Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

AgroUnia zamienia się w partię. Chce reprezentować nie tylko rolników

36
Podziel się:

AgroUnia składa wniosek o rejestrację partii politycznej. - Czujemy się prawdziwymi spadkobiercami ruchu ludowego, a także wszystkich ruchów solidarnościowych - mówi lider organizacji Michał Kołodziejczak.

AgroUnia zamienia się w partię. Chce reprezentować nie tylko rolników
AgroUnia zamienia się w partię. Chcą reprezentować nie tylko rolników (PAP, Grzegorz Michałowski)

Jak mówi Kołodziejczak w rozmowie z PAP, AgroUnia złożyła wniosek do sądu o rejestrację partii w ubiegłym miesiącu. - Brakuje nam ludzi, którzy nas reprezentują i upominają się o tych, którzy ciężko pracują. O klasę pracowniczą, tych, którzy w większości wypracowują PKB - uzasadnia Kołodziejczak.

- Myślę tutaj nie tylko o rolnikach. To są także kobiety, które siedzą na kasach w supermarketach, układają towar na półkach. To są także pielęgniarki i ratownicy medyczni, którzy ostatnio, podczas kolejnej fali pandemii, bardzo mocno nam wszystkim pomogli, a nie zostali odpowiednio docenieni - dodaje.

Ocenia, że "rząd nie dotrzymał umowy społecznej z większością ludzi". - Establishment, elity, które stanowią w ogóle jakąś osobną frakcję w polskim społeczeństwie, ich oderwanie od naszych codziennych problemów - pozwalamy im na naprawdę dużo, w głowie mi się nie mieści, żeby dłużej na to wszystko przymykać oko - zaznacza Kołodziejczak.

Zobacz także: Polski Ład. Wzrosną podatki, wzrosną ceny. Ekonomista broni tego pomysłu

- Jak dla mnie, musi zostać zawarta nowa umowa społeczna w Polsce - choćby co do służby zdrowia i składek na nią, jak będą one w Polsce wyglądały, bo nie wyobrażam sobie, żeby to było tak jak teraz - dodaje.

Pytany, na jakich ideowych fundamentach ma być oparta nowa partia, Kołodziejczak wskazuje na tradycje ruchu ludowego.

- Elektorat PSL czuje dzisiaj brak jakiegoś fundamentu i wiary w to, że ci, którzy są w tak zwanej partii ludowej mogą ich reprezentować. To my czujemy się prawdziwymi spadkobiercami ruchu ludowego, a nawet także wszystkich ruchów solidarnościowych. Większość polityków, którzy dzisiaj są przy władzy czy w opozycji, chcą się od tego odciąć; nie utożsamiają się z naszą historią, z ruchami, które działały w Polsce w latach osiemdziesiątych, a uważam że jesteśmy obecnie w bardzo podobnym momencie, co wtedy - podkreśla.

Kołodziejczak mówi też, że "wolność związkowa i prawo do zrzeszania się jest nie tylko przywilejem, lecz uprawnieniem prawnie gwarantowanym w Konstytucji RP oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, której Polska jest stroną". - Tym samym ochrona tej wolności w razie potrzeby może być egzekwowana przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka - podkreśla.

- Dzisiaj mamy bardzo duży odzew od ludzi, którzy zawiedli się lewicą. Mamy w Polsce lewicę laicką, a nam potrzeba normalnej, prawdziwej lewicy, która reprezentuje związki zawodowe, reprezentuje pracowników i upomina się o ich prawa. Taka lewica społeczno-zawodowa, a nie tylko laicka, która dzisiaj zasiada w ławach sejmowych, która jest lewicą upasioną i leniwą, która oderwała się od własnego elektoratu - ocenia.

Lider AgroUnii odniósł się także do postaci zmarłego w 2011 lidera Samoobrony Andrzeja Leppera. - Andrzej Lepper okazał się prorokiem tego, co w Polsce będzie się działo - ocenia. - Dzisiaj to, co widzimy - drożyzna, brak mieszkań, ciężka praca, która niestety nie równą się godnej wypłacie, i ciągle ta sama banda złodziei przy korycie, która od tamtego czasu się nie zmieniła. Lepper dokładnie o tym wszystkim mówił, robił to w sposób bardzo skuteczny, który dzisiaj bardzo mocno doceniamy - mówi.

Kołodziejczak zapowiedział także kolejne działania AgroUnii. - Już w sobotę będzie kolejna blokada Helu, kolejnym ruchem będą nieplanowane i niezgłaszane wydarzenia już w tym tygodniu w Polsce, o których też zapewne będzie głośno; za około 2 tygodnie będą też blokady, w niektórych miejscach 24-godzinne, w niektórych 48-godzinne, by zwrócić uwagę na problemy rolników - zapowiada.

- Będziemy też nawoływać do tego, by inne grupy społeczne, inne grupy zawodowe brały udział w tym wszystkim, bo nie zostało nam nic innego, jak mocno się sprzeciwić przeciw temu, co się dzieje - cały ten establishment musi wiedzieć, że nie pozwolimy na powtórkę z lat dziewięćdziesiątych, kiedy oni pod przykrywką pomocy bardzo mocno się poukładali między sobą i zaspokoili swoje potrzeby kosztem większości społeczeństwa - mówi Kołodziejczak.

Lider AgroUnii zapowiedział również, że na przedstawienie konkretnych rozwiązań programowych "przyjdzie czas, gdy już zostanie zarejestrowana partia".

O założeniu partii Kołodziejczak mówi od co najmniej dwóch lat. Z kolei w ubiegłym roku AgroUnia miała budować sejmową frakcję z Lechem Kołakowskim, który tymczasowo opuścił szeregi PiS. - Zależy mi, żeby to, co robimy, miało przełożenie na Sejm - mówił wtedy Kołodziejczak,

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(36)
J. S. 54
2 lata temu
Agrounia ma ambitne plany aby stać się partiią reprezentującą rolników, a w najbliższej przeszłości chce jak twierdzi jej lider wsłuchiwać się w głos Polaków. Co do tego czy tak będzie mam wątpliwości skoro p. Kołodziejczak nie ma czasu na wysłuchanie, czy też ochoty na wyrażenie swojej opinii w wielu innych sprawach dotyczących Polaków. Ludzie z najbliższego otoczenia nie chcą, czy też nie mogą bez zgody lidera udzielać odpowiedzi na istotne pytania. Mam już teraz ogromne wątpliwości czy w przyszłości coś się zmieni,czy też wszystko będzie pod dyktando,, Naczelnika ".
Mała
2 lata temu
Cwaniak, na plecach rolników, chcę się do polityki i koryta dostać, tych Ukraińców lepiej traktuj i im plac co u ciebie Kołodziejczak pracują na czarno
Jasiu
3 lata temu
Rolnicy zawsze narzekali. A wszystkie dzieci wybudowane. I inny przykład. Koleżanka 55 lat na KRUS płaciła 100zl miesięcznie. Emerytury ma 900zl. Ja płaciłam 600zl a emerytury mam 1600zl I kto tu jest murzynem.
zxc12
3 lata temu
parcie do koryta ma silne, co tam będzie orał, jak kosiule białe włozy i krawatke i będzie gość
Marek
3 lata temu
pracuje "na swoim" tak jak każdy prywaciaż a składki płaci jak "rolnik"
...
Następna strona