Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Zaskakujące dane z USA. Bezrobocie mocno spada, ale z małą liczbą nowych miejsc pracy

13
Podziel się:

Bezrobocie w USA spadło z 4,6 do 4,2 proc. To bardzo dobra informacja, choć przykrywa ją inna, dużo gorsza - w listopadzie przybyło w Stanach Zjednoczonych zaledwie 210 tys. nowych miejsc pracy. Prognozy zakładały, że wynik będzie prawie 3 razy większy. Te dane mają duże znaczenie dla polityki pieniężnej i kursu dolara.

Zaskakujące dane z USA. Bezrobocie mocno spada, ale z małą liczbą nowych miejsc pracy
W USA systematycznie poprawia się sytuacja na rynku pracy (Adobe Stock, ©blvdone - stock.adobe.com)

Amerykańska gospodarka wraca na ścieżkę wzrostu, choć na rynku pracy jeszcze nie można mówić o powrocie do stanu sprzed pandemii. Teoretycznie nie jest do tego aż tak daleko, choć najnowsze, zaskakujące dane, dość mocno zdezorientowały ekonomistów w ocenie sytuacji za Oceanem.

Po pierwsze, okazało się, że kontynuowany jest spadek bezrobocia w USA. W listopadzie spadło do 4,2 proc. wobec 4,6 proc. odnotowanych w październiku. To już piąty miesiąc z rzędu, gdy wskaźnik spada. A cały pozytywny trend utrzymuje się od kwietnia 2020 roku. To wtedy, w związku z koronakryzysem, bezrobocie skoczyło do poziomu prawie 15 proc.

Najnowsze dane zaskoczyły bardzo pozytywnie. Ekonomiści spodziewali się niższego bezrobocia niż w październiku, ale średnia prognoz była dość zachowawcza - zakładała spadek o zaledwie 0,1 pkt proc. do 4,5 proc.

Zobacz także: Czy tarcza antyinflacyjna to dobry pomysł? „To może wywołać odwrotny efekt. Inflacja poza kontrolą”

Mało nowych miejsc pracy

Z perspektywy rynków finansowych większe znaczenie mają jednak inne informacje, dotyczące liczby nowych miejsc pracy, jakie powstały w ostatnim miesiącu w sektorze pozarolniczym. Tu jednak mamy do czynienia z bardzo negatywnym zaskoczeniem.

Po tym jak w październiku przybyło 546 tys. nowych miejsc pracy (wynik zrewidowano z wcześniej szacowanych 531 tys.), w listopadzie eksperci liczyli na kolejne 550 tys. Tymczasem amerykański urząd statystyczny podał, że przybyło jedynie 210 tys. To potężna różnica i rozjazd względem oczekiwań.

"Bardzo dziwne dane" - wskazują na gorąco ekonomiści domu maklerskiego XTB. Zauważają, że przyrost zatrudnienia jest naprawdę niski i wyliczają m.in. spadek zatrudnienia w sektorze rządowym o 25 tys. oraz przyrost w przemysłowym o 31 tys., ale mniejszy od oczekiwań na poziomie 45 tys.

"Stopa partycypacji lekko rośnie do 61,8 proc., dlatego taki mocny spadek stopy bezrobocia jest zastanawiający" - podkreślają.

"Patrząc na całość raportu z rynku pracy trudno odnieść jednak wrażenie, że sytuacja jest zła. Stopa bezrobocia spada do 4,2 proc. Pomimo tego, słaby odczyt oddala na chwilę oczekiwania na szybsze ograniczenie skupu obligacji przez amerykański bank centralny. W naszej ocenie niesłusznie" - czytamy w komentarzu ekspertów domu maklerskiego TMS.

Reakcja dolara i banku USA

Wskazują, że dolar w pierwszej reakcji słabnie, a kurs EUR/USD odbija do 1,1320. W relacji z polską walutą najpierw widać było 1-groszowy ruch w dół. W efekcie dolar staniał z 4,06 do 4,05 zł. Jednak dość szybko wrócił do punktu wyjścia.

Ogółem od piątkowego poranka amerykańska waluta dość wyraźnie staniała. Kurs spadł z ponad 4,09 i kontynuuje trend zapoczątkowany 23 listopada, gdy przez moment dolar chodził już po 4,20 zł.

Najnowsze dane analitycy rynkowi starają się interpretować pod kątem przyszłych decyzji amerykańskiego banku centralnego w kwestii polityki pieniężnej.

"Wydaje się, że Fed pozostanie na obecnej ścieżce, z bardzo dużym prawdopodobieństwem większego ograniczania skupu obligacji" - oceniają eksperci XTB. Można to rozumieć jako ograniczanie druku dolarów.

"Z drugiej strony mniejszy przyrost zatrudnienia oraz nieco mniejsza dynamika płac może nieco ostudzić perspektywy na podwyżki stóp procentowych" - dodają.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
forex
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
ANDREW NYC
2 lata temu
praca jest dla kazdego kto chce pracowac minimalna stawka w NYC TO 3TYS$
victor
2 lata temu
...spojrzcie na nierzadnice jest tak prymitywna, ze wziela to co duchowe za cielesne i jak sadzi sporzywa cialo ukryte w oplatku. A zeby upewnic nierzadnice w jej prymitiwizmie -zle duchy demony od czasu do czasu zamienia oplatek w cialo...i oglaszany jest wowczas (koleiny) cud - oczywiscie po zaakceptowaniu przez najbardziej bystre umysly i doktorow kosciola w miescie o siedmiu wzgorzach.
victor
2 lata temu
Badz zatem albo goracym albo zimnym albo na przemian - nigdy letnim jak woskowe serca czy miedziane czolka...a co do zrozumienia, to spojz w obojetnie jakie Pismo a nic nie zrozumiesz, a wiesz - bez nicku, dlaczego? bo, tak pisano Pisma pod natchnieniem Jasnosci...aby Pism nie rozumiano...bo, wielki to skarb nad wszystkie skarby zgromadzone na ziemi.
victor
2 lata temu
...wielu jest bowiem skacowanych oraz przygnebionych zyciem zeby mozna bylo zakcepcowac entuzjam z samego rana...a nie jest to moja zasluga.
victor
2 lata temu
...a wiesz bez nicku, ze nie ty pierwszy moj entuzjazm bierzesz tak samo jak sadzono w paru firmach, a i w tej polskiej tez...a nawet, a jest taki zwyczaj, ze wysyla sie pracownikow wyrywkowo na sparawdzenie zawarosci w organizmie, to zatroskani doradzali; napij sie duzo wody...jakiez musialo byc ich rozczarowanie, a jednego nad wyraz zatroskanego o mnie na wysokim stanowisku zdegradowano i odeslano na produkcje; ten to dopiero mial mine kwasna na moj widok ;-)