Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Polska może zapłacić za aferę. USA mogą podjąć bolesną decyzję

485
Podziel się:

- Amerykanie mogą zadecydować o zawieszeniu wobec nas udogodnień wizowych - ostrzega były wiceszef MSZ prof. Artur Nowak-Far. Przypomina, że kiedy Węgrzy wydawali swoje paszporty w szemrany sposób, USA zawiesiły wobec nich reguły ruchu bezwizowego.

Polska może zapłacić za aferę. USA mogą podjąć bolesną decyzję
- To, co wydarzyło się w aferze wizowej, to bez wątpienia naruszenie zasad strefy Schengen - uważa prof. Artur Nowak-Far. Na zdjęciu Joe Biden i Ursula von der Leyen (East News, SAUL LOEB)

Afera wizowa zatacza coraz większe kręgi. Chodzi o nieprawidłowości dotyczące wydawania dokumentów umożliwiających cudzoziemcom wjazd do Polski. Dziennikarz Wirtualnej Polski Patryk Słowik ujawnił, powołując się na nieoficjalne źródła, że kierownictwo Ministerstwa Spraw Zagranicznych musiało od dawna wiedzieć o wizowej korupcji.

Prokuratura Krajowa wraz z CBA prowadzą w tej sprawie śledztwo. Pod lupę wzięła kilkaset wiz wydanych w ciągu półtora roku. Temat jest wyjątkowo niewygodny dla partii rządzącej.

Za sprawy konsularne i wizowe odpowiedzialny był bowiem odpowiedzialny sekretarz stanu w MSZ Piotr Wawrzyk. Stracił to stanowisko 31 sierpnia. Portal Onet poinformował, że Piotr Wawrzyk miał pomagać swoim współpracownikom stworzyć nielegalny kanał przerzutu imigrantów z Azji i Afryki przez Europę do Stanów Zjednoczonych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Robert Telus: afera wizowa to afera medialna. Mówi o "wypalaniu żelazem"

Afera wizowa. Co nam grozi?

Polska nie jest krajem na peryferiach świata. Jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i strefy Schengen (obszar UE bez kontroli na wewnętrznych granicach - przyp. red.), a nasza wschodnia granica jest jednocześnie granicą zewnętrzną Unii. Pojawia się więc pytanie: jakie konsekwencje - w związku z aferą wizową - możemy ponieść? W skrajnym przypadku może chodzić nawet o zawieszenie naszego kraju w prawach członka strefy Schengen.

To są pogłoski, które mają jakieś uzasadnienie. Kiedy Węgrzy wydawali swoje paszporty w szemrany sposób, USA zawiesiły wobec nich reguły ruchu bezwizowego - mówi w rozmowie z money.pl prof. Artur Nowak-Far z Kolegium Gospodarki Światowej SGH.

Chodzi o ograniczenia wizowe wprowadzone przez Stany Zjednoczone z początkiem sierpnia. Powodem tego były zarzuty dotyczące nieodpowiedniego weryfikowania tożsamości osób ubiegających się o dokumenty w latach 2011-2020. Amerykańskie służby stwierdziły, że węgierskie paszporty mogły otrzymać osoby nieuprawnione, a w proceder mogły być zaangażowane grupy przestępcze. 

Były wiceminister spraw zagranicznych zamieszanie związane z wizami ocenia bardzo surowo. - To, co wydarzyło się w aferze wizowej, to bez wątpienia naruszenie zasad strefy Schengen - uważa.

Może przy tym nie mieć znaczenia, że to nie nasz kraj organizował - na razie możemy się tego jedynie domyślać - nielegalny przerzut migrantów, tylko jakaś grupa przestępcza. Ta jednak na pewno funkcjonowała wskutek działań albo zaniechań członka rządu, co będzie przedmiotem dokładnego zbadania nie tylko polskich organów śledczych i kontrolnych - mówi Nowak-Far.

Jego zdaniem cała sprawa pokazuje niezdolność państwa do szybkiej reakcji i szybkiego identyfikowania zagrożenia w tym zakresie.

"Polska straciła zaufanie partnerów"

Skutki afery wizowej możemy odczuć bardzo szybko.

- Polska z pewnością, to akurat jest pewne na 100 procent, straciła zaufanie sojuszników - prof. Artur Nowak-Far.

Wyjaśnia, że nie chodzi o wszczęcie jakiejś procedury czy postępowania, a o naszych partnerów - zwłaszcza Amerykanów - którzy "mogą zadecydować o zawieszeniu wobec nas udogodnień wizowych".

Skoro rozdajemy wizy bez odpowiedniej weryfikacji i za późno reagujemy na nieprawidłowości występujące na masową skalę, to oznacza, że procedury u nas nie są właściwe. I to jest dla naszych sojuszników sygnał, by zareagować, nim te procedury zostaną usprawnione - tłumaczy nasz rozmówca.

Nagonka przeciwko tym, którzy mają prawo prosić o azyl

B. szef MSZ zwraca też uwagę na retorykę rządu dotyczącą migrantów. - Ludzie sprawujący władzę od lat rozkręcają w Polsce nagonkę przeciwko ludziom, którzy szukają w Polsce pomocy - ocenia prof. Artur Nowak-Far.

- To jest od samego początku złe. Znaczna część tych ludzi ma potencjalne uprawnienia do wystąpienia o azyl, a my ich przerzucamy przez jakieś mury czy płoty. To jest niegodziwe, więc z niegodziwości nigdy nie powstanie nic dobrego. Ze złej mąki nie będzie dobrego chleba - podsumowuje.

Robert Kędzierski, dziennikarz money.pl 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(485)
Wiechs
10 miesięcy temu
Skończcie z tym bełkotem. Tysiące słów a g... wiadomo o co chodzi. Gdzieś, coś, ktoś komuś itd. Załóżmy, że pracownicy polskiego konsulatu w Nigerii załatwiali, sprzedawali, pomagali w uzyskaniu polskiej wizy. Przyjeżdża na tą wizę gość z Nigerii do Polski i co dalej? Wsiada w samolot i leci do USA - cha cha cha. Do Niemiec to może pojechać, OK, ale Merkel otworzyła drzwi dla takich gości. Wdzięczny byłbym aby ktoś mi pomógł dotrzeć do WIARYGODNEGO źródła. Może jakiś link, bo dno na jakim już jest money jest nie do zniesienia.
Adam N 1973
10 miesięcy temu
Zakłamane opozycja i mainstream fałszywa aferą psują pozycję Polski na całym świecie
Tak tak
10 miesięcy temu
Wizy czy zaproszenia imienne z gwarancją zapraszającego byłyby na miejscu. W końcu jeszcze niedawno były pozwolenia na pracę pół roku i nie było bajzlu. A za nadużycia trzeba będzie zapłacić. Dopóki wszyscy - zwłaszcza łżeelity popisu - nie będą podpadać pod takie prawo nie ma szans na zwyczajne spokojne życie
Dancia
10 miesięcy temu
Dla mnie to niech wprowadzą wizy elyty , celebryty będą zasmucone bo one wszystkie takie biedne i nie będą mogli latać co chwila na wypoczynek he,he,he.Zaoszczędza trochę grosza na stare lata bo mówią, że mają głodowe emerytury. Polska ma piękne morze i góry i też można wypocząć.
JasnePełne
10 miesięcy temu
Ale czy Amerykanie wiedzą, że stracili do Polski zaufanie? 😜
...
Następna strona