Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

A jednak. UE chce wykluczyć Amerykanów z wielkiego programu zbrojeń. Stawia warunek

79
Podziel się:

Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenia wprowadzającego instrument pożyczkowy w wysokości 150 mld euro na obronność. Skorzystać mają na tym głównie firmy europejskie. Inne będą dopuszczone tylko wtedy, jeśli kraje, z których pochodzą, zawrą z UE "partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa i obrony".

A jednak. UE chce wykluczyć Amerykanów z wielkiego programu zbrojeń. Stawia warunek
Na zdjęciu francuski samolot wielozadaniowy Dassault Rafale (NurPhoto via Getty Images, Aditya Irawan)

W środę KE opublikowała projekt rozporządzenia ustanawiającego instrument pożyczkowy w wysokości 150 mld euro (SAFE), wraz z tzw. białą księgą na temat obronności. Propozycja zostanie omówiona przez liderów 27 krajów członkowskich na szczycie w Brukseli w czwartek.

KE chce, by finansowane były zamówienia wspólne, realizowane przez co najmniej dwa kraje. Firmy zbrojeniowe z USA, Wielkiej Brytanii i Turcji mają być wykluczone z nowego programu, chyba że ich kraje podpiszą z Brukselą pakty o obronności i bezpieczeństwie - informuje "Financial Times".

Co do zasady Bruksela chce, by pożyczki przyczyniły się do rozwoju europejskiego przemysłu obronnego. "Dlatego też wspólne umowy na zamówienia publiczne powinny zawierać wymóg, aby koszty komponentów pochodzących z Unii, państw EFTA-EOG (zrzeszonych w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu i należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego) lub Ukrainy nie wynosiły mniej niż 65 proc. szacowanych kosztów produktu końcowego" - głosi projekt rozporządzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: NetZero Energy w Poznaniu. Rozmowa z Hanną Bogucką

USA i Wielka Brytania wykluczone?

Kraje spoza Unii, które zawrą z UE "partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa i obrony", będą mogły brać udział w zamówieniach. Dopuszczone będą też kraje kandydujące do UE, a więc np. Turcja. "Financial Times" zwraca uwagę, że obostrzenia dotyczą m.in. Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, które bez podpisania umowy o partnerstwie nie będą brane pod uwagę.

Projekt dopuszcza elastyczność w tym zakresie w przypadku niektórych produktów obronnych, których podstawowe technologie nie są szeroko dostępne w UE i które mogą być trudne do zastąpienia na dużą skalę. KE zaproponowała w tym zakresie dwie kategorie produktów - od przyporządkowania danego produktu do jednej z nich będzie zależeć stopień elastyczności.

Kategoria pierwsza dotyczy mniej skomplikowanych produktów, takich jak amunicja, drugi - złożonych systemów, np. antyrakietowych lub antydronowych. Produkty z drugiej kategorii będzie można finansować z kredytów, m.in. pod warunkiem "zapewnienia wolności sił zbrojnych państw członkowskich w odniesieniu do tych produktów bez ograniczeń nałożonych przez państwa trzecie".

"FT" tłumaczy, że co do zasady z funduszu wyłączone byłyby wszelkie zaawansowane systemy uzbrojenia, w przypadku których państwo trzecie (spoza UE) miałoby "uprawnienia projektowe" - ograniczenia dotyczące budowy lub wykorzystania określonych komponentów - lub kontrolę nad ich ostatecznym wykorzystaniem. To zaś oznacza, że wykluczone zostałyby m.in. amerykańskie baterie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot.

Aby otrzymać pożyczki, kraje członkowskie będą musiały przedstawić plan inwestycyjny dla przemysłu obronnego. Korzystać z nich będzie mogła także Ukraina, ale będzie musiała o nie wnioskować wraz z innym krajem członkowskim. Pożyczki na wspólne zamówienia obronne mają być wypłacane do 2030 r. Zachętą do ich realizowania w ramach SAFE przez kraje członkowskie ma być zwolnienie z podatku VAT.

"Financial Times": triumf Francji

"Financial Times" komentuje, że podejście zaprezentowane w środę przez Brukselę jest zwycięstwem Francji i innych krajów, które domagały się podejścia "kupuj europejskie" w inwestycjach w europejską obronność. To efekt obaw o długoterminową niezawodność USA jako partnera i dostawcy w dziedzinie obronności, wywołanych przez prezydenta Donalda Trumpa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(79)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Adolfek
4 tyg. temu
Czy tak właśnie powstanie 4 Rzesza?
Kris K.
miesiąc temu
No nareszcie i właśnie tak powinno być jeszcze bym się zastanawiał nad W .Brytanią ludzie którzy nie mogą się opisać za kim właściwie są to zdrajcy
Ooo
miesiąc temu
Mam obawy czy jak Niemcy wydadzą swoje biliony euro na zbrojenia a AFD dojdzie do władzy nasze ziemie zachodnie będą jeszcze nasze.
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
RoB
miesiąc temu
Bardzo dobra decyzja. Powinna powstać silna armia europejska plus mocne armie narodowe oparte na sprzęcie własnym lub europejskim. Europa przeciw dzikim ze wschodu.
Assa
miesiąc temu
Oby ta nowa jednoczaca się UE nie okazała się francuska lub niemiecka w której nasza cześć Europy będzie 2 kategorii częścią.
Maciorazedwor...
miesiąc temu
ostatnio prezes niemieckiego koncernu Rheimetall wyraził zadowolenie z zysków jakie osiagnie firma w związku z zamówieniami unijnymi i w ramach NATO
NAJNOWSZE KOMENTARZE (79)
olo
4 tyg. temu
jest jeden wielki bajzel i zaczyna się ponowne wielki zadłużanie państw UE i wyprowadzanie pieniędzy . Tak jak to miało miejsce w czasach "pandemii" .Co niektórym politykierom z KE i UE zamarzyło się za ich życia stworzenie "narodu pod nazwą europejczyk" i "super rządu UE , który by miał decydującą władzę na państwami tworzącymi UE . Sprowadzonymi do roli "prowincji" UE. Marnie to wszystko się skończy.
Rael
4 tyg. temu
Prezycie muskuly a jak zwykle w Europie góra urodzi mysz. Nabawicie się tylko wycofania wojsk USA z Europy bo.kto by siedział na siłę tam gdzie go nie chcą. Trump wam stoi kością w gardle a potem będziecie płakać.
Kazikzdołu
4 tyg. temu
Tak się rodził faszyzm, teraz białe kołnierzyki UE wraz z stalinowskimi potomkami robią to samo
Beata
4 tyg. temu
To zobaczcie ile jest w stanie wyprodukować sprzętu europa a potem się cieszcie z wykluczenia USA
fiona
4 tyg. temu
Nie potrafią od lat sobie poradzić ze zmianą czasu a podskakują USA, skorumpowany eurokołchoz musi się rozpaść jak ZSRR, jak najszybciej.
...
Następna strona