wzrostami i kolejnymi historycznymi maksimami notowań. Notowania indeksów zasilane są wzrostem cen ropy i ważną informacją z Facebooka. W tym tygodniu rynki czekają na środę, kiedy to Fed opublikuje minutki z listopadowego posiedzenia, a w USA i Europie inwestorzy poznają istotne dane makro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK)

Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,47 proc. i wyniósł 18.956,69 pkt. S&P 500 wzrósł o 0,75 proc. i wyniósł 2.198,18 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,89 proc. do 5.368,86 pkt.

Od wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych DJI zyskał już 3 proc., S&P 500 2 proc., a Nasdaq 2,5 proc.

- Na rynku panuje optymizm, że Trump jest w stanie przestawić gospodarkę na szybsze tory niż Hillary Clinton - ocenił Terry Morris z BB&T Institutional Investment Advisors z Pennsylvanii.

Optymizm wyznaczają oczekiwania wobec zapowiedzi Donalda Trumpa z kampanii wyborczej o zwiększeniu wydatków na infrastrukturę i cięciu podatków dla przedsiębiorców. Tym samym rosną oczekiwania inflacyjne, które w ocenie rynku mogą skłonić Rezerwę Federalną do szybszego tempa zacieśniania polityki monetarnej.

Analitycy wskazują na to, że dużo środków przepłynęło z rynków obligacji do akcji i mimo osiągniętych rekordów, to może wcale nie być koniec, bo nadal spora jest różnica potencjałów zysków pomiędzy obligacjami a akcjami.

Wzrostom na Wall Street przewodziły w poniedziałek spółki paliwowe w ślad za drożejącą ropą naftową. Akcje firm z sektora poszły w górę o średnio 2,2 proc. w ślad za dynamicznie rosnącymi cenami ropy (+3,9 proc. na WTI).

Do zwyżek na DJI najmocniej przyczyniły się notowania Facebooka (+4,1 proc.), który ogłosił plan skupu własnych akcji za 6 mld dolarów. Zyskiwały akcje IBM (+1,4 proc.) i Chevron (+0,9 proc.), tracił 3M (-0,9 proc.).

Ponad 15 proc. w dół poszedł kurs Tyson Foods. Największy producent mięsa w USA podał, iż w 2017 r. zysk na akcję spółki będzie kształtować się w przedziale 4,7-4,85 dolarów, tymczasem rynek oczekiwań 4,99 dolarów.

Rósł kurs Symantec. Spółka zamierza kupić LifeLock, firmę specjalizującą się w ochronie tożsamości online. Kwota transakcji opiewać ma na 2,3 mld dolarów.

100 procent pewności podwyżki stóp Fed w grudniu

W trakcie sesji rynek już ze 100-proc. pewnością wyceniał prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA w tym roku. To reakcja na czwartkową wypowiedź przewodniczącej Rezerwy Federalnej Janet Yellen, która stwierdziła, iż podwyżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną może być zasadna "stosunkowo niedługo".

Pierwsza podwyżka stóp w USA w 2017 r. z ponad 50-proc. prawdopodobieństwem wyceniana jest najwcześniej na czerwiec.

W tym tygodniu rynki czekają na wydarzenia zaplanowane na środę. Tego dnia zostanie opublikowany protokół z listopadowego posiedzenia Fed, dane o sprzedaży nowych domów w USA oraz wstępne odczyty PMI ze strefy euro, Niemiec i Francji.

W piątek, dzień po Święcie Dziękczynienia w USA, rozpocznie się sezon przedświątecznych zakupów, wyniki którego mogą posłużyć za prognostyk kondycji amerykańskich gospodarstw domowych.

Ropa w górę

Na początku tygodnia ropa Brent drożeje o ponad 3 proc., a WTI blisko 3 proc. Baryłka europejskiego benchmarku Brent kosztuje nieco ponad 48 USD, a WTI niemal 47 USD za baryłkę. Rynek reaguje na sygnały dochodzące z Iranu, którego przedstawiciele powiedzieli, że bardzo możliwe jest podpisanie umowy w sprawie cięcia dostaw ropy przez OPEC.

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył zaś, że nie widzi przeszkód, aby OPEC osiągnął jeszcze w tym miesiącu zgodę w sprawie mniejszych dostaw ropy. Dodał, że Rosja jest gotowa zamrozić swoją produkcję ropy na obecnym poziomie.

Po rekordowej serii 10 z rzędu sesji aprecjacji względem euro, lekko osłabiała się amerykańska waluta. Kurs EUR/USD wzrósł powyżej 1,06. Na parze USD/JPY wahania, nieco poniżej poziomu 111. Dolar umocnił się od 9 listopada wobec euro o ok. 3 proc., a jen stracił do dolara od tego czasu ponad 5 proc.

Tagi: usa, giełda, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-11-2016

GregorowitzOd nowego roku otwiera się ogromna szansa na zarobienie dużych pieniędzy. Otóż na Ukrainie odbędzie się reforma emerytalna OFE, podobna do tej w … Czytaj całość

22-11-2016

xyzA taki Trump był niedobry, że będzie drugi kryzys jak wygra wybory... Teraz szachrajka się chowa po kątach, schorowana.

22-11-2016

Konopielka it,s my lifeWyszczelił bo po ludzku z pastorem postąpił.Dobro dobrem odpłaca.

Rozwiń komentarze (3)