Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyniki BZ WBK, mBanku, Lotosu i Bogdanki. Mamy prognozy

0
Podziel się:

Analitycy są pesymistycznie nastawieni do wyników osiągniętych w trzecim kwartale.

Wyniki BZ WBK, mBanku, Lotosu i Bogdanki. Mamy prognozy
(CarlosAndreSantos/iStockphoto)

Rozpoczyna się sezon wyników kwartalnych największych spółek z warszawskiej giełdy. W czwartek karty odkryją m.in. Lotos, Bogdanka oraz banki BZ WBK i mBank. Wszystkie najprawdopodobniej zarobiły mniej niż rok temu.

Według analityków ankietowanych przez agencję ISBnews grupa BZ WBK zarobiła w trzecim kwartale od 423 do 476 mln zł. Nawet w najbardziej optymistycznym scenariuszu byłby to zysk o 40 mln zł niższy niż w tym samym okresie 2014 roku.

Według średniej prognoz analityków z 11 biur maklerskich, wynik na odsetkach wyniósł 1058 mln zł, wobec 1153 mln zł rok wcześniej. Jedynie w przypadku opłat i prowizji jest szansa na utrzymanie się w okolicach 483 mln zł tak jak przed rokiem.

Analitycy nie mają też dobrych wieści dla inwestorów mBanku. Średnia szacunków zakłada 277 mln zł zysku netto wobec 326 mln zł w trzecim kwartale 2014. Według prognoz wynik odsetkowy banku w okresie od lipca do września mógł wynieść między 611 a 634 mln zł wobec 650 mln zł rok wcześniej. Tymczasem z opłat i prowizji mBank mógł zyskać 223 mln zł w porównaniu z 211 mln zł przed rokiem.

Na zysk nie mogą raczej liczyć inwestorzy Lotosu. Grupa mogła w trzecim kwartale 2015 roku odnotować w skrajnym przypadku nawet 369,3 mln zł straty - wynika z ankiety ISBnews. Przypomnijmy, że przed rokiem paliwowa spółka również była pod kreską, choć tylko 35 mln zł.

Będący w zapaści sektor górnictwa ma wśród reprezentantów mocnego gracza - Lubelski Węgiel Bogdanka. Choć wszystko wskazuje na to, że wynik grupy będzie niższy niż rok wcześniej, to i tak spółka wychodzi na plus. Według średniej prognoz analityków zysk mógł wynieść w trzecim kwartale 59,97 mln zł. Przed rokiem Bogdanka "na czysto" zarobiła 80,22 mln zł.

Wszystkie cztery spółki są notowane na giełdzie w Warszawie. Zmiany kursów akcji wskazują na dużą nerwowość wśród akcjonariuszy. Przez większość środowej sesji traciły na wartości.

Zmiany wartości akcji spółek publikujących jutro wyniki

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)