Notowania

Akcyza w górę o 10 procent. Wiceszefowa Lewicy popiera pomysł PiS

Rząd PiS ponownie może liczyć na wsparcie przynajmniej części Lewicy. Wiceszefowa klubu Magdalena Biejat przyznaje, że popiera podwyżkę akcyzy na alkohol i papierosy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Magdalena Biejat jest wiceszefową klubu Lewicy. (Fot: Piotr Molecki/East News)

Rząd szuka pieniędzy na sfinansowanie obietnic złożonych w kampanii. Jednym ze źródeł finansowania ma być akcyza na alkohol i papierosy, która zgodnie z projektem wzrośnie od przyszłego roku aż o 10 proc.

Błyskawicznie zareagowała główna partia opozycyjna, wypominając rządowi, że najpierw sięga do kieszeni Polaków, by później udawać, że im coś daje. Nie ma jednak w tym temacie jednomyślności. W niedzielę wiceszefowa Lewicy w rozmowie z Radiem Zet przyznała, że popiera podwyżkę akcyzy.

- Zagłosowaliśmy w 10 osób w klubie Lewicy i uważamy, że po prostu podnoszenie akcyzy jest słusznym kierunkiem jako element przeciwdziałania alkoholizmowi - wskazała Magdalena Biejat. Przyznała jednocześnie, że nie to jest głównym powodem podwyżki. Chodzi bowiem o dodatkowe środki w budżecie.

Akcyza na alkohol i papierosy. "Cel fiskalny, białoruskie fabryki już czekają"

Biejat przyznała, że poparła przy tym poprawkę PSL-u, by dodatkowe środki z podwyżki akcyzy trafiły m.in. na przeciwdziałanie alkoholizmowi.

- Oczywiście wiadomo, dlaczego rządzący zgłaszają takie projekty ustaw, a nie inne, że chodzi o zasypywanie dziury budżetowej. Ale po pierwsze: są dobre i złe sposoby zasypywania dziur budżetowych i akurat w tym przypadku uważam, że podnoszenie akcyzy jest w porządku. Zwracamy uwagę również na to, że oczywiście to PiS decyduje, jak budżet jest kształtowany, ale nie zmienia to faktu, że to jest budżet państwa, więc budżet nas wszystkich, i chcemy być odpowiedzialni za ten budżet - podkreśliła wiceszefowa Lewicy.

W skutkach regulacji wskazano, że po podwyżce akcyzy pół litra wódki zdrożeje o około 1,40 zł, a piwo w półlitrowej puszcze o zawartości 12 stopni Plato - o około 6 groszy z VAT-em. Butelka wina ma być droższa o 15 groszy. Z kolei paczka papierosów (20 szt. w paczce) o ponad 1 zł.

Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: akcyza, lewica, gospodarka, wiadomości, alkohol, papierosy, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-11-2019

RymcioAkcyza na wódkę to perpetuum mobile. Koszt wyprodukowania jednego litra to kilka złotych, reszta to akcyza i podatki. Więc z każdego rozdanego 500+ … Czytaj całość

24-11-2019

BoloA czego się spodziewać po lewactwie, tylko podnoszenia podatków.

24-11-2019

dedełoj ,będziem z tatkiem pędzić brimuchę aż miła

Rozwiń komentarze (41)