Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Zyski domów maklerskich mocno w dół. Klienci trzymają mniej pieniędzy na rachunkach

6
Podziel się:

Inwestorzy na warszawskiej giełdzie są coraz mniej aktywni, a to przekłada się na gorsze wyniki domów maklerskich. W 2019 roku łączne zyski instytucji działających w Polsce spadły o prawie 140 mln zł.

Pogorszyły się wyniki domów maklerskich.
Pogorszyły się wyniki domów maklerskich. (East News, Michal Dyjuk/REPORTER)

Zysk netto domów maklerskich wyniósł dokładnie 27,86 mln zł w 2019 roku - wynika z najnowszych wyliczeń Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). To oznacza ogromny spadek w porównaniu z poprzednim rokiem, gdy domy maklerskie zarobiły w sumie ponad 165 mln zł.

Co więcej, patrząc tylko na podstawową działalność operacyjną domów maklerskich, to są one nawet na minusie. Strata wyniosła 26 mln zł wobec 167 mln zł zysku rok wcześniej. Wyniki poprawiają więc w inny sposób niż tylko obsługując transakcje klientów.

Trudno się dziwić temu regresowi w wynikach skoro przychody domów maklerskich w rok zmniejszyły się o blisko 30 proc. Wyniosły niecałe 407 mln zł wobec 574 mln zł w 2018 roku. Pocieszeniem z punktu widzenia wyników jest fakt, że spadły koszty ich działalności - do 724 mln zł z 859 mln zł.

Zobacz także: Marek Dietl dla money.pl: "Giełda produkuje informacje"

Skąd problem ze spadającymi przychodami i niższymi zyskami? Ma to związek m.in. z coraz mniejszą aktywnością inwestorów, a domy maklerskie w dużej mierze opierają się na prowizjach od transakcji.

Z danych KNF wynika, że aktywa klientów na rachunkach (m.in. wartość akcji i gotówka) wyniosły na koniec 2019 roku 68,08 mld zł. Rok wcześniej kwota ta była o 11 mld zł wyższa.

Można mieć mało pieniędzy na rachunku maklerskim, a często dokonywać transakcji i z tego też domy maklerskie mogą mieć spore wpływy. Niestety tu również jest problem. Statystyki Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie jasno pokazują, że spadają obroty akcjami. A rok 2019 był pod tym względem najgorszy od 10 lat.

W ubiegłym roku przez giełdę w transakcjach kupna i sprzedaży przeszły akcje o wartości nieco ponad 195 mld zł wobec prawie 212 mld zł rok wcześniej i 261 mld zł dwa lata temu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Dora
3 lata temu
Nasi maklerzy nie umieją nic i dla nikogo nie zarobią. Taki pipiduwek.
HerrFlick
3 lata temu
Za chwilę wszystko się sypnie... Jednym wcześniej, drugim później.
anty sys
3 lata temu
I bardzo dobrze cwaniaczki niby tam grają czyjąś kasa ale odpowiedzialności żadnej. Zarobi straci nie ważne prowizja jest pobrana i tyle to już wole sam sobie na zakładach sportowych pograć.
Inwestor
3 lata temu
A w co inwestować na giełdzie? W niewydolne i obsadzone kolesiami spółki Skarbu Państwa, czy dogorywające pod uciskiem fiskalnym i biurokracji plajtujące przedsiębiorstwa. Dobre firmy jak np. od Sołowowa już są dawno zabrane z rynku. Po drugie z kim inwedtować? Z biurami, które naciągają i rżną klientów?
Maatka
3 lata temu
Giełda to XX wieczny zabytek. Jej rola upada i nie jest nikomu potrzebna tylko spekulantom.