Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

13. emerytury. Marlena Maląg: do końca kwietnia wypłacimy 12 mld złotych

Minister pracy, rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że na 13. emerytury będzie przeznaczone w tym roku 12 mld złotych, które trafi do 10. mln seniorów. - Już ok. 8 mld złotych trafiło do emerytów. Pozostałe środki do końca miesiąca zostaną wypłacone - wytłumaczyła minister.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FORUM)
Marlena Maląg zapewnia, że nie dojdzie do zmian w programie 500+.

- Sporo ostatniego czasu mówimy właśnie o naszych programach społecznych, czyli o tym, co właściwie jest sztandarem tego i poprzedniego rządu - powiedziała Marlena Maląg w TVP Info. - Miesiąc kwiecień, który powoli się kończy, to kolejne zobowiązanie, które zostało wykonane - wypłata trzynastych emerytur - dodała.

- Prawie 12 mld złotych trafi do 10. mln seniorów - wytłumaczyła minister rodziny, i dodała, że wypłaty są terminowe. - Większość seniorów już otrzymała to świadczenie. Zobowiązania są realizowane i będą zrealizowane - uspokoiła.

Marlena Maląg przypomniała, że "trzynastki" są zabezpieczone ustawą, dlatego też nic nie przeszkodzi w ich wypłatach. Odniosła się też do plotek, jakoby zmieniany miałoby być świadczenie 500+.

Zobacz też: Obniżka pensji polityków? "Powinniśmy ponieść koszty, ale nie wpisywać się w populizm"

- Do tej pory z programu 500+ dla polskich rodzin trafiło 105 mld złotych przez te ponad 4 lata. Środki na kolejne wypłaty są zabezpieczone - zapewniła. Dodała, że pomimo "trudniej sytuacji", w jakiej obecnie znajduje się gospodarka, to wypłaty świadczeń są niezagrożone. Zapewniła też, że program "Rodzina 500 Plus" będzie utrzymany w obecnej formule.

Mateusz Morawiecki twierdzi, że deficyt "urośnie do kilku proc., może nawet przekroczy 4 proc.".
Tarcza antykryzysowa. Mateusz Morawiecki ocenia, że deficyt budżetowy może przekroczyć 4 proc.

Minister odniosła się też do trudnej sytuacji domów pomocy społecznej. Przypomniała, że za DPS-y odpowiadają przede wszystkim samorządy. - Takich domów mamy na terenie kraju 824. Jest teraz trudny czas i rząd wychodzi naprzeciw samorządom i chce wspierać tam, gdzie jest trudna sytuacja - podkreśliła i wytłumaczyła, że poprzez wojewodów rząd uruchomił 20 mln złotych wsparcia dla DPS-ów. Kolejny miliard ma trafić ze środków unijnych.

Według danych przedstawionych przez minister, w Polsce jest 80 tys. pensjonariuszy, a na COVID-19 choruje 0,36 proc. z nich. Dlatego też 23 domy są obecnie poddane kwarantannie.

Szkoły już niedługo mogą częściowo wrócić do życia.
Odmrażanie gospodarki. Mateusz Morawiecki otrzymał pytanie o powrót dzieci do szkół

Minister zabrała głos także w sprawie prognoz dotyczących bezrobocia.

- Obserwujemy bezrobocie kształtujące się w związku z epidemią koronawirusa - zapewniła Maląg i dodała, że w kwietniu bezrobocie wzrosło. - Na dzisiaj mamy przyrost bezrobocia o 30 tys. w porównaniu do miesiąca poprzedniego - wskazała minister.

- Natomiast nasze działania, które podejmujemy, działania z tarczy antykryzysowej mają przede wszystkim obronić miejsca pracy - zapewniła.

Morawiecki na konferencji prasowej przedstawił status realizacji tarczy antykryzysowej.
Tarcza antykryzysowa. Morawiecki: "Mamy już 1,5 mln wniosków"

Przypomniała swoje słowa z wtorku, kiedy to mówiła, ze tarcza antykryzysowa uratowała 1 mln miejsc pracy. - Można powiedzieć, że więcej. Dzisiaj bym ośmieliła się powiedzieć, że to 1,5 mln miejsc pracy uratowanych - podkreśliła. Swoje dane oparła na tym, że przedsiębiorcy złożyli 1,6 mln wniosków o wsparcie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-04-2020

ObywatelOglądałem wczoraj wywiad z tą kobietą. Z kąt PiS bierze takich ludzi - czy z zakładów psychiatrycznych?

22-04-2020

HetmanMała zakompleksiona ograniczona guła,jej monolog,który miła być wywiadem w TVN jest już legendarny prawie,to PR w najgorszym wydaniu,ale jak się nie … Czytaj całość

22-04-2020

pollKaczyński wydał 12 mld złotych na kiełbasę wyborczą dla emerytów nie po to aby wybory odbyły się za rok. Efekt najlepszy dla PiS-u jest po wypłacie. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (24)