Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

500 plus nie pomaga. Niektórzy po prostu rezygnują z posiadania dzieci

Z jednej strony rodziny są liczniejsze, z drugiej jest coraz więcej takich, które dzieci nie mają w ogóle. Zdaniem ekspertów, żeby wskaźnik dzietności wzrósł, modelem rodziny musiałoby być co najmniej 2+2, a nie jak teraz 2+1.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Model dwoje rodziców i dwoje dzieci - lub więcej - mógłby poprawić naszą sytuację demograficzną, uważają eksperci

Kobiety nie palą się do zostania matkami - taki wniosek płynie z danych GUS. W 2013 r. pierwsze dzieci w rodzinie stanowiły 49 proc. urodzeń. W 2019 r. odsetek ten wynosił 42,6 proc. - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Dane pokazują, że jedynacy nie mają co liczyć na rodzeństwo, za to baby boom widać w przypadku dzieci trzecich, czwartych i piątych.

To może powodować powiększanie się polaryzacji między bezdzietnymi a rodzinami wielodzietnymi, czytamy w "DGP". Z badań prof. Ireny Kotowskiej, demograf ze Szkoły Głównej Handlowej, wynika, że coraz częściej młodzi świadomie rezygnują z posiadania dzieci, lecz rośnie też liczba osób, które potomstwa mieć nie mogą, coraz więcej jest też singli.

Obejrzyj także: Demografia wciąż kuleje. 500+ i inne programy to za mało, wciąż ubywa nas na potęgę

Prof. Kotowska twierdzi, że jeżeli więcej dzieci będzie rodzić się tylko wciąż w tych samych rodzinach, to statystyki dzietności się nie poprawią. Jej zdaniem, żeby widać było wzrost dzietności, modelem rodziny musiałby być model 2+2 lub więcej.

Barbara Socha, pełnomocnik rządu ds. demografii, ostrzegała już wcześniej, że jeżeli nic się nie zmieni w mentalności Polaków, to do końca stulecia zostanie nas 17 mln w wariancie pesymistycznym, a w optymistycznym 21 mln. Aby zachęcić młodych do potomstwa, proponuje zmiany m.in. w systemie emerytalnym.

Z danych GUS wynika, że w Polsce wciąż mamy więcej zgonów niż urodzeń. W pierwszej połowie 2019 r. przyrost naturalny wyniósł -1,4 na 1000 ludności.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-06-2020

wacek WickaA kto powiedział, że musi nas być 35 mln? Może te 17-21 mln to ilość, jaką jest w stanie 'wchłonąć" gospodarka? Zapewnić pracę, dach nad … Czytaj całość

04-06-2020

AaaaMoże czas zmienić politykę rodzinną. Dziecko należy do rodziny, nie do Państwa. Rodzice nie mogą obawiać się o zdrowie dzieci. W szpitalach muszą być … Czytaj całość

04-06-2020

eldoradoKobiety nie chcą rodzić, ale i mężczyźni się nie palą by utrzymywać liczniejsze potomstwo. Generalnie sytuacja w kraju nie sprzyja decyzji o urodzeniu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (205)