Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Złoto tanieje, a ropa naftowa idzie w górę. Inwestorzy poważnie traktują informacje o szczepionce na COVID-19

38
Podziel się

Niespodziewanie dobre informacje dotyczące badań nad amerykańską szczepionką na koronawirusa odbiły się echem na rynkach finansowych. Akcje na giełdach idą w górę. Podobnie jest z cenami ropy naftowej. Jednocześnie spada wartość złota, uznawanego za "bezpieczną przystań".

Złoto tanieje, a ropa naftowa idzie w górę. Inwestorzy poważnie traktują informacje o szczepionce na COVID-19
Cena złota spadła po rewelacjach giganta farmaceutycznego. (Flickr, Ironchefbalara, (CC BY 2.0))
bDzMzNoB

Największa firma farmaceutyczna świata ogłosiła najnowsze wyniki badań nad szczepionką na COVID-19. Amerykański Pfizer pochwalił się, że szczepionka przez niego opracowana zapobiega 90 proc. infekcji koronawirusem.

To tylko kolejne przechwałki i marketing farmaceutycznego giganta? Niezależnie od odpowiedzi, można wskazać, że inwestorzy na całym świecie bardzo poważnie podeszli do tej informacji. Co jak co, ale oni operują własnymi pieniędzmi.

Pisaliśmy już o kilkuprocentowych wzrostach notowań na akcjach w Europie. Warto też zwrócić uwagę na - wrażliwe na tego typu informacje - notowania najpopularniejszych surowców inwestycyjnych. Mowa o ropie naftowej i złocie.

bDzMzNoD
Zobacz także: Druga fala kryzysu. Ekspert mówi, ile nas będzie kosztować

W Londynie baryłka ropy od rana była wyceniana na około 40,5 dolarów. Notowania były stabilne mniej więcej do południa. Wtedy na rynku pojawiła się informacja o szczepionce Pfizera i błyskawicznie cena ropy poszybowała w górę.

Obecnie kurs wynosi około 43 dolary, co oznacza ponad 6 proc. wzrostu. Tak dużych zmian nie spotyka się normalnie na rynku i to w tak krótkim czasie.

bDzMzNoJ

Dlaczego akurat ropa w ten sposób reaguje? Skuteczna szczepionka daje nadzieję na szybsze zwalczenie pandemii, a ta nie sprzyja wzrostowi ceny ropy. Restrykcje epidemiologiczne ograniczają popyt na paliwa. Przy rosnącej produkcji surowca oznacza to presję na przecenę. Teraz jest szansa na odwrócenie tego trendu.

Gdy jedni zyskują, inni tracą. Przeciwnie do cen ropy zachowują się notowania złota. Po południu wycena jednej uncji spadła z 1960 dolarów w okolice obecnych 1880 dolarów. To najniższy poziom od początku miesiąca.

bDzMzNoK

Złoto uznawane jest za "bezpieczną przystań". W trudnych, kryzysowych czasach wielu inwestorów rezygnuje np. z akcji i lokuje pieniądze m.in. w złocie. Dlatego pandemia sprawiła, że od początku roku zyskało ono na wartości blisko 25 proc.

Teraz, gdy jest szansa na opanowanie pandemii i inwestorzy poczuli większy apetyt na ryzyko, sprzedają złoto, obniżając jego wartość.

bDzMzNoL
bDzMzNpe
giełda
wiadomości
surowce
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
👺
2 miesiące temu
Putin już szczepi obywateli ale coś kiepsko. Pytanie ilu padnie po podaniu szczepionki. Proponuję na pierwszy etap zaszczepić wszystkich w rządach każdym państwie, posłów deputowanych itp, następnie cała nisza range biurokracji. Ewentualne wady szczepionki to mały koszt bezproduktywnej części społeczeństwa.
PIK
2 miesiące temu
ZLOTO TO JEDNAK ZLOTO MA SWOJE ZABEZPIECZENIE WOBEC EURO CZY. DOLARA
Nabrzmiały po...
2 miesiące temu
Najdroższa na rynku nie jest ropa, złoto i dolary, tylko informacja. Kto sprzedał wczoraj duże ilości złota?
bDzMzNpf
Pigo
2 miesiące temu
A nasze stacje jeszcze nie zdążyły obniżyć ceny a już mają powód do podniesienia
Wwwwwww
2 miesiące temu
Takie wiadomości oznaczają jedno. Złoto mocno zdrożeje. Zawsze tak było. Jak pisali że ropa zdrożeje to taniała. Jak opisywali krach giełdowy to po kilku dniach giełda szalała.
...
Następna strona