Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Afryka przyśpiesza. Połowa największych krajów będzie na tym kontynencie

35
Podziel się:

Do końca tego stulecia Afryka ma szansę stać się jednym z najszybciej rozwijających się kontynentów. Zdystansuje pod tym względem Azję. Czeka ją gwałtowny wzrost liczby ludności.

Pięć krajów afrykańskich znajdzie się wśród dziesięciu największych na świecie.
Pięć krajów afrykańskich znajdzie się wśród dziesięciu największych na świecie. (Flickr)

Do 2100 roku pięć krajów afrykańskich znajdzie się wśród dziesięciu największych na świecie - pisze "Forsal", powołujący się na dane ONZ i Pew Research Center. To nie azjatyckie tygrysy, a właśnie Nigeria, Etiopia, Tanzania, Egipt i Demokratyczna Republika Konga będą jednymi z najbardziej ludnych krajów świata - wynika z analiz portalu Statista.

Podczas, gdy dotychczasowy liderzy Chiny i Bangladesz będą się kurczyć, Afrykę czeka dynamiczny wzrost liczby ludności. Mimo tego globalny rosnący trend narodzin będzie spadał.

Zobacz także: Obejrzyj: Leszek Balcerowicz: Julia Przyłębska morduje praworządność

Jak wskazują dane ONZ, wciąż jeszcze przybywa ludzi na świecie. Dziś na jedną kobietę przypada 2,5 dziecka - wskazuje "Forsa". Do końca tego stulecia dzieci wciąż będzie przybywać, ale już na jedną kobietę przypadnie 1,9 dziecka. To dane uśrednione dla całego świata.

W regionach rozwiniętych, na tzw. Zachodzie lub inaczej mówiąc globalnej Północy dzieci rodzi się coraz mniej, a kraje się wyludniają. Według prognoz Unii Europejskiej w kolejnych dekadach liczba ludności Polski spadnie o prawie 10 mln, a Polska stanie się najstarszym społeczeństwem wśród krajów członkowskich. Teraz są to Włochy.

Starzeć znacznie się także Azja.

Jak wskazuje "Forsal", jeszcze w 1950 r. cztery kraje europejskie należały do największych na świecie (Wielka Brytania, Niemcy, Włochy i Rosja). W 2020 r. na szczycie pozostała tylko Rosja, a w 2100 r. w zestawieniu nie będzie już żadnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(35)
fdsawerr
2 lata temu
czyli w 2100 będzie nas tylu ilu w 1960 r, trend prawidlowy, stabilny w dlugim okresie czasu.
Kick
2 lata temu
To jest nieszczęście dla kontynentu. Afrykanie zjedzą wszystko co lata , chodzi i pełza w puszczach tropikalnych ( już teraz niektóre obszary w Nigerii , Kongo i Kamerunie to "ciche lasy" gdzie drzewa jeszcze stoją ale nie słychać śpiewu ptaków czy odgłosów jakichkolwiek zwierząt, wszystko zostało wybite przez kłusowników na " bush meat" ) Potem Afrykanie będą jeść trawę.
Leszek
2 lata temu
Chyba, że wcześniej ktoś zaszczepi im demokrację lub sami się wyrżną w bratobójczych walkach.
fn
2 lata temu
biali ludzie dali im leki i żywność, tylko roboty i odpowiedzialności nie nauczyli, żeby nie urazić dumy czarnych ludzi
hjk
2 lata temu
byle tylko do nas nie przyjezdzali
...
Następna strona