Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ceny węgla i akcji JSW rosną, ale spółka ciągle generuje straty

18
Podziel się:

Strata od początku roku wzrosła do prawie 300 mln zł.

Ceny węgla i akcji JSW rosną, ale spółka ciągle generuje straty
(Beata Zawrzel/REPORTER)

Jastrzębska Spółka Węglowa zwiększa wydobycie, ale mimo wzrostu cen sprzedaży węgla o kilka procent wciąż generuje więcej kosztów niż przychodów. Strata od początku roku wzrosła do prawie 300 mln zł. Na lepsze wyniki w przyszłości liczą m.in. inwestorzy giełdowi, którzy podbijają cenę akcji JSW. Jest najwyższa od 2013 roku.

Trzeci kwartał zakończył się dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej stratą na poziomie 139 mln zł. Wynik jest dużo gorszy niż rok wcześniej, gdy udało się spółce wyjść na plus 900 tys. zł. Strata jest spora jak na "tylko" 25 mln zł niższy wynik na sprzedaży. Przychody grupy JSW w okresie od lipca do września wyniosły 1,67 mld zł wobec 1,695 rok wcześniej.

Jak wskazuje spółka, wynik byłby lepszy, a trzeci kwartał mógłby być na plusie, gdyby nie kilka jednorazowych zdarzeń. Wśród nich jest m.in. niegotówkowa sprzedaż akcji spółek zależnych: PEC, SEJ i WZK Victoria.

Inwestorzy giełdowi wierzą w spółkę a najnowszy raport finansowy odebrali z zadowoleniem. Kurs akcji na warszawskiej giełdzie rośnie już prawie 6 proc., wyznaczając nowe wieloletnie rekordy. Ostatni raz cenę udziałów JSW na poziomie 80 zł widzieliśmy w 2013 roku.

Cena akcji JSW od momentu debiutu na warszawskiej giełdzie

Co powoduje dalsze podbijanie kursu akcji JSW? Porównania rok do roku nie wypadają najlepiej, ale przychody ze sprzedaży spółki w trzecim kwartale wzrosły w stosunku do drugiego kwartału aż o 12 proc. Było to spowodowane wzrostem średniej ceny węgla koksowego do 85 dolarów, co oznacza zwyżkę o 6,3 proc. Również średnia cena węgla do celów energetycznych poszła w górę o 7,7 proc. do 56 dolarów.

Jeśli pozytywny dla firmy trend cenowy na rynku węgla się utrzyma, jest szansa, że w kolejnych kwartałach JSW znów będzie rentowna. - Obecnie odczuwamy pozytywne skutki wzrostu cen węgla, jednak na razie trudno ocenić, na ile to trwała tendencja - komentuje prezes Tomasz Gawlik.

Wyniki zależą też od postępów restrukturyzacji w kopalniach należących do JSW. - Obecnie koncentrujemy się na realizacji programu restrukturyzacji. Realizujemy również kilka kluczowych projektów inwestycyjnych, które mają pozwolić na funkcjonowanie grupy w długim horyzoncie czasu i zabezpieczyć miejsca pracy - podkreśla Gawlik.

Rosnącym cenom sprzedawanego węgla towarzyszy wzrost jego wydobycia. Od początku roku produkcja zwiększyła się o 6,7 proc. do poziomu 12,7 mln ton. W przypadku węgla koksowego mowa o 2,4 proc. przyrostu, a dla energetycznego aż o 17,1 proc.

Ile z tego udaje się JSW sprzedać? "Udział sprzedaży ogółem (wewnętrzna i zewnętrzna), najlepszego jakościowo i uzyskującego najwyższe ceny, węgla typu hard w łącznych dostawach węgla wyprodukowanego w grupie, utrzymuje się na porównywalnym poziomie, który wyniósł w omawianym okresie 2016 roku 49,5 proc." - czytamy w raporcie spółki.

Strata netto w trzecim kwartale zwiększa ujemny wynik liczony od początku tego roku. Do końca września wynosi ona w sumie 288,1 mln zł. Jest jednak sporo niższa niż rok temu, gdy w tym samym czasie JSW raportowała 623 mln zł straty.

Jastrzębska Spółka Węglowa to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
HETMAN POLNY
5 lata temu
INFORMACJE POD SKUPOWANIE AKCJI I OGRANICZANIE WZROSTÓW, KTÓRE PRZY WYSOKICH KURSACH CEN WĘGLA I POCHODNYCH WĘGLA MAJĄ ZA ZADANIE OGRANICZAĆ WZROSTY KURSÓW AKCJI I INNYCH POCHODNYCH PAPIERÓW INWESTYCYJNYCH. AKTUALNIE CENY WĘGLA WYNOSZĄ ARA OKOŁO 80 DOLARÓW ZA TONĘ W ANTWERPII TROCHĘ TAŃSZE. DANE Z KWIETNIA CENY WĘGLA KOKSOWNICZEGO UTAJNIONE PRZED POLAKAMI.. MAMY NIELEGALNĄ KONSTYTUCYJNIE CENZURĘ W ABONAMENCIE RADIOWO TELEWIZYJNYM.
pedros
6 lat temu
Ceny węgla koksowego w benchmarku są na poziomie 200 dolarów za tonę, ceny w spocie pokonały granice 300 dolarów za tonę a my dalej pokazujemy 3 kwartał. Rekomendacje ekspertów określają zysk na koniec tego na poziomie 380 mln netto, natomiast rok 2017 spółka powinna zamknąć zyskiem 1 870 mln zł. netto. Proszę jeszcze zwrócić uwagę, że spółka cofnie odpisy w wysokości 2 850 mln zł. Nikt z tych ekspertów nie poinformuje, że spółka ma 1 950 mln zł rezerwy na węgiel dla emerytów, którą uwolni po wejściu ustawy o węglu dla emerytów lub nowa propozycja jednorazowego odszkodowania.
Janek
6 lat temu
Górnictwo jest fajne nie narzekajcie a jak wiadomo gorol hanysa nie zrozumie :) Mariola cy twój ojciec to nie Henryk czasem :) tak mi to na myśl przyszło ale może sie myle bo Polska duża w sumie
Mariola
6 lat temu
ZLIKWIDOWAĆ POŚREDNIKÓW I NIECH KOPALNIE MAJĄ SPRZEDAŻ WĘGLA NA SWÓJ RACHUNEK PO 500ZA TONE TO SZYBKO STANA NA NOGI I NIE EDĄ MUSIELI BRAĆ DOTACJI I POLSKA BADZIE MIAŁA OLBRZYMIE KOZYSCI ANIE ZŁODZIEJE Z OB CYCH PAŃSTW
Tado1951
6 lat temu
Dobrze wam tak .Cały czas za komuny mieliście eldorado.