Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PAM
|
aktualizacja

100 tys. za kawałek ziemi z altanką. Jak zostać działkowcem ROD?

10
Podziel się:

Rodzinne Ogródki Działkowe (ROD) są popularnym rozwiązaniem dla mieszkańców miast, którzy nie mają dostępu do ogrodów. Jednak za kawałek ziemi z altanką można słono zapłacić. Ceny w dużych miastach wahają się od kilku do kilkuset tysięcy złotych - podaje biznes.interia.pl.

100 tys. za kawałek ziemi z altanką. Jak zostać działkowcem ROD?
Za działki w metropoliach trzeba zapłacić od 30 tys. zł do 100 tys. zł (Getty Images, satori13)

Działkami ROD zarządza Polski Związek Działkowców. Aby nabyć jedną z działek należy skontaktować się z odpowiednim oddziałem PZD. Zarząd ogródków udzieli informacji o dostępnych działkach. Jeśli w danej chwili nie ma wolnych działek, zostaniemy wpisani na listę oczekujących.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Chętnych na ogródki działkowe nie brakuje. Cwaniaków jednak czeka odmowa

Czy działki ROD można kupić?

​​Działki ROD nie można kupić. Działkowiec w ROD jedynie działkę dzierżawi i w drodze umowy pisemnej nabywa do niej prawo. Można działkę przenieść na inną osobę – zawierając z nim umowę przeniesienia praw do działki.

1. Nabycie działki od zarządu ROD

Aby nabyć prawo do działki od ROD (co jest obecnie sporadyczne) należy zawrzeć umowę dzierżawy działkowej. Umowa jest zawierana pomiędzy zarządem ROD a pełnoletnią osobą fizyczną ze stałym miejscem zamieszkania w Polsce. Podpisywana jest w formie zwykłej pisemnej. Oznacza to, że nie wymaga wizyty u notariusza.

2. Nabycie prawa od działkowca

Umowa przeniesienia prawa do działki zawierana jest w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Czyli konieczna jest wizyta u notariusza, aby mógł potwierdzić tożsamość osób składających podpisy pod umową.

Kto może zostać dzierżawcą działki?

Jak podaje biznes.interia.pl, działkę ROD może wydzierżawić osoba dorosła ze stałym miejscem zamieszkania w Polsce. Działka powinna znajdować się w pobliżu miejsca zamieszkania, ponieważ rodzinne ogrody działkowe są przeznaczone dla lokalnych społeczności.

Działka ROD nie może być większa niż 500 mkw. Obszar rekreacyjny jest dzierżawiony na określony czas. Rośliny i budynki na działce należą do dzierżawcy. Jeśli działka zostanie sprzedana, nowy właściciel przejmie również rośliny i budynki.

Na działce można wybudować obiekty rekreacyjne o powierzchni nie większej niż 35 mkw. i wysokości nie większej niż 5 m przy dachach stromych lub 4 m przy dachach płaskich.

Ile kosztuje ogródek działkowy?

Po podpisaniu umowy dzierżawy działkowej przychodzi czas na opłaty. W kasie ogrodu lub na rachunek bankowy trzeba zwykle przelać od 120 do 300 zł opłaty wpisowej. Do tego zwykle dochodzi opłata inwestycyjna (każdy ROD sam decyduje o jej wysokości). I na koniec trzeba pamiętać, że co roku każdy działkowiec płaci składkę członkowską. Ta wynosi kilkanaście groszy za każdy metr kwadratowy działki.

Zainteresowanie działkami ROD jest ogromne, co przekłada się również na ceny. Za działki mniejszych miastach trzeba zapłacić nawet 15 tys. zł. A w metropoliach od 30 tys. zł do 100 tys. zł. Zdarzają się i takie za 200 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Mena
1 tyg. temu
To dziwne. Wejść w dzierżawę 100m2 z jakimś barakiem czy kioskiem ruchu za 100 -250 tyś PLN Moja posesja w środku miejscowości 130 km od Wawy to 3400m2 - klasy III i IV z domem 100m2 i drodze asfaltowej. A studnia pozwoliłaby na podlewanie upraw przez cały dzień. Jak na teraz kręcą się chętni z sałatą od 20 tyśPLN do max 50 tysPLN
Antoni
1 tyg. temu
Podziękujcie pisowi to jedna klika z po tylko pozory tworzą o naiwni
Emilio
miesiąc temu
Jakie sto tysięcy za działkę ROD? Działkę można już kupić od 10 tys. do 35 tys.
.ika
2 miesiące temu
Zarząd daje zarobić notariuszom.Cale lata wystarczył podpis właściciela potwierdzony u Prezesa działek i było ok.Teraz daje się zarabiać notariuszom, choć to nie jest prywatną własność!Cały czas przekręty i zlodziejstwo
Wnikliwy
2 miesiące temu
Dlaczego opłata inwestycyjna jest pobierana przez zarząd ROD,jak zapłacił ją w większości działkowiec, więc powinna ona wrócić do działkowca zbywającego działkę?