Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Słabe wyniki Grupy Żywiec w najważniejszym okresie dla branży

24
Podziel się:

Nie tylko zyskowność spółki okazała się mniejsza. W dół poszła również łączna wartość sprzedanego piwa.

Słabe wyniki Grupy Żywiec w najważniejszym okresie dla branży
(Lukasz Piecyk/REPORTER)
bEDLeFIl

Najważniejszy dla branży piwowarskiej okres roku okazał się słaby dla Grupy Żywiec. Producent piwa takich marek jak Żywiec, Tatra, EB, Warka czy Leżajsk zarobił w okresie od lipca do września o 40 procent mniej w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego.

W opublikowanym w środę raporcie czytamy, że zysk netto Grupy Żywiec wyniósł w trzecim kwartale 82,46 mln złotych. Tymczasem w tym samym okresie rok wcześniej spółka zarobiła 135,98 mln złotych.

Nie tylko zyskowność spółki okazała się mniejsza. W dół poszła również łączna wartość sprzedanego piwa. Według danych opublikowanych w sprawozdaniu finansowym, przychody grupy wyniosły w okresie od lipca do września 691,14 mln złotych, wobec 949,88 mln złotych rok wcześniej. Daje to spadek o 27 procent rok do roku.

bEDLeFIn

Spadek wyników w trzecim kwartale jest szczególnie dotkliwy dla spółki. Jak czytamy w raporcie, przemysł piwowarski charakteryzuje się sezonowością produkcji i sprzedaży, a szczyt sezonu przypada na miesiące letnie.

Biorąc pod uwagę trzy pierwsze kwartały tego roku, Grupa Żywiec również odnotowała spadek przychodów (-20 procent) i co za tym idzie niższy był również zysk netto (-5 procent). Wcześniej zwracała uwagę, że za gorsze wyniki odpowiada przede wszystkim duża konkurencja cenowa na rynku piwa w Polsce.

Spadek wyniku netto w okresie od stycznia do września był o wiele mniejszy ze względu na sfinalizowaną w drugim kwartale transakcję sprzedaży jednej ze spółek zależnych. - Finalizacja sprzedaży 80 proc. udziałów w spółce Distribev na początku roku jednorazowo wpłynęła pozytywnie na nasze wyniki - powiedział Guillaume Duverdier, prezes Grupy Żywiec cytowany w sprawozdaniu za pierwsze półrocze 2016 roku.

Notowania akcji Grupy Żywiec w środę

bEDLeFIt

Inwestorzy nie są zadowoleni z wyników spółki. Po prawie trzech godzinach sesji jej akcje tracą ponad 3 procent, a wartość pojedynczego waloru to 440 złotych.

Głównym właścicielem spółki jest Heineken. Holenderska firma posiada 65,16 procent udziałów w spółce. Kolejne 33,19 procent znajduje się w posiadaniu Harbin B.V. z siedziba w Amsterdamie. Tylko 1,64 procent akcji znajduje się w tzw. wolnym obrocie.

bEDLeFIO
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
smakosz
5 lata temu
W tym piwie to chyba tylko woda jest naturalna.Reszta to sama chemia.Pazerność nie popłaca.
ops
5 lata temu
To co zrobili z piwem to szczyt pazerności i braku jakiejkolwiek przyzwoitości, sprzedają totalny syf pod marką która kiedyś była całkiem przyzwoitym produktem
sdfgs
5 lata temu
a ja tam lubie apę bocka i portera niezłe piwka w przystępnej cenie marcowe też się do picia nada
bEDLeFIP
fak
5 lata temu
gdybym miał trochę więcej kasy wytoczyłbym proces tym chachłaczom za nazywanie kobylich szczyn piwem
CzarnySzymon
5 lata temu
I bardzo dobrze. Za Heweliusza.
...
Następna strona