Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zmiany w podatkach. Ministerstwo Finansów planuje obniżenie podatku Belki

Ułatwienia dla giełdowych debiutów i zmniejszenie tzw. podatku Belki - to elementy nowej Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego przygotowanej przez Ministerstwo Finansów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Resort finansów opublikował Strategię Rozwoju Rynku Kapitałowego (Fot: EastNews/Bartosz KRUPA)

Po zapowiedzianych na ostatniej konwencji PiS zmianach w podatkach, resort Teresy Czerwińskiej planuje kolejną obniżkę. Chodzi o opodatkowanie dywidend, czyli zysków, którymi spółki dzielą się z udziałowcami.

Stawka tzw. podatku Belki od dywidend wynosi obecnie 19 proc.

Jak podaje Polskie Radio, udziałowiec, który trzyma akcję spółki przez ponad trzy lata, będzie mógł obniżyć podatek od dywidendy o połowę.

Wśród planowanych zmian jest też uproszczenie giełdowego debiutu. Firmy będą mogły zaliczyć wydatki poniesione w związku z wejściem na giełdę do kosztów podatkowych.

Na wsparcie może liczyć także sektor nowoczesnych firm technologiczno-finansowych oraz finansowanie społecznościowe, czyli tak zwany crowdfunding.

Zobacz też: Dobrowolny ZUS to koszt 12 mld zł. "Będę przekonywał prezesa"

Jak zaznacza Ministerstwo Finansów, głównym celem strategii jest ułatwienie polskim firmom, zwłaszcza małym i średnim, zdobywanie kapitału i zwiększenie płynności na rynku.

- Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego jest pierwszym tak kompleksowym projektem, który powstał na potrzeby i przy czynnym udziale uczestników polskiego rynku. Jej głównym celem jest poprawa dostępu do finansowania dla polskich przedsiębiorców przez obniżenie przeciętnego kosztu uzyskania kapitału w gospodarce krajowej - mówi minister finansów Teresa Czerwińska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ministerstwo finansów, podatki, wiadomości, wiadomości, wiadomości, giełda
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-02-2019

SękA co z archaicznym i budzącym dużo kontrowersji "podatkiem Belki" od oszczędności na kontach Polaków. Nie czas odesłać go razem z panem Belką "do … Czytaj całość

28-02-2019

PjbA co z możliwością kompensowania strat z jednych inwestycji z zyskami z drugich? Na przykład masz straty na jednych obligacjach a zyski na drugich czy … Czytaj całość

28-02-2019

azazPanu "autoru" artykułu mówimy stanowcze NIE dla "dywident" tak samo zresztą jak temu "podatku" !

Rozwiń komentarze (14)